Zagreb pobjedom otvorio NLB ligu

Borna Rupnik • petak, 09.10.2009.

Susretom Bosne i Zagreba u Sarajevu otvoreno je novo izdanje regionalnog natjecanja. Bolji su bili predstavnici Hrvatske, koji su odlučujuću prednost stekli u trećoj četvrtini, a potom je u samoj završnici uspjeli sačuvati...

Prvi izazov nove sezone novozagrebački su "Mravi" uspješno apsolvirali. U Sarajevu su svladali Bosnu rezultatom 71:64, nakon vrlo izjednačenog prvog poluvremena i vrlo dobre treće dionice. U posljednjim je minutama Bosna zaprijetila povratkom, no Zagreb se nije dao i zasluženo se kući vraća s prvim bodovima u džepu.

Nakon sjajnog pripremnog razdoblja, svi su u Trnskom najavljivali da "ono pravo" tek počinje i pokazalo se da su - u pravu. Domaćini su na krilima svog najboljeg igrača, Suada Šehovića, do četvrte minute poveli 10:2 te je Denis Bajramović morao reagirati pozivanjem minute odmora.

Zagreb se tada trgnuo i preko Ante Tomića, Filipa Bašljana i Luke Žorića smanjio na 10:8 te održavao rezultatski priključak. Prvo gostujuće vodstvo stiglo je početkom druge četvrtine, kada kapetan Krunoslav Simon postiže prvu od svoje tri trice za 16:15.

No, ni Bosna nije popuštala, a razigrao se i Sead Hajrić. Na poluvrijeme se nakon nekoliko izmjena u vodstvu otišlo s dva poena viška za domaćine, zahvaljujući dalekometnom ubačaju Bože Đurasovića u posljednjem napadu.

Šehović i Đurasović svojim su ubačajima otvorili nastavak i dali naslutiti teža vremena za Zagrepčane, no košem Tomića počela je serija koja je do kraja tog perioda igre iznosila 27:9. Simon je vlastoručno ubacio sedam koševa zaredom, pridodali su mu se Žorić i obrambeno raspoloženi Andrej Štimac, a kada je najviše trebalo pogađao je i veteran Vladimir Krstić, koji je na terenu proveo svih 40 minuta.

Naposljetku se u zadnjih deset minuta ušlo s opipljivom prednošću Zagreba (54:42), a Bosna se u pomalo rastrganoj igri, uz dosta obostranih promašaja i pogrešaka pokušala vratiti u susret. No, Bajramovićevi su košarkaši uglavnom na sve imali odgovor, uključujući i novopridošlog Pankracija Baraća, koji je pogodio jednu vrlo važnu tricu.

Tri minute prije kraja Bosna je stigla na 62:58, a Zlatko Jovanović je košem uz dodatno slobodno bacanje primaknuo Sarajlije i na samo tri koša zaostatka (67:64). Ipak, tada Barać pogađa dva od četiri bacanja, a Bašljan potvrđuje pobjedu.

Najbolji strijelac utakmice bio je Krunoslav Simon s 20 pogodaka, a dvoznamenkast učinak u zagrebačkoj momčadi ubilježili su još Tomić, Barać i Žorić. Tomić je pritom skupio i sjajnih 15 skokova, a Krstić je uz pet koševa imao i šest asistencija te pet ukradenih lopti. Nikša Prkačin nije ulazio u igru.

U redovima Bosne najraspoloženiji je bio Šehović (17 koševa i osam skokova), Jovanović je dodao 14, a Đurasović 12. U drugom kolu Zagreb na svom parketu dočekuje Budućnost, dok Bosna ide u goste Union Olimpiji.