Jan Šneler • subota, 10.11.2018.

Tijekom subotnjeg poslijepodneva odigrano je pet utakmica 12. kola engleske Premierlige, a vesele pobjede Cardiffa i Newcastlea na domaćim travnjacima...

Iako prve utakmice 12. kola engleske Premierlige nisu ponudile mnogo pogodaka, uzbuđenja nije nedostajalo. Većina susreta odlučena je golovima u posljednjih desetak minuta.

Cardiff je konačno uspio doći do novih bodova. Osim pobjede nad Fulhamom, velška momčad je ove sezone upisala čak osam poraza i dva remija, a niti protiv Brightona nije bilo lako, pogotovo kada su gosti nakon šest minuta igre došli do vodstva.

Strijelac je bio Lewis Dunk koji je sjajno iskoristio loše kretnje domaće obrane. Nakon boljeg početka gostiju, Cardiff se ipak vraća u 28. minuti kada je nakon odbijanca Callum Paterson zabio za 1:1.

Ono što je ipak najviše utjecalo na pobjedu domaćih je isključenje Dale Stephensa u 34. minuti. Nije izgledalo kao da je bilo namjere, no gostujući igrač ružno je startao i zasluženo dobio direktni crveni karton. Od tog trenutka igra se potpuno drugačija utakmica.

Cardiff je tada počeo jače napadati, a Brighton grčevito braniti. Konačno, nakon niza prečke, odličnih obrana gostujućeg vratara i nepreciznosti, u 90. minuti dogodio se pobjednički pogodak koji je postignut nakon komične akcije.

Velika je gužva bila u šesnaestercu, prvo je Sol Bamba škaricama lijepo pucao, ali pogodio stativu da bi zatim Paterson nakon odbijene lopte pogodio prečku i konačno je Bamba s par metara zakucao za 2:1.

Newcastle je pak upisao još jednu pobjedu na domaćem terenu. Svrake su imale negativan omjer od četiri uzastopna poraza na St. James Parku, no sada su došle do slavlja protiv Bournemoutha. Momčad koju vodi Rafa Benitez dobro je odigrala i zasluženo došla do slavlja.

Već nakon sedam minuta, pogotkom Jose Rondona, Newcastle je došao u vodstvo. Iako su se domaći malo povukli te je Bournemouth počeo sve više prijetiti, do poluvremena je Rondon postigao još jedan pogodak i doveo domaćina na prag velikog slavlja.

Kako se utakmica odužila zbog ozljede Adama Smitha Newcastle nije uspio izdržati te je Jefferson Lerma smanjio rezultatu u šestoj minuti sudačke nadoknade. U drugom dijelu ponovno su opasni gosti, no domaći sastav uspijeva zadržati rezultat i upisati važna tri boda.

West Ham je još jednom propustio osvojiti bodove protiv momčadi iz zone za ispadanje. Danas je koban bio Huddersfield s kojim su Čekićari imali velikih problema.

Nakon šest minute, domaći su preko Alexa Pritcharda došli do vodstva i bez obzira na pritisak gosti nisu nikako uspijevali doći do izjednačenja. Tek u 74. minuti, nakon gužve i nekoliko pokušaja, lopta se sretno odbila do Felipe Andersona koji zabija za 1:1.

Istim rezultatom završio je susret Southamptona i Watforda. Domaći su do vodstva došli u 20. minuti preko Manola Gabbiadinija. Imali su Sveci sve u svojim rukama i važna tri boda sve do 82. minute kada je ove sezone sjajni Jose Holebas zabio za izjednačenje.

Bez pogodaka je završio samo jedan susret, onaj između Leicestera i Burnleya. Domaći su bili kvalitetniji, pokušavali na sve načine doći do pogotka, no gosti su uspjeli zadržati bod. Leicester je tako ostao na 10. mjestu sa 17 osvojenih bodova nakon 12 kola.