Petarda Milana, Romi bježi Europa

Ivana Spahija • nedjelja, 15.03.2009.

Prilično raspucani bili su talijanski nogometaši u susretima 28. kola Serie A. Milan je na gostovanju kod Siene petardom počastio domaćine, a pet se puta tresla i mreža Leccea u gostima kod raspoloženog Palerma. Roma u ovom kolu nije uspjela doći do sva tri boda, remi sa Sampdorijom Vukove je prilično udaljio od trećeplasiranog Milana, a mogao bi se pokazati i presudnim u utrci Rome za Ligom prvaka...

Čini se kako su prijetnje glavnih ljudi kluba bile pozitivni šok za nogometaše Milana, koji su ozbiljno shvatili zadatak osvajanja trećeg mjesta te su, nakon potopa Atalante u prošlom kolu, i u susretu 28. kola uvjerljivo došli do sva tri boda. Rossoneri su rutinski odradili gostovanje kod Siene, gdje su slavili rezultatom 5:1 za nova tri boda koja im daju sigurnost i očuvanje trećeg mjesta na ljestvici.

Utakmica je za Milan počela idealno, ranim pogotkom već u sedmoj minuti. Kharja je u prostoru domaćina napravio prekršaj nad Flaminijem, a sudac je dosudio najstrožu kaznu za Milan. Preciznim udarcem s bijele točke Pirlo je gostima donio vodstvo od 1:0. Taj je pogodak djelovao poticajno na domaćine, koji su do kraja prvog dijela opsjedali prostor Milana. Prvo je u 21. minuti susreta Maccarone gađao pokraj gola Abbiatija, a četiri minute kasnije isti je igrač bio neprecizan i nije uspio dovesti Sienu do izjednačenja.

U tom dijelu susreta samozatajni Milan na najbolji je način kaznio promašaje domaćina - pogotkom. Igrala se 45. minuta, Beckham je izveo udarac iz kuta, a Filippo Inzaghi pospremio loptu u mrežu i povećao vodstvo crveno-crnih na 2:0. Gosti iz Milana s odličnom su igrom nastavili i u drugom dijelu, tako je u 55. minuti vratar Siene Curci ponovno morao vaditi loptu iz mreže, a krivac za to bio je Pato, koji je Milanu donio veliko vodstvo od 3:0.

Nogometaši Siene ni tada nisu posustali, a upornost im se isplatila u 62. minuti kada je Maccarone pronašao put do mreže Abbiatija i smanjio vodstvo Milana na 3:1. Da u susretu ne bude nepoželjnih neizvjesnosti pobrinuo se Inzaghi novim pogotkom u 68. minuti za 4:1 Milana, a rupe u domaćoj obrani iskoristio je Pato i sedam minuta kasnije presudio Sieni za petardu Milana i vrlo vrijedna tri boda. Uz to, Inzaghi je u ovoj utakmici pogotkom za 4:1 Milana ostvario brojku od 300 pogodaka u karijeri.

Nakon nesretnog ispadanja iz Lige prvaka, Roma je i u domaćem prvenstvu nastavila razočaranjem, i to remijem s posrnulom Sampdorijom na gostovanju u Genovi. Blucerchiati su rezultatom 2:2 uspjeli uzeti bod Vukovima i tako se još malo udaljiti od najopasnije zone, dok je Roma ovim remijem povećala zaostatak za Genoom i Milanom i ukoliko nastavi s ovakvim kiksevima, mogla bi ostati i bez Lige prvaka.

Susret su odlično otvorili Rimljani, koji su pogotkom Baptiste već u sedmoj minuti imali vodstvo od 1:0. Niti domaćini nisu mirovali, najveća prijetnja po vrata Donija, raspoloženi Pazzini, je u 26. minuti nakon asistencije Cassana poravnao rezultat na 1:1. Isti je igrač dvije minute prije kraja prvog dijela uspio šokirati Vukove te je novim pogotkom Sampdoriji donio prednost od 2:1.

Roma je u drugom dijelu malo agresivnije vršila pritisak na obranu domaćina, tako je u 56. minuti vratar Castellazzi odlično reagirao na dobar pokušaj Meneza i spriječio Romu da dođe do izjednačenja. Gosti su u 62. minuti ostali s igračem manje, sudac Rossetti je pokazao crveni karton Motti zbog prekršaja nad Pierijem. Sedam minuta kasnije Roma je ipak uspjela doći do izjednačenja, i to pogotkom Baptiste s bijele točke na koju je Rossetti pokazao zbog prekršaja Padalina nad Tonettom. Susret je tako završio podjelom bodova s rezultatom 2:2, što itekako ne ide u korist Romi, koja sada zaostaje dva boda za četvrtom Genoom, ali i velikih osam bodova za Milanom.

Osim kod Milana, petarda je pukla i na Siciliji, gdje je raspoložena momčad Palerma rezultatom 5:2 svladala goste iz Leccea. Odličnim Sicilijancima trebalo je tek nešto manje od sat vremena da s pet pogodaka počaste Lecce, koji je u prvom dijelu susreta uspio održati izjednačenje od 2:2, ali nakon toga više nije išlo. Naš Igor Budan zbog ozljede nije konkurirao za sastav Palerma.

Domaćini su poveli već u desetoj minuti zahvaljujući pogotku Cavanija, a samo sedam minuta kasnije Tiribocchi je pronašao put do mreže Palerma i poravnao rezultat na 1:1. No, već minutu nakon toga su uzvratili domaćini pogotkom Simplicija, ali se Tiribocchi u 33. minuti ponovno pobrinuo anulirati prednost Palerma i poravnao je rezultat na 2:2. To je ujedno bilo sve od gostiju iz Leccea, a za Palermo su se Miccoli, Kjaer i ponovno Cavani pobrinuli da dođe do sva tri boda i s konačnih 5:2 ostvarili uspon na sedmo mejsto na ljestvici, s tek četiri boda zaostatka za Romom.

Priličnu sramotu doživjela je i momčad Lazija potopom od fenjeraša Chieva, i to pred domaćim navijačima na Olimpicu. Nebesko plavi su time nastavili krizu kojom su na sebe navukli bijes navijača te su se doveli u nezahvalnu situaciju u kojoj im, prema nekim kombinacijama, prijeti gubitak "europskog" mjesta na ljestvici. Chievo je, s druge strane, osigurao tri vrijedna boda za bijeg sa samog dna i trenutno zauzima 16. mjesto na ljestvici. Mrežu Lazija na Olimpicu načeo je Bogdani pogotkom u 27. minuti, a potom je Pellisier golovima u 28., odnosno 74. minuti donio malo osmijeha na lica navijača kluba iz Verone.

Napoli je niz kikseva nastavio remijem s posljednjom Regginom, koja je rezultatom 1:1 uzela barem bod s kojim održava kakav-takav priključak za ostalim momčadima s dna. Istim su rezultatom bodove podijelili Udinese i Catania, dok je Atalanta na domaćem terenu s 2:0 došla do pobjede nad Torinom, čime se uspela na deseto mjesto na ljestvici i ima tek tri boda zaostatka za sedmoplasiranim Palermom.

U posljednjem susretu dana, vodeći Inter je na domaćem terenu uspio doći do sva tri boda protiv neugodnog protivnika, Fiorentine. Crno-plavi su u derbiju ovog kola rezultatom 2:0 svladali Viole i time održali sedam bodova prednosti ispred Juventusa. Nakon ispadanja iz Lige prvaka, izabranici Josea Mourinha nastavili su s ostvarivanjem misije osvajanja četvrtog uzastopnog Scudetta. Fiorentini je ovaj poraz otežao posao oko plasmana u najelitnije europsko natjecanje, Viole imaju jednak broj bodova kao i Roma, a za Genoom i Milanom zaostaju dva, odnosno osam bodova.

Crno-plave je do pobjede doveo odlični Zlatan Ibrahimović, koji je postigao oba pogotka i time Interu pomogao sačuvati prednost ispred Stare dame. Ibrahimović je put do mreže Fiorentine pronašao već u 12. minuti kada je stigao na odbijenu loptu Freya i glavom Interu donio prednost od 1:0. Domaćini su pokušali uzvratiti pokušajima Mela i Gilardina, ali bez uspjeha. Konačan rezultat na 2:0 postavio je Ibrahimović lijepim pogotkom iz slobodnog udarca u četvrtoj minuti sudačke nadoknade.