1. Hrvatska nogometna liga, 24. kolo, 05.04.2009, 16:30 h, Stadion Varteksa, Varaždin, gledatelja: 2500
Suci: Ljubičić (Osijek), Perica (Šibenik), Krstičević (Ploče)

Ivana Strahija • nedjelja, 05.04.2009.

Po prvi je puta ove sezone Zagreb uspio nadigrati Varteks. Nisu Pjesnici bili toliko spektakularni koliko su Krojači zaboravili prikazati onu svoju pravu igru, a bez toga se bodovi jednostavno ne mogu očekivati.

Matija Smrekar
31'
Besart Abdurahimi
77'
8
Davor Piškor
83'
17
Igor Jugović
90'
Luka Pavlović

Susret u Varaždinu započinje iznimno glasnim i žustrim pjevanjem domaćih navijača, koji su svojim dolaskom u većem broju no obično Upravi odlučili pokazati što misle o mogućnosti promjene imena njihove svetinje. U 10. su minuti razvili i koreografiju, kojom su na istočnoj tribini ispisali "U mom (srcu) samo Varteks."

No, u međuvremenu je po i prvi pogodak, prije no što se itko nadao. Zagrepčani su i inače ušli u utakmicu vrlo raspoloženo, a domaći je vratar Mađarić trebao intervenirati već u 3. minuti nakon šuta Pejića iz kornera. Što je Pejić započeo ni dvije minute kasnije dovršili su Vugrinec i Krstanović, koji su iskoristili "propuh" u Varteksovoj obrani.

Vezane vijesti

Polako se igra selila na zagrebačku polovicu, kad je delegat susreta Joško Žaja priprijetio prekidom utakmice ukoliko White stonesi i dalje budu pjevali navijačku pjesmu koja uključuje riječ "ustaše". Nakon posljedičnih zvižduka WS ipak prestaju s pjesmom. Varteks za to vrijeme, premda u ofenzivi, bilježi tek nekoliko jalovih pokušaja iz daljine, prave akcije i šanse nema.

Zato u 31. minuti mijenja Lesjaka za Smrekara, kako bi pojačao napad jer ne sluti baš na dobro. Kao da je upravo to utjecalo na duh ekipe, četiri minute kasnije na semaforu već svijetli 1:1. Jako dobro surađuju Brezovec i Mujanović, a ovaj drugi praktički otima loptu vrataru Škoriću i šalje je na pravo mjesto.

Do kraja poluvremena nekoliko poluprilika sa svake strane, no ništa ozbiljnijeg. Slično se nastavlja i početkom drugog dijela, kad malo pa dosadu razbijaju ponovno White stonesi svojom drugom koreografijom. Ovog je puta natpis glasio "50 godina ponos našeg grada, ljudima u srcu, ljubav, nada – Izdali bi Varteks, a cijeli Varaždin ponosi se njime."

Na to odgovaraju Zagrepčani, i to još jednim pogotkom. Nakon mnogo petljanja po kaznenom prostoru domaćih Mujdža konačno pronalazi Parlova, koji loptu šalje kroz šumu nogu i pored nespremnog Mađarića u mrežu za 1:2. Vrijeme je da Besek izvadi i indisponiranog Novinića, koji bi da dijelimo ocjene dobio čistu peticu, a ulazi Vuk.

No, bolje prilike i dalje bilježe Zagrepčani. Tako su skoro došli i do 1:3, nakon što je kontru povukao u Varaždinu ne baš omiljeni Vugrinec. U pomoć mu je pristigao Krstanović, no on je za dlaku neprecizan. Priliku potom ima i Prahić nakon slobodnog udarca Mumleka, ali ga zaustavlja vratar Škorić.

Do kraja susreta mnogo je prometa prošlo kroz kazneni prostor ispred Zagrebovog vratara, no u mrežu nije ušlo ništa. Poraz su Varaždinci zavrijedili, Zagreb je jednostavno bio bolji. A kako je rekao trener Besek u najavi susreta, alibija za slabiju igru ne treba tražiti u previranjima u Upravi, dakle očekujemo da će se Varteksovci među sobom zapitati - zašto?