Split do titule slavljem u Solinu

Ivana Strahija • nedjelja, 09.05.2010.

Momci s Parka mladeži dokazali su se i u Solinu gdje su slavili s 3:0 i tako tri kola prije kraja prvenstva potvrdili ulazak u najviši nogometni razred.

Veliko slavlje započelo je nakon posljednjeg sučevog zvižduka u Solinu, gdje je gostovao Split. Šestotinjak gledatelja svjedočilo je borbenom susretu dviju momčadi, koje su iskrile pri svakom kontaktu, a svakoj je ekipi isključen po jedan igrač. Solin se u 56. minuti oprostio od Vukušića, dok je brojčano stanje na travnjaku izjednačeno u 66. minuti kad je na prijevremeno tuširanje poslan Frane Vitaić.

No, Vitaić je još u prvom poluvremenu, na samom početku, uspio načeti mrežu domaćeg golmana Višića, a na 0:2 digao je u 32. minuti Grizelj. Rašiću je ostalo da u drugom poluvremenu postavi konačnih 0:3. Ovom pobjedom Splićani su i matematički osigurali prvo mjesto tablice, koje ih vodi u 1. HNL.

U Sinju je do bodova također došla gostujuća ekipa, momčad Pomorca. Iako su uvjeti za igru bili iznimno teški zbog jake kiše koja je prethodno padala, na njemu su se bolje snašli pomorci, a posebno Šaban koji je u 35. minuti postigao jedini gol utakmice.

Susret Lučkog i Vinogradara donio je podjelu bodova, sa po jednim golom sa svake strane. Prvo poluvrijeme pripalo je domaćinima, za koje je pogodio Fuček, dok je u drugom poluvremenu na 1:1 poravnao Pinheiro. No, oba su protivnika mogla doći i do punog plijena. U osmoj minuti utakmice su domaći zatresli mrežu iza mladinskog vratara Sakača, ali označeno je zaleđe, dok je u 22. minuti Vinogradarov Jalšovec dobio priliku proslaviti se s bijele točke, ali je promašio.

Bodove su podijelili i Mosor i Rudeš u Žrnovnici, a susret je osim šest golova obilježilo i sedam javnih opomena te isključenje gostujućeg trenera Ivana Kneževića u posljednjoj minuti utakmice. Domaći su poveli u šestoj minuti golom Radovnikovića, no već u 12. rezultat je izjednačen, a strijelac je Tadić. Tri minute kasnije gostujuća momčad vodi nakon gola Raića, a zatim se u strijelce još jednom upisuje Tadić u 20. minuti, za visokih 1:3 i veliku nervozu domaće ekipe.

U drugom poluvremenu ekipi Mosora nije dugo trebalo da smanji zaostatak na 2:3 golom Runje, ali se potom, unatoč nastojanjima igrača, rezultat nikako ne mijenja. Tek u posljednjoj minuti utakmice za 3:3 je uspio pogoditi Radovniković, a izjednačenje je kod gostiju izazvalo veliko ogorčenje, najavljene su i žalbe na organizaciju te suđenje utakmice.

U Vukovaru su sva tri boda ostala domaćima, iako su u desetoj minuti utakmice poveli gosti iz Siska golom Perkovića. Vukovarci izjednačuju tek u drugom poluvremenu i to iz najizglednije prilike, kad je s bijele točke bio precizan Džanko. Za pobjedničkih 2:1 je tri minute pred kraj utakmice pogodio Spasić. Spomenimo i da je u 90. minuti drugi žuti karton pokazan domaćem igraču Majheru.

Treći poraz u nizu Imoćani su doživjeli u Suhopolju, gdje su domaći nogometaši slavili s 3:1. Egri i Prlić pogodili su mrežu iza vratara Imotskog Radeljića, a tek su u 79. minuti gosti uspjeli i svoju loptu utjerati u domaći gol, to je za nogom pošlo Koštiću. Da pobjeda domaćih ipak bude sasvim jasna pobrinuo se Suhopoljac Pejić, koji je tek nedugo pred postizanje pogotka za 3:1 ušao u igru. Poraz je najteže pao Imoćaninu Grubiću, koji je crvenim kartonom kažnjen nakon posljednjeg zvižduka suca, zbog psovanja arbitara.

Nije bilo previše dvojbi oko pobjednika na stadionu Stjepana Spajića u Sigetu, gdje su susret odigrali Hrvatski dragovoljac i Moslavina. Golovima Žugaja, Grgića i Kovačeca domaća je momčad prije odlaska na odmor postavila visokih 3:0, a nedugo po povratku na travnjak opet je precizan bio Žugaj. 4:0 Kutinjani nikako nisu mogli stići, no počasni je pogodak ipak zabio Divković. Posljednje su minute gosti iz Kutine igrali s igračem manje, jer je ozlijeđen Pejić, a više nisu imali pravo na zamjene.