Kup UEFA, Kvalifikacije, 2. pretkolo, 28.08.2008, 20:45 h, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 35.000
Suci: Gianluca Rocchi, Calcagno, Giachero (svi Italija)

Bernard Jurišić • četvrtak, 28.08.2008.

Hajduk nije ni nakon 23 godine posta uspio izbaciti neku momčad iz Liga petice iz nekog od europskih kupova. Iako je dobro otvorio utakmicu, pogodak Deportiva u 43. minuti kao da je presjekao sve nade Splićana...

Joan Verdu Fernadez
60'
5
Ze Castro
69'
12
Miguel Ferrer Mista
81'
Miguel Angel Lotina

Prekrasna atmosfera dočekala je nogometaše Hajduka i Deportiva u uzvratu 2. pretkola Kupa Uefe. Možda i svih 35.000 gledatelja natiskalo se na tribinama, u prolazima, na ulazima, nigdje se osim na jugozapadu ni igla nije mogla baciti na tlo. Da je delegat dozvolio prodaju ulaznica i za jugozapadni sektor, bio bi Poljud krcat do posljednjeg mjesta.

Fantastične tribine

Najbolji dio današnjeg susreta bili su bez ikakve dvojbe navijači. Ako zaboravimo nekoliko ubačenih baklji u teren, pjesma 35.000 Hajdukovih navijača nije stajala od 1. do 90. minute. Iako su pognutih glava izašli s travnjaka, nogometaši Hajduka dobili su veliki pljesak s tribina, koje su time dokazale svoju bezuvjetnu i neograničenu ljubav prema svom klubu. Posebne emocije cijelog stadiona izmamila je počast tragično preminulim vatrogascima, čija su imena Torcidaši ispisali diljem sjeverne tribine.

Vučević je iznenadio izostavljanjem Ibričića iz prvih 11, ali još više pridavanjem uloge zadnjeg veznog Jurici Buljatu, koji je ove sezone uglavnom bio na klupi ili igrao na svom stoperskom mjestu.

Uvodne minute ponudile su uobičajeni hajdučki pritisak, koji je urodio s nekoliko dobrih situacija pred Aranzubijom. Već 50 sekundi nakon polaska sa centra Kalinić je zaprijetio, a uzvratio u 8. minuti Lopo nakon slobodnog udarca s desnog boka. Hajdukovci su inače radili puno prekršaja na 30 metara, iz kojih su frcale iskre pred Subašićem u prvom dijelu.

U 15. minuti De Guzman je u svom kaznenom prostoru igrao rukom, no sudac je ocijenio da u tome nije bilo namjere. Deset minuta kasnije stigla je najbolja prigoda Hajduka u prvom dijelu. Skoko je povukao kroz sredinu i proigrao Kalinića, ovaj izlazi oči u oči s Aranzubijom, no španjolski vrata skida mu "zicer".

Hajduk u prvih pola sata nije izgledao loše, bilo je tu i agresivnosti i želje i pokušaja da se dođe do gostujućeg gola, ali taj period nije okrunjen pogotkom. Drugi dio prvog poluvremena pripao je gostima, koji su svoje šanse znali pretvoriti u kapitalno vodstvo. U samoj završnici, u 43. minuti, Filipe je ubacio loptu s lijevog boka kroz noge J. Buljatu, do usamljenog Rikija na gol-liniji, koji lako sprema loptu u mrežu za vodstvo Deportiva.

Taj je pogodak praktično umrtvio utakmicu, a Hajdukovci u drugom poluvremenu nisu imali pravu ideju kako opasnije ugroziti vrata Deportiva. Gosti su vješti i perfidno krali sekunde, minute, prekidali Hajdukove napade izležavanjem, a jedna takva gluma vratara Aranzubije u 66. minuti ostavila je Splićane s igračem manje. Andrić je možda i okrznuo Aranzubiju dok je ovaj kupio loptu na 16 metara, ovaj se svalio poput Boška Buhe u zavšnoj sceni partizanskog filma, a talijanski sudac je nasjeo i Andriću dao drugi žuti i isključujući crveni karton.

Hajduk je u završnici bio posve nemoćan, a tribine su najviše pljeskale kad je izlazio Tičinović i kad je Torcida na sjevernoj tribini odala počast prije godinu dana tragično preminulim vatrogascima s Kornata. Bujica emocija podignula je cijele tribine na noge, a emotivni pljesak je trajao nekoliko minuta.

Hajdukov europski san tako je još jednom kraju došao prije mjeseca rujna. Šteta, jer i nakon odgledanih 180 minuta nismo dojma da je Deportivo išta više od prosječne europske momčadi za donji dio sredine ljestvice. No, i to je očito dovoljno za ipak nedovoljno kvalitetne Hajdukovce. Europski rujan morat će čekati novi pokušaj.