Branimir Korać • nedjelja, 12.07.2009.

Svjetsko prvenstvo do 19 godina naši košarkaši odradili su za čistu peticu. S Novog Zelanda vraćaju se s brončanim odličjem i probuđenom nadom kako nemamo straha za košarkašku budućnost...

HRVATSKA - AUSTRALIJA 87:81 (28:20, 46:45, 66:60)

SP U19, skupina F, šesto kolo

Hrvatska: Došen, Babić 0, Bilinovac 0, Delaš 28 (5 skokova), Olivari 8 (5 skokova), Butorac 6, Prostran 21 (7 skokova, 4 asistencije), Batur 5, Planinić 1, Bubalo, Radošević 2, Zubčić 16 (6 skokova). Trener: Boris Kurtović.

Vezane vijesti

Australija: Page 3, Arnott 0, Cadee 7, Salecich 8, Dellavedova 14 (6 skokova, 4 asistencije), Greenwood 4, Broekhoff 11 (7 skokova), Motum 10 (5 skokova), Ellis 9 (6 skokova), Hodgson 0, Harris-Tunks. Trener: Marty Clarke.

Šut za dva: Hrvatska 25/45, Australija 22/44

Šut za tri: Hrvatska 7/18, Australija 5/15

Slobodna bacanja: Hrvatska 16/23, Australija 22/27

Skokovi: Hrvatska 32 (19+13), Australija 31 (18+13)

Asistencije: Hrvatska 10, Australija 11

Osvojene lopte: Hrvatska 5, Australija 4

Izgubljene lopte: Hrvatska 14, Australija 13

Blokade: Hrvatska 3, Australija 7.

Ljeto je počelo sjajno za naše košarkaške selekcije. U početku kakav smo samo poželjeti mogli, prvo je mediteranska reprezentacija uzela zlato, a zatim je do bronce stigla reprezentacija do 19 godina na Svjetskom prvenstvu koje se održavalo na Novom Zelandu. Iako su u polufinalu bili blizu protiv Amerikanaca, ne treba razmišljati kako je šteta što se nije otišlo u finale, bronca je sjajan uspjeh i samo još jedan dokaz da imamo iznimno talentiranu mladu generaciju.

U susretu za treće mjesto čekala ih je Australija koja je u skupini bila bolja 79:74 u susretu u kojem su naši košarkaši također mogli slaviti i tako izbjeći Amerikance u polufinalu, međutim sudački kriterij nije im išao na ruku i upisan je poraz. Ovdje je stigao uzvrat, uzvrat vrijedan brončanog odličja.

Australci su u rezultatskom egalu bili punih pet minuta. Rezultat je tada bio 12:12, a onda je uslijedila serija naše reprezentacije koja s pet poena Zubčića te po dva Prostrana i Radoševića radi seriju 9:1 i odlazi na 21:13. Minutu do kraja prve dionice Australija dolazi na minus tri, ali Prostran, Olivari i Butorac do kraja prve četvrtine vraćaju Hrvatsku na 28:20.

Otvaranje druge četvrtine bilo je loše. Australija je napravila 7:0, a preko Prostrana nakon tri i pol minute stigli smo do prvih poena u toj dionici. Nije dugo trebalo Australiji da ponovno dođe do izjednačenja, prvi put nakon polovice prve četvrtine, a u 16. minuti Australci su i poveli 36:33 nakon ubačaja Broekhoffa. Ipak, Hrvatska na odmor odlazi s minimalnom prednosti 46:45 unatoč lošijoj igri u drugoj četvrtini.

Treća dionica ponovno je bila u znaku Hrvatske koja za tri minute odlazi na plus osam s devet poena u nizu Marija Delaša. Do kraja četvrtine Australija je jednom stigla na minus dva, ali vrlo brzo Hrvatska je odgovorila i vratila se na ugodniju prednost te treću četvrtinu završila u svoju korist 66:60.

Deset minuta djelilo je našu reprezentaciju od medalje. Najveći dio posljednje dionice protekao je u dominaciji Hrvatske, ali pad je stigao u završnici kada Australija na dvije i pol minute prije kraja nakon trice Broekhoffa smanjuje na 79:77, a minutu i 46 do kraja Salecich s linije slobodnih bacanja poravnava na 79:79.

Negativan niz Hrvatske s linije slobodnih bacanja 1:14 do kraja prekinuo je Delaš, Young je još jednom poravnao, a 43 sekunde do kraja Batur pogodio tricu za 84:81. Tricom je pokušao uzvratiti Cadee, nije bio precizan, a na drugoj strani Butorac pogađa dva slobodna bacanja i vodi Hrvatsku do pobjede.

U konačnih 87:81 najbolji u našem sastavu bili su Mario Delaš s 28 poena i pet skokova i Toni Prostran s 21 poenom i sedam skokova. Kod Australije 15 poena ubacio je Mitchell Young.