1. Hrvatska nogometna liga, 14. kolo, 03.11.2012, 15:00 h, Gradski stadion u Koprivnici, gledatelja: 1500
Suci: Marijo Strahonja (Zagreb), Siniša Premužaj (Varaždin), Igor Krmar (Zagreb)

Split s devetoricom došao do boda u Koprivnici

Iz Koprivnice:Ivana Strahija • subota, 03.11.2012.

U Koprivnici je domaći sastav, sasvim nevjerojatno, propustio kapitalizirati čak dva igrača više na travnjaku te je u završnici utakmice čak primio pogodak Splićana za konačnih 2:2.

Ivan Radeljić
33'
11
Ante Rebić
77'
10
Ante Erceg
82'
Zoran Vulić

U 14. kolu domaćeg prvenstva u Koprivnici je Slaven Belupo dočekao momčad Splita, s kojom u dosadašnjim susretima ima izuzetno negativni skor. U većini je utakmica naime pobijedio splitski sastav i ono što je Slaven najavio bilo je poboljšanje te statistike.

Oba su trenera, Roy Ferenčina i Zoran Vulić, bili bez po dva svoja prvotimca. Domaćem su sastavu nedostajali Rak i Batarelo, gostujućem Pehar i Križanac. No, iza Koprivničana je ipak bolji niz od pobjede protiv Cibalije i remija s Istrom u prvenstvu te prolaska u četvrtfinale Kupa protiv Koprivnice, dok su Splitovci iza sebe imali veliku pobjedu protiv Rijeke, ali i dva uzastopna poraza protiv Hajduka, u prvenstvu i u Kupu. I bodovno je stanje Podravaca bolje od od onog Dalmatinaca, 23 naprema 20.

Ključni trenutak

Da je Split doživio poraz, mogli bismo pisati o dva isključenja kao ključnim trenucima koji su odredili susret. No, upravo suprotno, Splitovci su odbili dopustiti da ih dva igrača manje osakate u igri.

Ključnim ćemo trenutkom stoga okarakterizirati posljednjih 15 minuta utakmice, u kojima su igrači Splita shvatili da u domaćim redovima raspoloženog strijelca nema i da se nemaju čega bojati od Koprivničana. Jurnuli su na domaći gol i s pravom uzeli bod.

Nakon desetak minuta početnog ispitivanja snaga, poveli su gosti iz Splita, nakon što je domaća obrana skupa s vratarom, zakazala. Momčad Splita u 13. minuti iskoristila je prekid kako bi loptu gurnula na Filipa Marčića, koji je vuče par koraka u 16 metara domaćih i potom ubacuje pred gol, gdje spreman čeka Aljoša Vojnović. Loptu lavom šalje u prečku i od nje u mrežu, a domaći je vratar Silvio Rodić, tek oporavljen od ozljede, pokušao, no nije uspio reagirati kako treba.

Nakon 0:1 domaćini se pokušavaju vratiti u igru, a u napadima na gostujuća vrata prednjači najiskusniji Farmaceut, Davor Vugrinec. Upravo od njega krenula je akcija u kojoj je Split ostao s igračem manje, a domaćini dobili kazneni udarac. Vugrinec je naime iz daljine pucao na gostujuća vrata u 29. minuti, a golman Andrija Vuković loptu odbija kratko pred sebe, dok Nino Galović u pokušaju da spriječi najgore ruši Mateasa Delića pred splitskim golom. Zarađuje drugi žuti karton i mora van s terena, a sudac Marijo Strahonja pokazuje na bijelu točku. Sigurni je ralizator za 1:1 Vugrinec.

Svega je par minuta prošlo kad je u 35. i Goran Paracki zaradio prijevremeni odlazak na tuširanje. Drugi žuti karton Splitovca popraćen je potom gužvom na terenu, koja je međutim prilično brzo smirena. Do kraja poluvremena Farmaceuti, iako brojčano nadmoćni, nisu uspijevali složiti suvisliju akciju pred gostujućim golom, pa se na odmor ide s 1:1.

Najbolji igrač

Iako je Ante Rebić izuzetno dobro iskoristio minute koje je dobio od Zorana Vulića i postigao pogodak za bod, treba istaknuti i vratara gostuju, Andriju Vukovića, koji je dvadesetak minuta u drugom poluvremenu obranio par dobrih lopti Farmaceuta i održao je rezultat na 2:1, spriječivši Delića, Glavicu i Čanađiju da postignu pogodak.

U drugom su dijelu domaćini u Koprivnici konačno i pokazali tu brojčanu nadmoć opsadom gostujućih 16 metara, što je prije ili kasnije moralo uroditi plodom. Dogodilo se to u 54. minuti, kad je nakon duge akcije Mario Gregurina odigrao za Dejana Glavicu, a on vratio loptu Dariju Čanađiji, koji s dvadesetak metara matira splitskog golmana za 2:1. Prvi je to pogodak mladog hrvatskog reprezentativca u Slavenovom dresu.

Odmah potom Čanađija pokušava opet, no ne uspijeva. Vratar Andrija Vuković je zatim na streljani, izazivaju ga Glavica pa Delić, a on svim silama nastoji očuvati svoju mrežu praznom. Napad Slaven Belupa reda jednu za drugom jalovu akciju a rezultat se nikako ne mijenja s 2:1.

Propušteno se Koprivničanima osvetilo. U 75. minuti su Splićani nanizali dva dobra pokušaja, a u samoj završnici, kad se već gledalo na sat i čekalo se na konačni zvižduk suca, gostujući su nogometaši došli do izjednačenja. U gužvi pred Slavenovim golom Ivan Radeljić pronašao je Antu Rebića, koji je poslao loptu u mrežu za 2:2.

Tako su gosti iz Parka mladeži pokazali kako se bori za boje svoga kluba i kako se nikada ne treba predati. Sve u svemu, zanimljiva nogometna subota u Koprivnici, u kojoj sastav Roya Ferenčine može žaliti za mnogo toga.