Dinamo - Zagreb: "Modri" Brazilci pokorili Zagreb

Dario Dodić • subota, 18.02.2006.

Momčad Dinama izvrsnom je predstavom u drugom poluvremenu gradskog derbija sa Zagrebom uspjela preokrenuti rezultat i doći do velike pobjede 4:1. U modrom su dresu dominirali brazilski nogometaši predvođeni Eduardom da Silvom...

Slika 2 od 2.

Susret nije dobro počeo za izabranike Josipa Kužea. Jalova vezna linija nije uspijevala nametnuti ritam, zbog čega su modri napadači bili poprilično odsječeni. Trener Zagreba Miloš Rus sjajno je taktički postavio svoju momčad, koja je trkom i agresivnošću u sredini terena uspjela parirati Dinamu, čak ga i nadigrati.

Nešto konkretniji Zagreb prvi je i priprijetio na susretu - u 20. minuti u odličnoj se prilici našao Mario Mandžukić, ali njegov udarac iz blizine brani vratar Turina. Šest minuta potom ponovno se u prilici našao Mandžukić, ovoga puta nakon asistencije Bartolovića, no slabim udarcem šalje loptu pokraj Dinamovog gola.

Slika 1 od 1.

Samo minutu kasnije jedinu pravu priliku za modre zapucao je Brazilac Etto. Po lijevoj je strani prošao Da Silva, prebacio je Zagrebovu obranu i na drugoj strani pronašao sunarodnjaka koji s otprilike sedam metara trese gredu. Kuže je shvatio da sa Zagrebom nema šale i već u 39. minuti izlazi Hrvoje Čale, dok priliku za maksimirski debi dobiva Anderson Costa. Kada se već činilo kako će se na odmor otići bez pogodaka, Ivan Parlov šokirao je domaće navijače. Opuštena obrana Dinama slabo je reagirala, a gužvu u šesnaestercu najbolje koristi Parlov i trese mrežu nakon dodavanja Mandžukića.

U drugom su dijelu gosti dodatno zatvorili igru, a modri nikako nisu uspijevali probiti Zagrebov obrambeni zid. Jedino veselje na stadionu izazvala je vijest o zlatnoj olimpijskoj medalji Janice Kostelić. U 58. minuti Anderson Costa mogao se proslaviti pred Bad Blue Boysima - odlično ga je s desne strane uposlio Buljat, no Brazilac slabo štopa loptu koja mu bježi u gol aut.

Nakon toga slijedi uraganskih pet minuta Dinama. Sudac Kovačić dosudio je dvojbeni jedanaesterac nakon što je u kaznenom prostoru Zagreba srušen Da Silva. Bošnjak jedanaesterac pretvara u pogodak, no ostaje vidjeti na tv-snimci je li bilo kontakta između Zarebovog braniča i Eduarda.

Slika 3 od 3.

Katastrofalno griješi minutu kasnije Vedran Ivanković i dodaje loptu Da Silvi koji se sjurio prema Stojkiću i lijepo ga matirao za vodstvo 2:1. Već u 70. minuti semafor je pokazivao 3:1. Još jednom je Eduardo bio brži od obrane Zagreba i na sličan način povisio na 3:1 za domaće.

Konačnih 4:1 postavlja Costa u 90. minuti. Brazilac je pokazao zašto je doveden, iz prilično teške situacije iskosa s desne strane matira Stojkića po četvrti put. Minutu kasnije Costa je još jednom izašao pred Zagrebovog vratara, ali slabim je udarcem omogućio Zagrebovom kapetanu prvu pravu obranu.