HT Prva liga, 31. kolo, 26.06.2020, 21:05 h, Gradski stadion u Poljudu
Suci: Mario Zebec (Cestica), Jerko Crnčić (Vrbovec), Marko Stolnik (Varaždin)
Vinko Međimorec 25'
Slaven Belupo

Hajduk teškom mukom i srećom do tri boda i drugog mjesta

Matej Kačan • petak, 26.06.2020.

Nova tri boda uz skok na drugo mjesto, ali uz blijedu predstavu i tešku muku je Hajduk upisao kod kuće s 2:1 protiv desetkovanog Slaven Belupa koji je na Poljud stigao bez više od pet prvotimaca...

Opet se Hajduk mučio protiv desetkovanog Slavena koji je na Poljud došao bez praktički cijele obrane. Ostali rezultati se poklapaju i Hajduk je u igri za drugo mjesto koje ovom pobjedom i drži, ali Igor Tudor mora priznati da u ekipa ne izgleda dobro.

Prvih deset bezidejnih minuta dominacije Hajduka je prekinuo penal koji je Hajduk dobio iz ničega. Juranović >je ubačajem tražio Caktaša, a ovaj je išao vratiti povratnu loptu, ali ona u ruku pogađa Bogojevića.

Sudac Zebec je pokazao na bijelu točku koju je sigurno u pogodak pretvorio Caktaš za vodstvo Hajduka i svoj 17. gol te u lovu na Mirka Marića. Razigrao se malo Hajduk nakon gola pa Caktaš ima još jednu sjajnu šansu s nekih 15 metara s lijeve strane šesnaesterca, ali Antonijo Ježina sjajno brani.

No nakon tog promašaja je Hajduk počeo padati i bez ideje stajati na protivničkih 40 metara, a Slaven je do izjednačenja došao iz praktički prvog opasnijeg šuta u 24. minuti. Obrana Hajduka je bila koncentrirana na jednu stranu prilikom napada Slavena, a na drugoj strani je sam na 20 metara ostao Vinko Međimorec koji je sjajno potegnuo u malu mrežicu te je Josip Posavec nemoćan.

Možemo reći da se primljenim pogotkom igra Hajduka potpuno raspala te je postala nepovezana, a Posavec u 28. skida zicer Limi i spašava Bijele od potpunog preokreta. Nije bilo većih šansi do nadoknade prvog dijela u kojoj svaka ekipa ima mrtvaca i lako je na poluvremenu moglo biti i 2:2.

Prvo je nakon kornera na rubu peterca sam ostao Delić, ali je Posavec još jednom heroj, dok je s druge strane junak Ježina koji brani sjajan šut mladog Brnića. Ista stvar se ponavlja i u 53. minuti nakon nešto veće inicijative Hajduka, a opet je Ježina bolji od Hajdukovog mladića.

No u 59. je fortuna opet pomazila Hajduk. Leon Kreković je ubacio s desne strane, a lopta je došla na glavu Samuela Eduoka koji glavom gađa stativu, a lopta se u fliperu od stative odbija u leđa Ježine i u gol.

I činilo se da Hajduk ide prema neuvjerljivoj, ali kakvoj-takvoj pobjedi, dok u 88. opet nisu aktivirani Zebec i VAR. Ovaj put je situacija u kaznenom prostoru Hajduka gdje je nakon ubačaja iz slobodnjaka Dimitrov srušio Limu.

Zebec je opet pokazao na bijelu točku nakon dugih konzultacija i pregledavanja VAR snimke, a odgovornost je na sebe preuzeo sam Lima jer je Ivan Krstanović ranije izašao iz igre. Brazilac je pokušao Posavca omesti laganim skipom do lopte umjesto zaleta, ali je omeo isključivo sam sebe i puca pored vrata.

Ostalo je za odigrati čak devet minuta nadoknade, a u četvrtoj minuti od devet je Jakov Blagaić imao sjajnu situaciju za zabiti i riješiti susret. Ukrao je loptu dotad sjajnom Parackom, ali ga je ovaj uspio omesti i u zadnji čas mu izbiti loptu. Žalili su se Bijeli jer je bilo kontakta Parackog s dresom Blagaića, ali zvižduka nema.

Nije do kraja bilo prilika i pogodaka te Hajduk teškom mukom uz novu blijedu predstavu ipak koristi kikseve Lokomotive i Rijeke te uz tri boda dolazi na drugo mjesto s kojeg čeka ishod susreta Osijeka i Dinama.

Slaven tako nije uspio doći do novog iznenađenja nakon pobjede nad Rijekom te je sedmi s 31 bodom, a Varaždin se s 27 opasno približava. Hajduk će drugo mjesto braniti u gostima kod Gorice, dok Slaven ima domaću obvezu protiv Istre.