Finale Premierlige: Golijada Tottenhama i Leicestera, pogodak Lovrena u pobjedi Liverpoola

Sportnet • nedjelja, 13.05.2018.

Posljednje kolo Premierlige nije nosilo nikakve velike susrete jer su praktički sve pozicije bila riješene i prije ovog dvoboja, no imali smo prilike vidjeti čak devet pogodaka u Londonu...

PIŠE: Jan Šneler

Završila je još jedna sezona Premierlige i unatoč tome što se već oko Božića nazirao novi prvak, ne možemo reći da nismo mogli uživati u odličnom nogometu. Manchester City je prvak, u Ligu prvaka idu još i Manchester United, Tottenham i Liverpool. Europsku ligu pojačat će Chelsea, Arsenal i Burnley, a nažalost od lige se, minimalno jednu sezonu, opraštaju Swansea, Stoke City i WBA. Najbolji strijelac je Mohamed Salah s 32 pogodaka, a najviše asistencija upisao je Kevin De Bruyne, njih 16.

Na Wembleyu je bilo napeto, fantastičnu utakmicu mogli smo gledati. Iako su ulozi bili nikakvi jer je Tottenham osigurao Ligu prvaka, a Leicester nije mogao previše gore niti dolje, obje momčadi pružile su fantastičan nogomet. Kada gledate utakmicu s čak devet pogodaka, sve drugo pada u vodu. Već nakon prvih 15 minuta vidjeli smo golijadu.

Krenuo je Jamie Vardy u četvrtoj minuti, da bi stvari vratio na početak Harry Kane tri minute kasnije. U 16. minuti silovitim udarcem s petnaestak metara, Riyad Mahrez ponovno dovodi goste u vodstvo. Moglo je u prvom dijelu pasti još nekoliko pogodaka, no očito su se momčadi spremale za drugi dio.

U drugom dijelu, apsolutna rapsodija. Kelechi Iheanacho sjajnim šutem već u 47. minuti doveo je Leicester u vodstvo 1:3. Niti minuta nije prošla, a Erik Lamela rutinski zabija za 2:3. U 53. minuti Dele Alli pucao je neprecizno i lopta bi otišla pored gola, no pogodila je Christiana Fuchsa i promijenivši smjer otišla u mrežu.

Svojim drugim golom u 60. minuti, Lamela čini potpuni preokret i dovodi Spurse u vodstvo 4:3, prvo na utakmici. Ipak, niti Leicester ne odustaje te u 73. minuti Vardy vraća na 4:4. Tri minute kasnije, Kane radi majstoriju, prelazi svog čuvara i preciznim šutem pod samu prečku postavlja konačnih 5:4.

Liverpool je na svom terenu slavio protiv Brightona i potvrdio četvrtu poziciju koja ih vodi u Ligu prvaka sljedeće godine. Momčad koju uskoro čeka finalni susret Lige prvaka protiv Real Madrida, prilično opušteno je ušla u dvoboj iako protivnicima praktički nije dopustila niti jednu priliku. U 26. minuti, Salah je svojim 32. pogotkom ove sezone donio vodstvo Redsima.

Pred kraj prvog dijela, Liverpool dolazi do novog vodstva. Ovoga puta strijelac je bio Dejan Lovren. Sjajno je skočio Lovren u šesnaestercu i s glavom poslao loptu u mrežu. U drugom dijelu, Dominic Solanke donio je Liverpoolu treći pogodak, a točku na i postavio je Andrew Robertson pogotkom na samom kraju susreta.

Iako im je trebala pobjeda da dođu do okruglih 100 bodova u ovoj sezoni, igrači Manchester Cityja nisu pretjerano zagriženo jurili na pobjedu. Southampton je u više navrata mogao doći do pogotka, posebno na samom kraju kada je Dušan Tadić zamalo došao do pogotka. Ipak, u četvrtoj minuti sudačke nadoknade, Gabriel Jesus odlično je primio dubinsku loptu De Bruynea i sjajnim lobom donio slavlje svojoj momčadi.

U vrlo vjerojatno posljednjoj utakmici na klupi Chelseaja, Antonio Conte teško je stradao od Newcastlea. Iako je pred sam susret, Chelsea još imao šanse direktno se plasirati u Ligu prvaka, raspletom u Liverpoolu bilo je jasno da će Chelsea ostati na petom mjestu. Ipak, ovakav poraz od Newcastlea nitko nije očekivao.

U 23. minute goste iz Londona načeo je Dwight Gayle, da bi u drugom dijelu s dva pogotka Chelsea potopio Ayoze Perez. Nakon što je prošle sezone ušao u Premierligu s Newcastleom, trener Rafael Benitez zaslužuje sve pohvale što su ove sezone Svrake završili na solidnom, 10. mjestu.

Iako ga mnogi nisu voljeli, vjerojatno je svim istinskim ljubiteljima nogometa bilo drago što se Arsene Wenger danas pobjednički oprostio od Arsenala. Jedini pogodak na utakmici djelo je Pierre-Emericka Aubameyanga, a kako javlja uvijek ažurni Sky Sports, to je ujedno 2 298 pogodak kojeg je Arsenal postigao pod Wengerom.

Pobjedom nad Huddersfieldom, Arsenal je zadržao šestu poziciju koja ih vodi sljedeće sezone direktno u grupnu fazu Europske lige.

Istaknimo za kraj još i pobjede Manchester Uniteda te West Hama. United je na svom terenu pogotkom Marcusa Rashforda upisao tri boda protiv Watforda, dok je West Ham rezultatom 3:1 svladao Everton za kojeg minute nije upisao Nikola Vlašić.