1. Hrvatska nogometna liga, 8. kolo, 19.09.2009, 20:30 h, Šibenik, stadion na Šubićevcu, gledatelja: 1500
Suci: Damir Batinić (Osijek), Petar Gabrilo i Marin Ivanković (oba Split)

Ivana Jurica • subota, 19.09.2009.

Serija Branka Karačića na klupi Šibenika se nastavlja. I u petom uzastopnom susretu strateg Šibenčana sa svojom je momčadi došao do nove pobjede, s 2:1 na Šubićevcu je pao Varteks. S dva pogotka Ermina Zeca Šibenik je imao sigurno vodstvo do 64. minute, a nakon toga u samo pet minuta ostao je bez dvojice igrača zbog crvenih kartona. Varteks je uspio postići tek počasni pogodak u 87. minuti preko Mujanovića, a o suđenju osječkog suca Batinića još će se dugo pričati. O njegovu suđenju zapravo najviše govori činjenica kako su ljuti i razočarani nakon susreta bili i jedni i drugi.

Sandro Bloudek
56'
8
Ivan Elez
67'
2
Alen Zoričić
83'

Dražen Besek

Nažalost, ovaj ćemo izvještaj započeti suđenjem jer ono što je sudac Damir Batinić radio tijekom cijele utakmice odavno nije viđeno. Od samog je početka utakmice krenuo s greškama, a kako je utakmica odmicala imao ih je sve više. Griješio je na obje strane i upropastio je utakmicu koja je bila lišena svih tenzija i u kojoj su gledatelji trebali uživati u nogometu, jer Varteks se u Šibenik nije došao braniti. Sve je kulminiralo u drugom poluvremenu crvenim kartonom Medvida nakon čega je u potpunosti izgubio konce igre. Tri je minute zakasnio na početak drugog poluvremena, utakmicu je produžio samo tri minute iako je samo kod drugog crvenog kartona pauza trajala isto toliko, a prije toga kartona nije svirao evidentno igranje rukom gostujućeg igrača. Nakon što je Varteks smanjio više je puta zaustavljao njihove napade zbog prekršaja iako o tome, posebno s obzirom na dotadašnji kriterij, nije bilo ni govora. Za pobrojati sve pogreške koje je napravio trebala bi jedna poduža lista pa se postavlja pitanje kome trebaju suci koji od utakmica naprave cirkus i za koga se onda nogomet igra. O Batinićevom suđenju najviše govori nezadovoljstvo i jedne i druge momčadi.

Varaždinci su bolje ušli u susret, a Šibenik nije bio na razini svojih prijašnjih utakmici. Unatoč tome zatresla se mreža gostiju već u šestoj minuti, kad je Alispahić odlično asistirao Zecu, a on matirao gostujućeg vratara Krkleca, no, Batinić je na asistenciju pomoćnika Gabrila poništio pogodak zbog navodnog zaleđa. Dvije minute kasnije prvi put prijete i gosti: Škvorc puca s oko 25 metara, ali lagan je to plijen za Gorana Blaževića. U 10. minuti prvi put iz slobodnog udarca prijeti Mumlek, ali odlazi preko gola.

24. minuta donijela je dobru akciju Modrih. Medvid je ubacio u sredinu kaznenog prostora, ali ispred Fuštara pravodobno je reagirao Škvorc. Samo minutu kasnije odlična prilika za Mujanovića. Odlično ga je pronašao Tkalčić, ali napadač gostiju nije uspio dobro zahvatiti loptu da bi ozbiljnije ugrozio gol Šibenika. U 31. minuti zatresao se okvir Šibenikova gola. Mumlek je pucao skroz iskosa s lijeve strane, a lopta se od Medvida odbila u stativu i domaći su braniči nakon toga otklonili opasnost. Tri minute kasnije došlo je do promjene rezultata. Zec se dokopao lopte, ušao je u kazneni prostor gdje ga je srušio ga Ivančić. Za Batinića nije bilo dileme, odmah je pokazao na jedanaesterac koji je u pogodak sigurno pretvorio sam Zec.

Iako igra Šibenika nije bila onakva kakvu je trener Karačić tražio do odmora njegovi su igrači postigli još jedan pogodak. Alispahić je izveo korner, loptu je izboksao Krklec, ona je stigla na lijevu stranu do Fuštara koji je škaricama vraća u sredinu, na otprilike 13-14 metara gdje se našao Zec koji je još jednom neumoljiv. Pogodak u najbolji mogući trenutak, prije odlaska na odmor.

U drugom je poluvremenu Karačićeva momčad zaigrala znatno bolje. U 50. minuti Duro je odlično asistirao Alispahiću, ali lopta je završila pored gola. Dominaciju je Šibenik još dva puta pokušao okruniti ponovno preko Zeca, ali iz tih je dvoboja vratar gostiju izašao kao pobjednik. Kontrolu igre i rezultata imao je Šibenik u tom razdoblju, pa se totalno nepotreban, ali opravdan, dogodio i drugi žuti, odnosno crveni karton domaćeg stopera Vidića u 64. minuti. Tek što je Karačić napravio zamjenu i u igru umjesto napadača Fuštara poslao Eleza gurnuvši tako Medvida na stopera upravo je on dobio crveni karton.

Oko sredine igrališta startao je Medvid na Gordana Vuka, a na opće zaprepaštenje svih na stadionu sudac Batinić odmah mu je pokazao izravni crveni karton. Izazvalo je to burne prosvjede kako domaćih igrača, klupe, tako i navijača. Posebno s obzirom na činjenicu da samo koji trenutak ranije Batinić nije vidio ili želio vidjeti evidentno igranje rukom jednog gostujućeg igrača. Tri minute trajao je prekid, a kad se utakmica nastavila Varteks je svim silama krenuo prema Blaževićevu golu.

Dva je puta iz slobodnjaka prijetio Mumlek, ali mreža se nije zatresla. Pokušavao je i Prahić, ali pravih opasnosti za Blaževića nije bilo. Na drugoj strani pokušao je dojučerašnji Varaždinac, sada Šibenčanin, Sandro Bloudek, ali pucao je ravno u Krkleca. Besek je sve karte bacio u napad i isplatilo mu se to u 87. minuti. Obrana Šibenika je ispala i Mujanović je to znao kazniti nakon ubačaja s desne strane. Pokušali su Varaždinci do kraja utakmice postići još jedan pogodak kako bi došli do jednog boda. U tome nisu uspjeli i nova tri boda, unatoč dvama crvenim kartonima, ostala su Šibenčanima.