Stefan Gislason
73'
Asgeir Sigurvinsson

Slika 3 od 3.

Hrvatska reprezentacija uspješno je apsolvirala prvi dio "uskršnjeg programa" - pred 20-ak tisuća gledatelja "kockasti" su s 4:0 svladali izabranu selekciju Islanda, upisavši tako očekivana tri boda u kvalifikacijama za SP 2006. Igra možda nije bila impresivna, ali protiv indisponiranog sastava Islanda bili su dovoljni za asistencije zaduženi Darijo Srna i za golove raspoloženi Niko Kovač...

Slika 1 od 1.

Hrvatska nije otvorila susret kako je izbornik Kranjčar priželjkivao, zatvorena formacija gostiju spriječila je kombinatoriku u hrvatskoj igri, pa su se "kockasti" uglavnom oslanjali na prekide kako bi ugrozili gol Arasona. U 10. minuti Niko Kranjčar odlično je izveo skraćeni korner, no na drugoj vratnici se nisu najbolje snašli hrvatski napadači. Dvije minute kasnije Kranjčar jednako dobro izvodi i pravi korner, a Niko Kovač dobru večer najavljuje udarcem glavom u prečku. I iduću priliku kreirao je Kranjčar, novi korner izveo je u smjeru Prše i Klasnića, no napadački dvojac nije se najbolje snašao na samo nekoliko metara od gola.

Slika 4 od 4.

Prva prilika iz igre stigla je u 26. minuti kada Klasnić odlično puca iz poluvoleja, a vratar Arnason krajnjim naporom izbija loptu u korner. Islandski "bunker" konačno je slomljen u 39. minuti - raspoloženi Srna izvrsno je izveo slobodan udarac s desne strane, a u šesnaestercu se najbolje snalazi kapetan Kovač i postiže svoj osmi gol u dresu reprezentacije. Kraj poluvremena donio je i malo opuštanje, koje je rezultiralo i jedinom prilikom Islanđana - Gudjonssonovo ubacivanje iz kuta stiglo je na glavu Einarssona koji glavom puca malo pored gola.

Slika 2 od 2.

Hrvatska je u drugom dijelu odigrala znatno bolje, iako u prvih dvadesetak minuta nije stvorila pravu priliku za gol. Istina, sudac Jerome Damon iz Južne Afrike nije svirao kazneni udarac za dva prekršaja na Prši, no drugi gol ipak stiže u 71. minuti. Srna je još jednom odlično nabacio, a ovoga puta lopta stiže pred noge Šimuniću koji lako postiže gol za 2:0, rezultat koji je unio dodatnu sigurnost u hrvatsku igru.

Slika 5 od 5.

Neumorni Srna kreirao je i treći gol - u 75. minuti nabacio je odlično u šesnaesterac, a opet je najspretniji bio Niko Kovač koji postiže svoj drugi pogodak na utakmici. Kad već nisu mogli Islanđani, Hrvati su si sami stvorili nepriliku. Butina je nezgodno napucao Tudora od kojeg se lopta odbija Helgusonu. Napadač Islanda se, međutim, prepao neočekivane prilike, pucao je ravno u Butinu.

U 83. minuti Srna je namjestio dobru priliku Kranjčaru koji puca preko gola sa 16 metara, no Hrvatska je ipak stigla i do četvrtog pogotka. Pršo se poigravao s nekoliko čuvara na crti šesnaesterca, i na kraju preciznim udarcem lansirao loptu u donji lijevi kut za konačnih 4:0.

Hrvatska je tako riješila Island s lakih i uvjerljivih 4:0, a nadamo se da će Malta (srijeda, 18 sati) biti još lakši protivnik, pa bi hrvatski konto nakon uskršnjih praznika trebao biti bogatiji za šest očekivanih bodova.