1. Hrvatska nogometna liga, 29. kolo, 03.05.2009, 20:15 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 8.000
Suci: Dalibor Mlakar, Krmar, Vukušić (svi Zagreb)

Bernard Jurišić • nedjelja, 03.05.2009.

Varaždinski "krojači" skrojili su ovogodišnju borbu za naslov prvaka. Varteks je iznenadio i pobijedio Hajduk u 29. kolu i tako Splićanima vratio 13 godina stare dugove iz prvenstvene završnice 1996. I tada i sada Hajduk i Varteks najviše su radosti donijeli - Dinamu...

Dario Jertec
58'
8
90'+2'
Dražen Besek

Furiozno otvaranje zavaralo je oko 8.000 gledatelja na poljudskim tribinama. Nakon samo 25 sekundi Linić je uputio prvi udarac prema vratima gostiju, a pet minuta kasnije Vukman je bio oči u oči sa Subašićem i gađao malo pored lijeve vratnice. Činilo se da nas čeka odlična predstava, no ostalih 40 minuta to su potpuno demantirale.

Odavno Hajduk nije odigrao impotentnijih 45 minuta od večerašnjih. Praktično bez prave opasnosti pred Drevenom odigrali su Splićani prvih 45 minuta, a Kalinić i Ibričić nisu se uopće primjećivali, a ni sastajali s loptom.

Vezane vijesti

Ništa Miši nije donio ni Tičinović umjesto Tomasova na lijevom boku, i mladi Hajdukov "tić" ostao je bez ikakvog učinka u prvom dijelu. Na poluvrijeme su i jedni i drugi, ali i zagrebačka sudačka trojka na čelu s nesigurnim Mlakarom, ispraćeni zvižducima u svlačionice.

Ni otvaranje drugog poluvremena nije donijelo ništa boljega za Hajduk. Najprije je u 53. minuti Mujanović ukrao loptu Vejiću na 30 metara i sjurio se sam prema Subašiću, no Hajdukov vratar je nogama uspio odbiti loptu. Bila je to samo odgoda vodstva Varteksa, koje je stiglo četiri minute kasnije.

Brezovec je odlično "potkopao" jednu okomitu loptu s 20 metara, Matija Smrekar ju je dočekao u kaznenom prostoru među Hajdukovim stoperima, okrenuo se i zakucao u mrežu iza nemoćnog Subašića. Hajdukovi snovi o tituli zapali su u tešku krizu.

Miše je pokušao ojačati napadačke akcije svoje momčadi Jertecom, Oremušem i Bartolovićem, no i dalje su splitski napadi bili jalovi, bezidejni i besmisleni. Varaždinci su lako izlazili na kraj sa svim splitskim pokušajima, pa je vratar Dreven najzaposleniji bio ubacivanjem lopti natrag u teren. Pravog posla nije imao.

No, u 81. minuti Dreven je ipak zaslužio premiju. Kalinić je krenuo gotovo sa centra sam prema varaždinskim vratima, ušao u kazneni prostor, no nije uspio prevariti Varteksova vratara. Dreven je dobrim zatvaranjem sačuvao prednost svojoj momčadi, a Hajduk u 81. minuti propustio prvu veliku prigodu.

Sačuvao je Varteks svoju pobjedu do posljednjih trenutaka, pobjedu kojom su vjerojatno razriješili pitanje prvaka Hrvatske za sezonu 2008/09. Prije 13 godina Hajduk je pobjedom protiv Varteksa "poklonio" naslov prvaka zagrebačkoj Croatiji, a večeras su Varaždinci Splićanima vratili dugove i titulu opet proslijedili prema - Maksimiru.