HT Prva liga, 36. kolo, 22.05.2021, 17:00 h
Lokomotiva

Livaja i Biuk poslali Hajduk prema Europi, Toplak i Lokomotiva se ipak spasili

Matej Kačan • subota, 22.05.2021.

Susret koji je u 36. kolu HT Prve lige ponudio najmanje drame bio je onaj na Poljudu. Hajduk je golovima Livaje i Biuka svladao Lokomotivu i ušao u Europu, dok se Lokomotiva ipak spasila...

Ne zbog svoje dobre igre i bodova, već zbog povoljnih rezultata u drugim susretima su nogometaši Lokomotive osigurali ostanak u ligi, dok je Hajduk u zadnjem kolu odradio ono što je bilo potrebno te je s rutinskih 2:0 došao do četvrtog mjesta i europske pozicije.

I na Poljudu je, kao i na ostalim susretima krenulo oprezno, ali je brzo postalo jasno da obje ekipe moraju po gol pa se brzo otvorio susret i igra. Imali smo u prvih 20-ak minuta dva opasnija izlaska svake ekipe, Hajduk je išao preko Jaira koji je s desne strane poslužio Umuta, ali je Santini u gužvi uklonio opasnost.

S druge strane opasna kombinacija Lokomotive i povratna lopta na peterac gdje je Papadopoulos za nekoliko centimatara zakasnio na loptu kojom bi imao sjajnu šansu matirati Splićane. U 29. se po Splitu osjetio ogroman izdah olakšanja.

Hajduk je poveo, a heroj trenutka je Marko Livaja. Nije se znalo hoće li igrati nakon ozljede u Šibeniku, ali je stisnuo zube, krenuo, a onda i otvorio suparnika u 29. minuti. Sjajna kombinacija i dupli pas s Jurićem kojem upisujemo asistenciju, a Livaja ne griješi s nekih sedam metara.

Do poluvremena se igra dinamično, obje ekipe traže pogodak i osluškuju druge rezultate. Hajduk zapravo u tim trenucima s tim rezultatom ima riješenu situaciju i svakako je četvrti, dok Lokomotivi trebaju povoljni rezultati iz Osijeka i Koprivnice kako bi ostala i s porazom.

Mirno i oprezno se ušlo u nastavak, Paolo Tramezzani pokazao je više puta da zna sačuvati vodstvo kad Hajduk otvori suparnika pa su Bijeli dali Lokomotivi da pokušava posjedom te su prijetili iz kontre individualnom kvalitetom. Jednu takvu priliku jedan na jedan je propustio Umut koji pogađa mrežu, ali vanjski dio.

Kako je susret išao kraju, a Hajduk držao vodstvo je bilo jasno da Lokomotiva ne želi čekati druge rezultate i da želi ovisiti o sebi pa na ulasku u posljednjih 15 minuta susreta ulazimo s igrom pretežito na Hajdukovoj polovici, dok Toplak u igru ubacuje redom igrače napadačkih tendencija.

Ipak je u 77. Hajduk dobro zaprijetio, visoka lopta nakon prekida je došla do Umutove glave, ovaj je spušta i došla je na glavu Jurića koji s desetak metara ipak puca preko gola u luku. U 80. minuti Hajduk je riješio sve dvojbe, a u središtu je opet bio isti dvojac koji je ovog proljeća zaludio Split.

Livaja je ovaj put asistent, prekrasnom loptom u prostor kroz obranu pronalazi Stipu Biuka koji je pobjegao iza leđa i ne griješi u ovakvim situacijama. Opet precizan udarac u donji dalji kut, neuhvatljivo za Santinija.

Odmah potom je Lokomotiva zaprijetila opasnim prodorom Cipetića s desne strane, ali bez uspjeha. No, Lokomotiva je brzo mogla postati mirna jer je baš negdje u tim trenucima Slaven zabio za vodstvo protiv Varaždina i ostanak u ligi je osiguran.

U 88. minuti Marin Jakoliš ima lijepu priliku za 3:0, ali nije uspješan kao u Šibeniku. Biuk je s lijeve strane lijepo vratio povratnu na desetak metara, Jakoliš puca lijevom, ali Santini brani. Ostalo je 2:0 do kraja i Hajduk slavi ulazak u Europu, dok se Lokomotiva ipak spasila.