Burne reakcije nakon kontroverznog kaznenog udarca: 'Livaković je reagirao prirodno, odluka je skandalozna'

Mario Borko • utorak, 23.04.2024.

Fenerbahče je u ponedjeljak kod Sivasspora ispustio pobjedu u posljednjim minutama. Dominik Livaković skrivio je kazneni udaraca, a njegova momčad ostala je bez važnih bodova u borbi za naslov prvaka. No ne slažu se svi sa sudačkom odlukom…

U Turskoj se, slično kao i u SuperSport HNL-u, vodi mrtva trka za naslov prvaka. Činilo se da će veliki rivali Galatasaray i Fenerbahče o tituli odlučivati u međusobnom susretu, ali neočekivani remi Žutih kanarinaca kod Sivasspora dao je aktualnim prvacima, pet kola prije kraja, četiri boda prednosti.

Igraj na utakmice turskog prvenstva na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Fener je pobjedu kod Sivasspora ispustio u sudačkoj nadoknadi nakon kontroverznog jedanaesterca kojeg je "skrivio" Dominik Livaković. Kod rezultata 1:2 za goste iz Istanbula, Rey Manaj je u 87. minuti izašao jedan na jedan s hrvatskim vratarem, ali je pucao pokraj gola. Činilo se da su Žuto-plavi preživjeli, ali nakon udarca došlo je do kontakta između Livakovića i napadača. Situacija je podsjetila na onu sa Svjetskog prvenstva Kataru u utakmici između Hrvatske i Argentine.

Sudac na terenu nije vidio ništa sporno, pao je i žuti karton zbog prigovora, ali VAR soba je mislila drugačije. Nakon više od pet minuta i pregleda snimke, Cihan Aydin je promijenio svoju odluku i pokazao na bijelu točku. Manaj je bio precizan i završilo je 2:2 uz ogromno nezadovoljstvo u gostujućem taboru.

Podsjetimo Fenerbahče deset godina nije bio prvak Turske i pritisak je ogroman. Ove sezone klub je već došao u sukob sa savezom, prijetio je istupanjem iz lige nakon što su navijači Trabzonspora upali u teren i napali igrače, a finale Superkupa trajalo je jednu minutu. Fener je na utakmicu s Galatasarayem poslao juniorsku momčad, a ona je napustila teren nakon što je odmah na startu primila gol.

Po završetku utakmice, turski reprezentativac Irfan Kahveci izrazio je nezadovoljstvo sudačkom odlukom:

“Nakon utakmice sam vidio snimku jedanaesterca. Lopta je već izašla van granica igre, kontakt između Livakovića i Manaja dogodio se nakon toga. Reakcija vratara je prirodna, stopalo je stabilno i ne mogu razumjeti takvu odluku. Ljudi koji se bave sudačkim poslom morali bi poznavati barem osnove nogometne igre.“

Umirovljeni igrač, koji danas radi kao TV analitičar, Tümer Metin dao je svoje viđenje situacije:

“Sudac ne razumije nogomet i Kahveci je što se toga tiče bio u pravu. Imao je odličan pogled na situaciju, donio je ispravnu odluku i morao je odmah reći VAR sobi da nema potrebe za njihovom reakcijom. VAR ga je ipak pozvao i on je prihvatio njihovu sugestiju što je neprihvatljivo.“

Mišljenja bivših sudaca poklapaju se i svi su složni da kontakt za kazneni udarac nije postojao. Bivši sudac Firat Aydinus odluku je nazvao skandaloznom:

“VAR sudac je donio skandaloznu odluku. Ne mogu shvatiti koji je bio razlog za poziv glavnom sucu. Livaković je reagirao potpuno prirodno i do kontakta je došlo nakon što je lopta već bila van terena.“

Bilo kako bilo Fenerbahče je u nekoliko dana dva puta stradao na jedanaestercima. U Konferencijskoj ligi su ispali nakon raspucavanja, a ovaj kazneni udarac vrijedan dva boda nanio je veliki udarac šampionskim ambicijama. Pet kola prije kraja Galatasaray ima četiri boda više, povoljniji raspored i međusobnu utakmicu na domaćem terenu.

• cameosis23.04.2024. u 22:51
    bivši reprezentativci su sada postali bivši suci?