EP 2020., kvalifikacije, skupina E, 08.06.2019, 15:00 h, Osijek, Gradski vrt, gledatelja: 17.061
Wales

Malo komplikacija, ali upisana su tri boda: Hrvatska na ispunjenom Gradskom vrtu svladala Wales

Petar Jenjić • subota, 08.06.2019.

Hrvatska nogometna reprezentacija upisala je drugu pobjedu u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo. Na ispunjenom Gradskom vrtu gostovao je Wales, a Vatreni su u konačnici slavili rezultatom 2:1...

David Brooks
66'
18
Ethan Ampadu
66'
17
Rabbi Matondo
80'
Ryan Giggs

Rani termin i velika vrućina ipak nisu toliko omeli hrvatsku nogometnu reprezentaciju u osvajanju nova tri boda u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo. Na ispunjenom Gradskom vrtu Dalićevi izabranici slavili su s 2:1 i tako upisali drugu pobjedu u skupini.

Hrvatska je povela u ranijoj fazi utakmice, a do drugog pogotka stigla u pravo vrijeme, na početku drugog poluvremena. Od 77. minute Velšani su smanjili zaostatak, dvoboj je dobio na neizvjesnosti, međutim, rezultat se do kraja nije promijenio.

Kao što se moglo i pretpostaviti, na početku smo imali ispitivanje snaga, a na prvi udarac čekalo smo do osme minute. Međutim, pokušaj Ivana Perišića vrijedi izdvojiti samo zbog statistike, s obzirom na to da je otišao preko gola. Dvije minute kasnije, jako dobar pokušaj Walesa, pucao je Harry Wilson, ali Dominik Livaković je na mjestu.

I onda u 17. minuti Hrvatska je s(p)retno stigla do pogotka nakon jako dobre dugačke lopte za Perišića. Igrač Intera proigrao je Andreja Kramarića, a ispred njega dolazi James Lawrence koji "kupi" loptu i šalje u vlastitu mrežu.

Očekivano, visoke temperature donijele su i pauzu za osvježenje, a igra se nakon toga malo primirila. Hrvatska je kontrolirala tijek utakmice, Velšani su se mučili i pokušavali nešto prema naprijed, ali bez konkretnije opasnosti prema golu Livakovića. Hrvatski vratar morao se ipak iskazati u završnici poluvremena, pokušavali su Will Vaulks i Ben Davies, ali nisu ga uspjeli matirati.

Odmah na početku drugog poluvremena Hrvatska je visoko pritisnula. Prvo je u 47. minuti poništen pogodak Matea Kovačića nakon što je Andrej Kramarić bio u zaleđu smetajući protivničkom vrataru. Međutim, već u sljedećem napadu Hrvatska vodi s 2:0. Slabo je reagirala obrana Walesa, iskoristio je to Luka Modrić, proigrao Perišića koji udarcem iskosa trese mrežu.

Izuzev pokušaja Balea i obrane Livakovića, nije bilo prevelikih uzbuđenja do 77. minute. David Brooks pucao je s dvadesetak metara, loptu je glavom pokušao odbiti Domagoj Vida, no samo je malo promijenila smjer, prevarila hrvatskog vratara i ušla u mrežu.

Rezultat se do kraja nije promijenio. Još su nekoliko udaraca imali Velšani koji ipak nisu uspjeli ugroziti ponovno hrvatska vrata. U završnici je pobjeda mogla biti potvrđena, no Kramarić nije proigrao Perišića u izglednijoj situaciji, a udarac mu je obranio Hennessey.