Ostali sportovi

Thorkildsen: "Dolazim u Split"

Maja Giljanović • subota, 31.07.2010.

Dvostruki olimpijski pobjednik, svjetski prvak i od večeras dvostruki europski prvak, 28-godišnjak kojem je pošlo za rukom da istovremeno bude vlasnik zlatnih medalja s tri najveća svjetska natjecanja što nije uspjelo ni velikom Janu Železnom, Andreas Thorkildsen je naslovom u Barceloni izborio nastup na Kupu kontinenata 4. i 5. rujna i ekskluzivno nam potvrdio svoj dolazak na Poljud.

Premijerno izdanje IAAF/VTB Kupa kontinenata 4. i 5. rujna u Splitu izborio je večeras trijumfom u finalu u bacanju koplja na Europskom prvenstvu u Barceloni i Andreas Thorkildsen. 28-godišnjem dvostrukom olimpijskom pobjedniku, svjetskom prvaku i dvostrukom europskom prvaku Poljud je zaokružen na kalendaru: "Definitivno dolazim u Split", ispalio je kao iz topa.

1. KOLOVOZ, NASTUPI HRVATA

19:30 VLAŠIĆ skok u vis
19:45 MARIĆ bacanje diska

Thorkildsen nije briljirao u kvalifikacijama, nije ispunio normu nego se u finale plasirao po rezultatu sa, za vlasnika šestog najduljeg hica u povijesti (91,59 m), skromnih 78,82 m, ali u finalu je bio na visini zadatka. U vodstvu je proveo od prve do posljednje serije, 86,32 m na otvaranju produljio je na 88,37 m u drugoj seriji i više se nije osvrtao, slavio je ispred Matthiasa De Zorda i Tere Pitkämäkija. Nijemac je skovao srebro osobnim rekordom (87,81 m), a bivši svjetski prvak se zadovoljio brončanom medaljom (86,67 m).

Renaud Lavillenie je finale u skoku s motkom završio s tri rušenja letvice na visini novog rekorda europskih prvenstava (6,02 m), ali prethodno je počistio konkurenciju i zaslužio naslov europskog prvaka, Francuz se zaigrao na 5,60 m, jednom je rušio i na 5,75 m, ali u ključnim trenucima nije mu bilo ravnog. 5,80 m i 5,85 m je preskočio iz prvog pokušaja i slavio ispred Maksima Mazurika (5,80 m) i Przemyslawa Czerwinskog (5,75 m) zbog manjeg broja rušenja boljeg od bivšeg svjetskog prvaka Giuseppea Gibilisca (5,75 m).

21:55 4x400 metara (m)

Nasljednici europske rekorderke, olimpijske pobjednice i svjetske rekorderke Inese Kravec Ukrajinki Olgi Saladuhi naslov je europske prvakinje u troskoku ispred Simone La Mantije (14,56 m) i Svetlane Bolšakove (14,55 m) donio vodeći rezultat na ovogodišnjoj top-listi najboljih europskih skokova (14,81 m), a najbržu utrku u 2010. u Europi istrčali su i nova europska prvakinja na 200 metara Myriam Soumare i novi europski prvak na 400 metara s preponama David Greene. Francuskinja je slavila sa 22,32 ispred sretnije od Aleksandre Fedorive u foto-finišu (22,44) srebrne Jelizavete Brižine, a Britanac za 48,12 ispred Rhysa Williamsa (48,96) i Stanislava Melnjikova (49,09).

Poljak Marcin Lewandowski je osvojio zlatnu medalju na 800 metara (1:47,17) ispred Michaela Rimmera (1:47,27) i Adama Kszczota (1:47,22), Turkinja Nevin Yanit na 100 metara s preponama (12,63) ispred Derval O'Rourke (12,65) i Carolin Nytre (12,68), a europski prvak na 10,000 metara Mo Farah je slavio i na upola kraćoj dionici (13:31,18) ispred Jesusa Espane (13:33,12) i Haylea Ibrahimova (13:34,15).

Najbolja sedmobojka Europe Jessica Ennis je srušila rekord europskih prvenstava Caroline Klüft (6740), svjetska prvakinja i svjetska dvoranska prvakinja osvojila je i treće veliko natjecanje uzastopce, a na Estadi Olimpicu je slavila s prikupljenih ukupno 6823 bodova ispred olimpijske pobjednice Natalije Dobrinske (6778) na drugom i Jennifer Öser (6683) na trećem mjestu.

Živile Balčunaite je nakon 42,195 km i 2h31:14 osvojila naslov europske prvakinje u maratonu, Litavka se odvojila između 25. i 30. kilometara i više nikom nije dala ni blizu: "Nakon brojnih ozljeda čini mi se da sam se ponovno rodila. Staza je bila idealna, a i vrućina mi je odgovarala, to su ambijenti u kojima se najbolje snalazim", izjavila je nakon što je najbližu pratnju Najlu Julamanovu i Annu Incerti ostavila za minutu odnosno minutu i pol.