1. Hrvatska nogometna liga, 17. kolo, 30.11.2008, 20:15 h, Stadion Varteksa, Varaždin, gledatelja: 2000
Suci: Vučemilović (Osijek), Novosel (Vrbovec), Conjar (Osijek)
Varaždin
Varaždin
0:1(0:0) Dinamo
Boško Balaban 70'
Dinamo

Balaban Dinamu sačuvao vrh

Tomislav Pacak, Ivana Strahija, Vedran Attias • nedjelja, 30.11.2008.

Nogometaši Dinama nisu dopustili Hajduku da dugo uživa u liderskoj poziciji - u večernjem derbiju nadigrali su i zasluženo pobijedili Varteks s 1:0 i tako ponovno preuzeli vrh ljestvice...

Marijan Vlak

Dinamo je dugo lomio otpor Varaždinaca, no pogotkom Balabana iz 70. minute ipak je upisao potpuno zaslužena tri boda i tako nagovijestio izlazak iz "mini-krize".

Nismo gledali posebno zanimljiv prvi dio derbija kola u Varaždinu. Trener Marijan Vlak uspio je dignuti agresivnost svojih igrača, no velike "zasluge" za isto idu igračima Dražena Beseka koji nisu adekvatno odgovorili gostima u toj fazi igre što je rezultiralo terenskom dominacijom Modrih.

Takva igra je već u 9. minuti donijela prvo veće uzbuđenje kada je Balaban sve dobro napravio, no onda pogodio - stativu. Igrači Varteksa nisu uspjeli duže zadržati loptu pa tako nisu imali mogli niti napraviti nešto konkretno prema naprijed.

Deset minuta poslije, Balaban je opet bi u dobroj prilici. Mikić i Etto su dobro probili desnu stranu da bi lopta preko Sammira došla do Balabana na desetak metara, ali napadač Dinama puca preko gola. Bila je to i najljepša akcija prvog dijela.

Nakon dvadesetak minuta, Varteks je ipak uspio povezati svoje redove pa su došle i (polu)prilike. Drpić je loše izbio loptu, a Novinić puca ravno u Butinu. Nešto kasnije, isti je igrač pucao glavom, ali s istim ishodom.

Sve u svemu, premalo. Prvo poluvrijeme nije donijelo igru kakvu su gledatelji očekivali od dviju ekipa koje tradicionalno gaje ofenzivan nogomet. Takvog je razmišljanja bio i trener Vlak koji je u svlačionici ostavio Hrgovića, a u igru poslao Tadića.

Iako se činilo kako će pomicanjem hitroga Ibaneza Dinamo izgubiti na prodornosti, trener Modrih pokazao je zašto je on trener. Modri su u nastavku zaigrali puno bolje nego u prvih 45 minuta i stvorili dosta prilika.

Vratar Varteksa Saša Dreven nepotrebno je na samom početku nastavka istrčao u prazno, Tadić izborio korner nakon kojeg je Mikić sam pucao s vrha kaznenog prostora, no njegov je udarac otišao pored gola.

Modri su nakon petnaestak minuta nastavka dodatno ubrzali i stisnuli domaćine. Vrdoljak je imao priliku iz kornera u 57. minuti, a u 60. vidjeli smo vrlo dvojbenu situaciju u kaznenom prostoru domaćina kada je Lučić povukao i srušio Balabana, a sudac Vučemilović odlučio samo odmahnuti rukom.

U razdoblju od 60. do 70. minute Dinamo je mogao zabiti nekoliko pogodaka. Razigrani Sammir pogodio je vanjski dio mreže i prečku u samo par minuta da bi Modri konačno zasluženo poveli u 70. minuti.

Gosti su imali kontru u kojoj je Balaban namjestio zicera Tadiću koji ne uspijeva zabiti, lopta dolazi do danas vrlo dobroga Tomića čiji udarac obrana Varteksa čisti s gol crte da bi na kraju Balaban ipak poslao loptu u mrežu za 0:1.

Jedina prilika Varteksa u nastavku utakmice bila je ona Mujanovića u 75. minuti, ali Butina brani njegov udarac glavom. Do kraja su gosti mogli zabiti još koji gol, no Tadić je promašio moguće i nemoguće. U sudačkoj nadoknadi pridružio mu se i Badelj kojem je Dreven prsima obranio 100-postotnu šansu.

Iako minimalna, Dinamova pobjeda apsolutno je zaslužena, a osvojena tri boda osiguravaju Marijanu Vlaku mirnu pripremu za dvoboj s Udineseom u Kupu Uefa.