Ostali sportovi

Lemaitre za duljinu trepavice, kreću diskaši

Maja Giljanović • petak, 30.07.2010.

Neprikosnoveni kralj sprinta na Europskom prvenstvu u Barceloni je Christophe Lemaitre, 20-godišnji Francuz je 48 sati nakon slavlja na 100 metara na dvostrukoj dionici ostvario dvostruku pobjedu i ponovio uspjeh Francisa Obikwelua iz Göteborga prije četiri godine. Yohann Diniz je izdržao sve krize i obranio naslov europskog prvaka na 50 km, a prvim se medaljama od čega i jednoj zlatnoj vesele i Španjolci.

Christophe Lemaitre je prolio i zadnju kap znoja, ali je nakon trijumfa na 100 m osvojio naslov europskog prvaka i na dvostruko duljoj dionici, 20-godišnji Francuz je prije dvije godine u Bydoszczu bio svjetski juniorski na 200 m i prošle godine u Novom Sadu europski juniorski prvak na 100 metara, 2010. u Barceloni je u razmaku od 48 sati okrunjen za neprikosnovenog kralja europskog seniorskog sprinta.

31. SRPNJA, NASTUPI HRVATA

10:10 PREMERU disk
11:40 VARGA disk
11:40 MARIĆ disk
18:30 MULABEGOVIĆ kugla

Prvi bijelac u povijesti da se na stotki spustio ispod 10 sekundi (9,98) Lemaitre je na Olimpijskom stadionu postao i prvi bijelac nakon Pietra Menee na EP-u Pragu 1978. apsolutni pobjednik sprinta, a drugi je uzastopce sprinter koji je osvojio i 100 i 200 metara nakon Francisa Obikwelua na Europskom prvenstvu u Göteborgu prije četiri godine.

Lemaitre je u finalu 200-ice u Christianu Malcolmu naišao na dostojnog protivnika, Britanac je istrčao svoju daleko najbolju utrku sezone, ali za prvo su mu mjesto nedostajala doslovce maljavija prsa. Izvukao je deblji kraj u foto-finišu i s 20,38 za jednu stotinku sekunde pred nadirućim Lemaitreom izgubio naslov prvaka, ali se ubacio u francuski sendvič i za četiri stotinke sekunde bio bolji od brončanog Martiala Mbandjocka.

Naslov europskog prvaka na 110 metara s preponama osvojio je Andy Turner. Britancima izgleda odgovaraju Olimpijski stadioni, na Olympiastadionu u Münchenu 2002. zlatnu medalju im je donio bivši svjetski rekorder Colin Jackson, na neolimpijskom Ulleviju u Göteborgu 2006. slavio je Latvijac Stanislas Olijars (branitelj je zbog pogrešnog starta u Barceloni diskvalificiran u kvalifikacijama), a na Olimpicu u Barceloni Turner je u 29. godini dočekao najslađi trenutak u karijeri. Treći britanski naslov prvaka brončani prije četiri godine je osvojio s 13,28 ispred Garfielda Dariena (13,34) i Daniela Kissa (13,39).

21:20 5000 metara (ž)

Nakon trostrukog slavlja na 20 km (Kaniskina, Kirdjapkina, Sokolova) sve tri stepenice pobjedničkog postolja ruske su atletičarke prisvojile i u finalu utrke na 400 metara. Najbolja 400-metrašica Europe je Tatjana Firova s najboljim ovogodišnjim rezultatom na europskim tablicama (49,89) ispred srebrne Ksenije Ustalove (49,92) i brončane Antonine Krivošapke (50,10), a ruska himna je svirala i u čast novih europskih prvakinja na 800 i 1500 metara Marije Savinove i Julije Zarudnjeve. Europska i svjetska dvoranska prvakinja je slavila (1:58,22) ispred Yvonne Hak (1:58,85) i Jennifer Meadows (1:59,39), a svjetska viceprvakinja je slomila ljubimicu tribina Martu Dominguez (9:17,74) i rekord europskih prvenstava Alesje Turave (9:26:05) spustila na 9:17:57.

Rekord europskih prvenstava u povijest je poslala i Natalija Antjuk u finalu utrke na 400 metara s preponama, Ukrajinka je 53,32 Marine Stepanove iz Stuttgarta 1986. dovela do 52,92 i slavila ispred Vanje Stambolove i Perry Shakes-Drayton, Antjuk im nije ostavila ni promil šansi, a Bugarka je istrčala novi nacionalni (53,82) i Britanka novi osobni rekord (54,18).

Čast obitelji Borlee obranio je Kevin, a brat mu je blizanac Jonathan osvojio sedmo mjesto (45,35) u finalu utrke na 400 metara, novi europski prvak je istrčao svoju najbolju utrku sezone (45,08) i slavio 15 stotinki ispred Britanaca Michaela Binghama sretnijeg u foto-finišu od Martyna Rooneyja.

MULABEGOVIĆ O KVALIFIKACIJAMA DISKA

Finalist Europskog prvenstva u bacanju kugle Nedžad Mulabegović poigrao se prognozera uoči subotnjeg nastupa trojice preostalih hrvatskih reprezentativaca u kvalifikacijama u bacanju diska: "Trebat će baciti oko 62,50 metara, Roland sigurno ulazi, Martin vrlo vjerojatno, a Marin objektivno teško". U finale se ulazi s 63,50 m ili 12 najboljih rezultata, Roland Varga je u Barcelonu došao sa svježim hrvatskim rekordom od 67,20 m, bivši rekorder Martin Marić ima 64,74 m, a svjetski juniorski viceprvak Marin Premeru 63,38 m.

Tucet hodača nije izdržalo u utrci na 50 km, najzvučnije žrtve jutrošnje sparine su olimpijski pobjednik Alex Schwazer i svjetski prvak Sergej Kirdjapkin, a "Yohann c'est champagne", Yohann Diniz je napravio pun pogodak što je odustao od 20 km, izdržao je sve napore i ispred Grzegorza Sudola (3h42:24) i Sergeja Bakulina (3h43:26) najboljim ovogodišnjim europskim rezultatom (3h40:37) obranio naslov iz Göteborga.

Svjetska prvakinja i svjetska rekorderka Anita Wlodarczyk je osvojila broncu (73,56 m), braniteljica naslova i bivša svjetska rekorderka Tatjana Lisenko srebro (75,65 m), a naslov najbolje europske kladivašice je hicem na 76,38 m zaslužila bivša svjetska prvakinja Betty Heidler, bivša svjetska prvakinja i deveterostruka svjetska rekorderka Svetlana Feofanova je nakon Münchena 2002. ponovno na europskom tronu u skoku s motkom (4,75 m) ispred Silke Spiegelburg (4,65 m) i Lise Rizih (4,65 m), ali malo što imena svih današnjih pobjednika znače Španjolcima nakon što su u posljednjoj utrci dana dočekali prvi naslov prvaka jednog od reprezentativaca Furije.

U "najšpanjolskijoj" od svih disciplina prilično je izgledno bilo da Španjolska osvoji sve tri medalje i ponovi podvig Britanaca Sebastiana Coea, Toma McKeana i Stevea Crama s Europskog prvenstva u Stuttgartu prije 24 godine, ali svoje je prste umiješao Carsten Schlangen. Nijemac je osvojio naslov europskog viceprvaka na 1500 metara iza prvaka Europe Artura Casada (3:42,74) i ispred brončanog Manuela Olmeda i kratkog na četvrtom mjestu Reyesa Esteveza.

• Obrisan korisnik30.07.2010. u 23:55