Dubrovnik izborio ostanak, Kaštela se nadaju

Matej Milanović • nedjelja, 11.04.2010.

U osmom kolu košarkaške lige za ostanak Dubrovnik je u produžetku slavio kod Šibenika i time se spasio. Dubrava je slavila kod Splita, a Kaštela su iznenadila Borik...

Košarkaši Dubrovnika su ostanak osigurali teškom gostujućom pobjedom kod Šibenika. Domaći su prvi došli do šest poena prednosti serijom od deset poena za 20:14 u sedmoj minuti igre. Do kraja prve dionice Šibenik je dodatno povećao prednost i pobjegao na 31:20. Dubrovnik nije imao soluciju na protivničke napade te je u 17. minuti gubio s ogromnih 55:34.

Na poluvrijeme se otišlo s okruglih 20 razlike, 62:42. Gosti su se u igru vratili serijom od 14 poena za zaostatak od 66:60 u 26. minuti. Dubrovnik se zatim potpuno vratio u igru i u 29. minuti uspio je uhvatiti priključak, 70:70. Šibenik je u posljednjoj četvrtini imao i šest koševa prednosti, ali su gosti serijom od sedam poena poveli 93:91 i natjerali domaće da se bore za produžetak.

Tih dodatnih pet minuta Šibeniku je osigurao Mario Filipović s dva slobodna bacanja uza 95:95. Za pobjedu gostiju je ključna bila serija od sedam poena za odlazaka na 104:100 u trećoj minuti. Do kraja dvoboja Dubrovnik više nije ispustio prednost te je osigurao ostanak u ligi. Šibenik se pak mora izboriti za mjesto u dodatnoj ligi u kojoj igraju pobjednici drugih liga i kojom će se popuniti prvoligaška mjesta. Kod Šibenika su se istaknuli Filipović s 25 i Franjo Bubalo s 23 poena, a kod Dubrovnika ih je 23 ostvario Ante Vranješ.

Minimalne nade za ulazak u ligu za popunu i samim time izbjegavanje direktnog ispadanja izborila su Kaštela pobjedom nad vodećim sastavom lige za ostanak, Borikom. Gosti su krenuli s 10:2, a u 10. minuti su imali i 25:11. Domaći su se vratili serijom od 11 poena u drugoj dionici za izjednačenje na 28:28. Do poluvremena je Kaštela preuzela inicijativu i kontrolu igre te je na odmor otišla s 50:42.

U trećoj dionici Kaštela su stigla i do +11, ali im se i Borik uspio vratiti sve do -3. Domaće to nije pokolebalo te su u 34. minuti vodili 79:69. U samoj završnici Borik se uspio vratiti i smanjiti na 84:83, ali je Kaštela serijom od četiri poena spasila prednost i na kraju slavila s 90:87. Domaće je do pobjede vodio Stjepan Tešija s 24 poena, dok ih je kod Borika Marino Jurjević upisao 21.

U zadnjoj utakmici kola također se igrao produžetak. Dvije momčadi koje su već izborile ostanak, Split i Dubrava odigrale su izjednačeno prvo poluvrijeme koje je završilo 41:38 za goste. Split je u tijeku treće dionice uspio preuzeti prednost i na zadnji odmor otići s 58:56, ali se Dubrava u posljednjih deset minuta izborila za produžetak izjednačivši na 78:78.

U dodatnih pet minuta puno su bolje odigrali gosti koji su na kraju slavili 96:85. Kod Splita je 24 poena realizirao Zoran Vrkić, a samo jednog manje imao je Jere Macura. Josip Sobin je pak upisao double-double s 18 poena i 11 skokova. Kod Dubrave je Karlo Vragović upisao 24 poena, a Željko Šakić 12 skokova.