HT Prva liga, 27. kolo, 05.06.2020, 20:00 h, Gradski stadion u Poljudu
Suci: Zdenko Lovrić (Đakovo), Goran Pataki (Đakovo), Goran Perica (Šibenik)
Ivan Mamut 37'
Inter-Zaprešić

Hajduk nakon silnih ubačaja i VAR-a do tri boda u drami

Matej Kačan • petak, 05.06.2020.

HT Prva liga se nastavila na Poljudu u susretu Hajduka i Intera, a nakon drame koja će sigurno povući repove su Bijeli slavili s 2:1 pogotkom duboko u sudačkoj nadoknadi...

Damir Grgić
63'
31
Todor Petrović
87'

Tomislav Ivković

Odmah na povratku HT Prve lige smo dobili dramu, kontroverze, preokret i mnogo repova o kojima će se vjerojatno pričati još danima. Hajduk je na poluvremenu gubio od Intera s 1:0, ali je uz mnoge dvojbene sudačke odluke i VAR intervencije slavio s 2:1.

U prvom je dijelu Hajduk pokazao inicijativu, ali i dosta hrđe što su spretni gosti znali kazniti uz pomoć neopreznosti i grešaka domaćeg vratara. Prijetio je Hajduk uglavnom preko lijeve strane pa je najaktivniji bio Dolček s nekoliko driblinga i dalekometnih udaraca.

Prva ozbiljna šansa stigla je iz slobodnog udarca s lijeve strane u 18. minuti. Mijo Caktaš se odlučio za udarac, ali je Matković na sredini vrata bio spreman na to. Dosta odgovorno se branio Inter uz poneki bijeg Hajdukovih ofenzivaca iza leđa obrane, ali bez konkretnih prilika.

U 24. je grešku obrane Intera i loše dodavanje iskoristio Jairo koji se sjurio na gol, lažnjakom izbacio Soldu, ali je Matković istrčao te brani. I onda iz ničega u 37. minuti Inter dolazi u vodstvo.

Iz slobodnog udarca s nekih 30 metara je Ivan Mamut sjajno pucao, a čini se da je lopta dodirnula nekog u živom zidu. To je bilo dovoljno da neugodno odskoči baš ispred Posavca koji je reagirao loše te Inter ima 1:0.

Mogao je pet minuta kasnije Mamut povisiti i na 2:0 i to još spektakularnijim golom. Iskoristio je loše dodavanje Hamze na centru te je odmah pucao sa 60 metara jer je Posavac bio van svojih vrata, ali je vratar Hajduka akrobatski loptu stigao izvaditi ispod grede te se na odmor ide s 0:0.

Vidio je Igor Tudor da stvari ne štimaju pa je odmah na početku drugog dijela posegnuo za izmjenama. Tako je Bassel Jradi zamijenio Jurića, dok je umjesto mladog Blagaića ušao Eduok.

I gotovo se isplatilo odmah jer je Eduok ubacio loptu na peterac, a tamo je Jairo ostao sam ispred vrata Matkovića, ali puca preko gola i ne koristi još jedan zicer za Bijele. No ako ste mislili da će ovaj susret i povratak HT Prve lige proći bez sudačkih repova, grdno ste se prevarili.

U 55. minuti počinje kaos. Nakon jedne akcije je Juranović poslao povratnu loptu sa same crte, a pucao je Jradi kojemu Soldo čisti sa same crte. Činilo se kako će biti samo korner, ali je sudac dobio sugestiju iz VAR sobe o obrani rukom.

Dugo je sudac Lovrić provjeravao snimku. Gledala se namjera igranja rukom, ali i je li lopta izašla iz igre prije povratnog dodavanja Juranovića, a epilog svega je na negodovanje gostiju penal i crveni karton za Soldu.

Udarac s bijele točke je preuzeo Caktaš, ali mu Matković čita namjere i brani. No ni tu nije kraj uzbuđenjima i kontroverzama jer je Lovrić dobio novu sugestiju od Ivana Bebeka iz VAR sobe, a to je da se udarac mora ponoviti jer je Matković izišao s crte prije udarca.

Žalbe igrača Intera i molbe za novim gledanjem snimke nisu urodile plodom jer Lovrić vjeruje sugestiji pa je Caktaš dobio novu šansu. Odabrao je opet istu stranu, dok je Matković odabrao drugu i nakon pet minuta od igranja rukom Hajduk napokon izjednačava.

Nakon izjednačenja Hajduk traži vodstvo, ali se sve svodi na pokušaje iz ubačaja. Nije stvoreno ništa konkretnije osim jednog pokušaja Eduoka, a vrlo indikativno o igri Hajduka je da je u tim minutama napadački najaktivniji mladi stoper Mario Vušković.

Pokušavao je Tudor sve, uveo je Davida Čolinu i promijenio sustav na formaciju s četiri braniča. Čak je i stoper Dimitrov ušao u napad kao meta za ubačaje, a svoje prve minute je dobio i mladi Brnić na desnom beku, ali ništa nije moglo dati onu pravu šansu za potpuni preokret.

Zbog drame s VAR-om kod penala je određeno čak devet minuta nadoknade, a duboko u njoj su se silni ubačaji na Dimitrova ipak isplatili. U 96. je Caktaš iz kornera pronašao glavu Bugarina koji gađa stativu, ali je u nastavku akcije nakon auta mladi Brnić ubacio s desne strane, a Dimitrov napokon savladava Matkovića za 2:1.

No ni tu nije bio kraj drami jer je Lovrić išao pregledavati snimku prije pogotka gdje su Ismajli i Jradi u oduzimanju lopte navodno napravili prekršaj nad Mlinarom. No opet će se Inter žaliti na suca i VAR jer je pogodak ipak priznat.

Pokušavao je Inter do kraja ubačajima i seljenjem pred Hajdukova vrata, ali su dva pokušaja završila intervencijom Vuškovića i prekršajem u napadu pa Hajduk dolazi do tri boda nakon utakmice o kojoj će se mnogo pričati.

Hajduk je ovom pobjedom došao do 48. boda te je drugi na tablici, ali prijete Rijeka i Lokomotiva s 47, odnosno 46 i utakmicom manje. Inter je posljednji sa 17 bodova, dok Varaždin ima jednako uz susret manje.