Zimski sportovi

Ammann ponovno zasjao

Martina Oštrić • subota, 13.02.2010.

Simon Ammann zlatni je olimpijac s male skakaonice na zimskim olimpijskim igrama u Vancouveru. Srebrna medalja pripala je Adamu Malyszu, dok je Gregor Schlierenzauer došao do bronce. Janne Ahonen, po treći put u karijeri ostao je bez medalje na četvrtom mjestu.

Vodeći u poretku Svjetskog kupa, Simon Ammann osvojio je prvu medalju na Zimskim olimpijskim igrama u Vancouveru. "Hari Potter" iz Švicarske, nakon 105 metara u prvoj seriji, do svojeg je trećeg zlata došao novim rekordom skakaonice od 108 metara. Podsjetimo, Ammann već ima dvije zlatne medalje sa Igara u Salt Lake Cityju, do kojih je došao prvim pobjedama u karijeri.

Baš kao i prije osam godina, također na američkom kontinentu, poljski veteran Adam Malysz osvojio je srebro iza Ammana, no ovoga puta na maloj skakaonici. Malysz je nakon prve serije bio treći, no nešto lošiji skok pobjednika kvalifikacija Michaela Uhrmanna, koji je, usput rečeno, osvojio peto mjesto, donio mu je novo srebro.

Najvećem favoritu natjecanja, Gregoru Schlierenzaueru, na kraju je pripala samo bronca. Austrijanac nije dobro odradio prvu seriju, nakon koje je zauzimao tek sedmo mjesto, no 106,5 metara u drugoj seriji donio mu je poveći skok do postolja. No, Schlieriju su ovo tek prve Igre, i vrijeme njegovih najboljih rezultata tek dolazi.

Trojica sretnika osvojila su medalju, ali među njima se ne nalazi ime Jannea Ahonena. "Vječni drugi" ponovno je osvojio četvrto mjesto, i ponovno ostao bez individualne medalje sa Olimpijskih igara. Spomenimo, ovo mu je treći put da je ostao bez medalje na četvrtom mjestu, a novu, vjerojatno i posljednju šansu imat će na velikoj skakaonici.

Slovenski reprezentativci ostali su bez medalje, no nikako nisu razočarali. Robert Kranjec na kraju je priče šesti, i od njega se nešto više očekuje u narednim danima, no juniorski svjetski doprvak Peter Prevc u premijernom nastupu na Olimpijskim igrama osvojio je sedmo mjesto ostavivši za sobom velika imena poput Thomasa Morgensterna, Andersa Jacobsena i Martina Schmitta.

Nisu svi imali tako dobar dan kao i Prevc. Po dosad prikazanom, realno je bilo očekivati da će i preostala dva Austrijanca naći svoje mjesto među desetoricom najboljih, no za bivšeg i aktualnog pobjednika Novogodišnje turneje tamo nije bilo mjesta. Wolfgang Loitzl tako je natjecanje završio na 11. mjestu, dok je Andreas Kofler tek 19. Nijemac Michael Neumayer tek je 15., iza Jakuba Jande, dok je Bjoern Einar Romoeren tek na 23. poziciji.