Premiership, 28. kolo, 27.02.2010, 13:45 h
Chelsea 2:4 Manchester City
Manchester City

Brodolom Chelseaja na Stamford Bridgeu!

Marin Vuković • subota, 27.02.2010.

U prvoj utakmici 28. kola engleske Premier lige grači Manchester Cityja došli su do pravog podviga i s neosvojivog Stamford Bridgea odnijeli sva tri boda te razbili vodeću momčad lige s čak 4:2. Osim napete utakmice s šest pogodaka, ljubitelji engleskog nogometa napokon su dobili i odgovor na pitanje hoće li Wayne Bridge pružiti ruku Johnu Terryju.

Dvoboj koji se stjecajem okolnosti našao u sjeni velikog skandala u kojem su sudjelovali Chelseajev kapetan John Terry i bivši branič londonske momčadi Wayne Bridge ipak će na naslovnice doći zahvaljujući velikom iznenađenju i visokoj pobjedi Manchester Cityja nad vodećom momčadi lige.

Izabranici Roberta Mancinija nisu blistali, veći dio utakmice odigrali su na "ziheraški" način, no pokloni koje su dobili od Chelseajeve obrane i ponajprije vratara Hilarija jednostavno se nisu mogli i nisu smjeli ispustiti. Premda je Chelsea poveo golom Franka Lamparda, krajem prvog dijela i u nastavku uslijedio je brodolom plavoga broda i poraz koji je ponovno u potpunosti otvorio utrku za prvaka.

Terry vs Bridge @ Stamford Bridge

Milijuni ljubitelja engleskog nogometa uoči prvog sučeva zvižduka svoju su pozornost posvetili samo dvojici igrača, Johnu Terryju i Wayneu Bridgeu i napokon dobili odgovor na toliko puta postavljeno pitanje. Ne, Wayne Bridge nije pružio ruku Johnu Terryju. Prilikom pozdravljanja na sredini terena Terry je pružio ruku, Bridge ga je pogledao i prošetao do sljedećeg igrača.

U samoj utakmici izostali su dvoboji dvojice igrača i očekivanih tenzija nije bilo. Štoviše, do jedinog sukoba i naguravanja došlo je između Terryja i Carlosa Teveza, a očekivano i uobičajeno nervozan bio je i Michael Ballack koji je također utakmicu završio prije posljednjeg sučeva zvižduka.

Chelsea je dominirao prvim poluvremenom i tri minute prije odlaska na odmor zasluženo pogotkom Franka Lamparda došao do vodstva od 1:0. Da su domaći nogometaši u tim trenucima uspjeli zatvoriti prilaze svojim vratima i na odmor odnijeti minimalnu prednost, ova bi utakmica vjerojatno imala drugačiji ishod, no nepune tri minute kasnije City je došao do izjednačenja.

John Obi Mikel je odlučio glavom vratiti loptu Terryju, no Chelseajevom ju je kapetanu ukrao Carlos Tevez, lažnjakom se izborio za poziciju i pogodio mrežu čudnim, promašenim udarcem koji je završio iza leđa Hilarija. Chelseajev je vratar morao bolje reagirati, no iznenađen neočekivanim udarcem Teveza nemoćno je ispratio loptu u mrežu.

Novi šok za domaćine stigao je već u petoj minuti nastavka, kada je brzu kontru povukao dotad neprimjetni Craig Bellamy, posve neometano protrčao pored Mikela i poslao loptu u dalji kut Hilarijeva gola. Još jedna loša reakcija Chelseajevog pričuvnog vratara, koji je loše zatvorio kut i primio pogodak kojega Petr Čech vjerojatno ne bi primio.

Carlo Ancelotti je indisponiranog Mikela zamijenio Bellettijem, no nije mogao ni sanjati da će samo nekoliko minuta kasnije doživjeti potpuni krah. Upravo je Belletti napravio novu pogrešku, izgubio loptu od Garetha Barryja, a potom ga i srušio u šesnaestercu. Osim što mu je sudac pokazao put u svlačionicu, dosudio je i najstrožu kaznu, koju Tevez pretvara u 3:1 za goste.

Ubrzo zatim zbog vrlo grubog prekršaja i gubitka živaca drugi žuti karton dobiva i Michael Ballack i Chelsea ostaje s devetoricom igrača. Bio je to kraj priče na Stamford Bridgeu, priče kojoj je točku na "i" stavio Bellamy svojim drugim, a Cityjevim četvrtim pogotkom na utakmici.

Jedanaesterac za Chelsea u prvoj minuti sudačke nadoknade i pogodak Franka Lamparda koji je uslijedio, u konačnici nisu mogli promijeniti ništa. S konačnih 4:2 City je izravno pomogao svom gradskom rivalu, ali i Arsenalu, koji se ponovno može približiti na samo tri boda zaostatka.