Ostali sportovi

Troje zaslužilo ček na 333,333 $

Maja Giljanović • subota, 05.09.2009.

Sanya Richards, Jelena Isinbajeva i Kenenisa Bekele nakon Berlina, Osla, Rima, Pariza i Züricha pobijedili su i u Bruxellesu i podijelili posljednji u povijesti Zlatne lige milijunski jackpot. Usain Bolt je oduševio na 200 metara i Kenijci su u štafeti 4x1500 metara srušili najstariji svjetski rekord IAAF-a.

Sanya Richards je šesti ovogodišnji miting Zlatne lige odradila u stilu. Svjetska je prvakinja prošlotjednih iz Züricha najboljih na svjetskim tablicama 48,94 poboljšala na 48,83, postavila novi rekord mitinga i olimpijsku pobjednicu Christine Ohuruogu ostavila "miljama" na drugom mjestu (50,43).

Sljedeći tjedan Richards najavljuje napad na svoj osobni rekord koji je 2006. istrčala u Ateni na Svjetskom kupu natjecanju koje će dogodine u ovo doba (4. i 5. rujna) kremu svjetske atletike dovesti u Split. Richards u toplini Soluna na Svjetskom atletskom finalu 12. i 13. ovog mjeseca u Solunu "puca" na 48,70.

Jelena Isinbajeva je jednim skokom pobijedila devet protivnica. Olimpijska je pobjednica i svjetska (5,06 m) rekorderka 4,70 metara preskočila iz prvog pokušaja, a Monika Pyrek, Silke Silkeburg i Fabiana Murer što iz drugog, što iz trećeg skoka (svjetska je prvakinja Ana Rogowska otpala na 4,65 m). Isinbajeva je pokušala poboljšati svjetski rekord iz Züricha, ali na 5,07 m nijedan pokušaj nije bio ni blizu.

Kenenisa Bekele je posljednji osigurao 333,333 dolara. Olimpijski pobjednik, svjetski prvak i svjetski rekorder (5000 m, 10,000 m) je nakon 3000 metara ostalima pobjegao 40-tak metara, usporio, upetljao se u finiš, ali se i majstorski "iskobeljao" iz škripca i slavio (12:55,31) ispred Imane Merge (12:55,66) na drugom i Vincenta Kipropa (12:55,98) na trećem mjestu (sedmoplasirani Matthew Tegenkamp je drugi Amerikanac u posljednjih šest dana nakon Dathana Ritzenheina koji je svoj osobni rekord spustio ispod 13 minuta na 12:58,56).

Rekord mitinga na 200 metara iz 2006. Tysona Gaya (19,79) u povijest je poslao olimpijski pobjednik, svjetski prvak i svjetski rekorder Usain Bolt. Jamajčanin je istrčao četvrtu najbolju utrku u povijesti sporiju samo od svoja dva svjetska rekorda (19,19 iz Berlina i 19,30 iz Pekinga) i 19,32 Michaela Johnsona. Pitanje je dokle bi se spustio da 30-tak metara prije cilja praktički nije stao, ali i ovako je brončanog na SP-u Wallacea Spearmona na drugom mjestu ostavio više od pola sekunde (20,19).

Bivši svjetski rekorder Asafa Powell u nedjelju nastupa u topl(ij)em Rietiju u kojem je 2007. istrčao tada rekordnih na svijetu 9,74, a dva dana uoči na samo je 16 stupnjava u Bruxellesu 100 metara osvojio (9,90) ispred svjetskog viceprvaka Tysona Gaya (10,00) i rekordera (9,94) Hanžeka Darvisa Pattona (10,08).

Brončana u Berlinu Carmelita Jeter je na 100 metara pobijedila (10,88) i svjetsku prvakinju Shelley-Ann Fraser (10,98) i viceprvakinju Kerron Stewart (11,05), svjetska prvakinja na 110 s preponama Brigitte Foster Hylton (34-godišnjakinja je prošle godine koketirala s odlaskom u penziju nakon samo šestog mjesta u finalu Olimpijskih igara) u foto-finišu (12,48) je slavila ispred srebrne na SP-u Priscille Lopes-Schliep i svjetski prvak i pobjednik Hanžeka Ryan Brathwaite 110 s preponama (13,30).

U povijest je otišao svjetski rekord koji je odolijevao još od 1977. Štafeta 4x1500 m Kenije (Biwott, Gathimba, Rono, Choge) je 14:38,80 Zapadne Njemačke poboljšala na 14:36,23 nakon čega je "2 u 1" Toshihiko Seko - prolaz na 25,000 metara (1h13:55,8) i 30,000 metara (1h29:18,8) - postao najstariji svjetski rekord u knjigama IAAF-a.

Ozlijedio se (preponu) svjetski prvak i olimpijski pobjednik Andreas Thorkildsen - koplje je osvojio bivši (2007.) svjetski prvak Tero Pitkämäki (86,23 m) - bivši (2005., 2007.) svjetski prvak i bivši (2004.) olimpijski pobjednik Jeremy Wariner je iskoristio odsustvo svjetskog prvaka i olimpijskog rekordera LaShawna Merritta i osvojio 400 metara (44,94), a Gelete Burka je pobijedila bez da je, međutim, srušila svjetski rekord, na 2000 metara (5:30,19 je oko pet sekundi sporije od svjetskog rekorda Sonie O'Sullivan iz 1994.).