Premiership, 1. kolo, 11.08.2019, 17:30 h
Manchester United 4:0 Chelsea
Chelsea

Frank Lampard u debiju na klupi Chelseaja teško stradao na Old Traffordu

Marjan Kreševac • nedjelja, 11.08.2019.

Već prvo kolo novog prvenstva Engleske donijelo nam je veliki derbi. Na Old Traffordu Crveni vragovi dočekali su svoje velike rivale iz Londona, momčad Chelseaja. Iako su gosti u globalu zaslužili bolje ocjene za umjetnički dojam to nije ono što dobiva utakmice. Utakmice se dobivaju golovima, a United je danas zabio četiri vrijedna pobjede na otvaranju...

Igračka legenda Chelseaja Frank Lampard debitirao je danas na klupi londonske momčadi i raspored mu je odmah podario veliki dvoboj engleskog nogometa, ogled protiv Manchester Uniteda na Old Traffordu. Lampard je malo iznenadio s početnim sastavom iz kojeg je izostavio Pulišića, a umjesto njega na teren poslao Mounta koji je pod njegovom paskom prošle sezone u Derbyju upisao 11 pogodaka i pet asistencija.

S druge strane njegov kolega Ole Gunnar Solskjaer poslao je na teren sve najbolje što ima na raspolaganju uključujući i dva najzvučnija pojačanja iz posljednjeg reda, Wan-Bissakua i Maguirea. Raspjevan je bio Old Trafford na otvaranju susreta, ali pjesmu je vrlo lako mogao zamijeniti mu i to već u četvrtoj minuti susreta.

Kovačić (igrao cijelu utakmicu) je slučajno progurao jednu loptu na rub kaznenog prostora do Abrahama koji bez puno razmišljanja odapinje udarac, ali lijeva vratnica čuva United od ranog rezultatskog deficita. Imao je Chelsea u prvih 15 minuta kontrolu nad posjedom lopte i generalno nad događanjima na travnjaku. Ali sve se to promijenilo u 17. minuti kada Kurt Zouma neoprezno i nepotrebno ruši Rashforda za kazneni udarac.

Rashford se nije držao stare nogometne teze da igrač nad kojim je napravljen prekršaj ne izvodi kazneni udarac, samouvjereno je postavio loptu na bijelu točku i na isti način zakucao je u gornji desni kut za vodstvo Manchester Uniteda. Nakon pogotka gosti su se malo pogubili, United je zaigrao puno agresivnije i čvršće i uglavnom bio taj koji je dominirao.

Nije to dugo potrajalo, Chelsea se vraća na staro nakon pola sata igre, posebno je dojmljiv bio Barkley koji je s nekoliko udaraca dobrano zagrijao dlanove De Gee. Malo po malo priključivali su mu se i ostali suigrači što je kulminiralo prilikom u 40. minuti susreta. Domaća obrana zaplivala je na jedan ubačaj, lopta je došla na lijevu stranu kaznenog prostora do usamljenog Emersona koji puca, ali lopta još jednom odsjeda na okviru gola.

Drugo poluvrijeme donijelo je prvu priliku za Chelsea, u 56. minuti nakon brzog kontranapada lopta dolazi na lijevu stranu do Emersona koji puca, ali De Gea se lijepo ispružio i dlanovima otklonio opasnost po svoja vrata. U 65. i 66. minuti dogodilo se ono što je malo tko očekivao, United je zabio dva pogotka i riješio sve dvojbe oko pobjednika prvog velikog derbija engleskog nogometa.

Prvo je Martial u 65. minuti odlično reagirao na ubačaj s desne strane nakon brze kontre Uniteda izborivši se za prostor u petercu ispred braniča Chelseaja i poentiravši prizemnim udarcem iz velike blizine. Samo minutu kasnije na sceni je prvo Pogba koji je prekrasnim dodavanjem otvorio obranu Chelseaja poput vrsnog kirurga. Njegovo dodavanje pokupio je Rashford i vrlo lako se riješio Azpilicuete te nakon toga hladne glave i mirne noge riješio problem zvan vratar gostiju.

Da je Solskjaer pogodio s dovođenjem pojačanja u svoju momčad uz vrlo dobre Wan-Bisakua i Maguirea potvrdio je mlađahni James koji je ušao u 74. minuti susreta. Martial i Pogba zajedničkim snagama povukli su još jedan brzi kontranapad. James ih je odlično pratio i bio u pravo vrijeme na pravom mjestu za završni pas Pogbe. U prvom pokušaju promašio je loptu, ali u drugom uspio je uputiti udarac s desne strane kaznenog prostora. Emerson je ušao u blok, ali nažalost uspio samo skrenuti loptu i prevariti svog vratara za pomalo nestvarnih 4:0 Uniteda.

Debi iz najgorih noćnih mora imao je Lampard, debi koji mu je ukazao na ogromne probleme koje ima u momčadi. Napad igra dobro, stvara prilike, ali nedostaje vrhunski znalac u napadu koji bi uspio konkretizirati pokoju priliku. Obrana s druge strane previše pliva, poprilična konfuzija o posljednjem redu Chelseaja s pravom postavlja pitanje zašto se Lampard tako olako riješio jednog odličnog igrača poput Davida Luiza. Dosta je posla ispred Lamparda, a jako malo vremena jer već u srijedu očekuje ga utakmica europskog Superkupa u Istanbulu protiv Liverpoola. S ovakvom igrom bit će to jedna jako teška večer u Turskoj, jako teška.

(Ne)red, (ne)rad i (ne)disciplina

Hajduk je ponovno zaključio sezonu bez najvažnijeg domaćeg klupskog trofeja u natjecateljskoj godini u kojoj se činilo da će se vratiti na...