SP 2022., kvalifikacije, skupina H, 10. kolo, 14.11.2021, 15:00 h, Poljud, Split
Suci: Danny Makkelie, Hessel Steegstra, Jan de Vries (Nizozemska)
Hrvatska
Hrvatska
Fjodor Kudrjašov 81' (ag)
1:0(0:0) Rusija
Rusija

Autogol Rusa izravno odveo Hrvatsku na Svjetsko prvenstvo u Katar!

Branimir Korać • nedjelja, 14.11.2021.

Hrvatska nogometna reprezentacija igrat će na Svjetskom prvenstvu u Kataru sljedeće godine! U teškim uvjetima na Poljudu Hrvatska je svladala Rusiju s 1:0 sretnim autogolom Fjodora Kudrjašova u 81. minuti!

Dmitri Čistjakov
56'
11
Roman Zobnin
56'
7
Anton Zabolotnji
56'
22
Andrei Mostovoj
78'
19
Danil Glebov
81'
Valeri Karpin

Bilo je jako teško, ali na kraju i slatko. Hrvatska je lomila otpor Rusa do same završnice, a onda su su Rusi sami zabili gol, nisu izdržali i zasluženo su poraženi.

Bez obzira na kišu koja je nemilice padala, poljudske tribine bile su ispunjene. Hrvatska je imala veliku podršku, međutim Rusi nisu bili impresionirani, od početka su se postavili čvrsto i dosta dobro su se branili.

Rusi su dosta visoko napadali hrvatsku obranu i pokušavali su spriječiti Hrvatsku u razvijanju napada te su se povlačili tek kada bi Hrvatska probila tu prvu liniju i došla do ruske polovice. Nakon toga Rusija bi se zatvorila i bilo je teško to probiti.

Prvu izglednu priliku imao je Kramarić kada noije iskoristio sjajan centaršut s desne strane, pucao je glavom s 11-12 metara, ali ravno u Safonova.

Hrvatska je imala inicijativu i tražila pogodak pa je tako sredinom prvog dijela dva puta dobro zaprijetio Brozović, prvi pokušaj otišao je malo pokraj vratnoice, a drugi je sjajno obranio Safonov.

Imao je i Perišić jednu solidnu priliku u prvom dijelu, ali Rusi su ga u posljednji trenutak zatvorili.

Tijekom odmora kiša je pojačala i u drugo poluvrijeme ušlo se na potpuno natopljenom travnjaku na kojem je bilo jako teško igrati.

Međutim Hrvatska je odmah pritisnula i imala krasnu priliku preko Pašalića, Juranović je nabacio, a Pašalić s pet metara glavom pucao u Safonova.

Nastabvilo se hrvatskom dominacijom u vrlo tepškim uvjetima, ušao je i Petković kako bi se dobilo na skoku, ali po natopljenom travnjaku nije bilo lako kreirati suvislu akciju.

Ipak Hrvatska je stigla do vodstva u 81. minuti. S lijeve strane nabacio je Borna Sosa, lopta je pala pred golom ispred Kudrjašova i od njega se odbila u sam kut gola Safonova!

Dotad su Rusi odugovlačili i krali vrijeme, ali nakon primljenog pogotka našli su se u situaciji da oni moraju hvatati pogodak.

Nisu uspjeli. Imali su tek jedan pokušaj prema golu Grbića, ali Karavaev je pucao dosta preko grede.

Hrvatska je odnijela pobjedu i to apsolutno zasluženo. Je, pobjeda je upisana autogolom, ali Rusi nisu imali nikakve šanse.