EP 2020., skupina A, 2. kolo, 16.06.2021, 18:00 h, Baku, Olimpijski stadion
Connor Roberts 90'+4'
Wales

Turci se opraštaju od nada, Bale promašivao i asistirao za vjerojatni prolaz Walesa

Matej Kačan • srijeda, 16.06.2021.

Nogometaši Walesa stigli su do četvrtog boda koji bi mogao biti dovoljan za plasman u nokaut fazu Eura. Wales je u Bakuu s 2:0 bio bolji od Turske...

Yusuf Yazici
46'
3
Merih Demiral
46'
25
Mert Müldür
73'
26
Halil Dervisoglu
75'
21
Irfan Kahveci
83'
Ethan Ampadu
73'
8
Harry Wilson
85'

Rob Page

Nakon što su izborili remi protiv Švicarske, nogometaši Walesa ostvarili su i prvu pobjedu koja im vjerojatno garantira nastavak natjecanja i nade u ponavljanje uspjeha iz 2016. Wales je u Bakuu svladao Tursku s 2:0.

Turci su u Bakuu imali gotovo pa prednost domaćeg terena, ali to nisu iskoristili jer su po igri nastavili tamo gdje su stali protiv Italije, nepovezano i slabo. Bilo je pokušaja prema naprijed, ali su linije stajale predaleko i obrana je obilno darivala Velšane.

Već u šestoj minuti imamo prvu veliku priliku Walesa, prvu od mnogih u režiji dvojca Bale-Ramsey. Bale je ovaj put krasno proigrao Ramseyja, a veznjak lažnjakom izbacuje čuvara te puca u prvi kut gdje Cakir sjajno skida.

Jedini dobar pokušaj u prvih pola sata za Turku imao je Ünder, a onda nove dvije sjajne situacije Walesa. U 16. se tražio penal, a u 24. Ramsey promašuje nemoguće sam ispred vrata preko gola. U 30. Turci prijete preko glave Ayhana nakon kornera, a s crte izbija Morrell.

A onda je Wales poveo, iz nove sjajne akcije Balea i Ramseyja. Opet je Bale poslao dugu loptu, Ramsey je utrčao iza leđa obrane i divno primio na prsa. Ostao je sam ispred Cakira te je mirno završio za 1:0 u 42. minuti, a isti je rezultat i na poluvremena.

Prvu šansu u drugom dijelu imaju Turci, Burak Yilmaz je ostao na petercu, ali je pucao slabo i preko gola, a onda novi promašaj Ramseyja koji sa šest metara puca točno u Cakira. U 60. minuti Wales ima najbolju priliku za 2:0, kazneni udarac.

Celik je srušio Balea na rubu šesnaesterca, sudac je ocijenio da je bilo unutra i pokazao na bijelu točku. Bale je uzeo loptu u ruke, ali je pucao visoko preko vrata, a onda je presjekao ispucavanje golmana, ali lopta ide malo pokraj gola.

Nastavila je i Turska s pokušajima u sadržajnom drugom dijelu, ali je Ward opet obranio Ayhanu, bila je to možda i najbolja šansa Turaka. Do kraja su Turci pokušavali, ali se ništa ozbiljnije nije dogodilo. S druge su strane Velšani prijetili brzim krilima i pokušavali doći do drugog gola koji bi riješio susret.

U nadoknadi još jedan pokušaj Balea nakon što je ispala cijela obrana Turske nakon auta, ali kapetan Walesa se pošteno ispromašivao. No, Bale je sve svoje promašaje vratio asistencijama, u šestoj minuti nadoknade je sjajno probio uz samu liniju po desnoj strani te je pronašao Connora Robertsa koji iz prve gađa vrataru kroz noge.

Završilo je 2:0 i Wales je upisao vrlo vrijedne bodove kojih sad ima četiri i to bi moglo biti čak i dovoljno za plasman u osminu finala, dok se Turska s dva poraza oprašta od svojih nada.