Ostali sportovi

Australci potopili Ruse

Branko Barić • subota, 16.08.2008.

Reprezentacija Australije približila se na korak do četvrtfinala olimpijskog turnira napravivši veliko iznenađenje i uvjerljivo svladavši europske prvake...

Rusija – Australija 80:95 (33:49)

Rusi su praktički svih 40 minuta proveli u zaostatku, a sve je po njih naopako krenulo krajem prve i početkom druge četvrtine kada su Australci s 13 uzastopnih koševa s 19:16 pobjegli na 32:16, nakon čega se više nisu osvrtali natrag. Od početka se vidjelo da je Andrew Bogut raspoložen za igru, te da će to biti teško jutro za Andreja Kirilenka. U trećoj dionici prednost Australaca raste do plus 18, a sredinom četvrte i do najvećih +21 (83:62). Serijom 9:0 Rusi dolaze na minus 12 tri minute prije kraja, no dalje od toga nije išlo.

Bogut je odigrao dosad najbolju utakmicu na turniru ubacivši 22 poena uz osam skokova. 22 je zabio i C.J. Bruton, a tome je pridodao još i šest asistencija i četiri skoka. Ruse je predvodio Viktor Khryapa s 21 poenom i devet skokova, dok je John-Robert Holden ubacio 20 poena uz šest asistencija. Potpuno je pobacio Kirilenko, koji je u 36 minuta provedenih u igri ubacio tek šest poena (šut iz igre 1/10), uz šest skokova i pet asistencija.

Australcima je to druga pobjeda na turniru i njome su gotovo osigurali četvrtfinale. Sljedeći protivnik su im Litvanci, dok će Rusi u posljednjem kolu igrati protiv Argentine.

Iran – Argentina 82:97 (33:42)

Košarkaši Irana pružili su dostojan otpor olimpijskim prvacima, ali teško se ičemu većem nadati kad je Manu Ginobili raspoložen kako je bio raspoložen u ovom susretu. Ginobili Show počeo je već u prvoj četvrtini u kojoj postigao deset poena, čime je praktički sam održavao prednost nad solidnim Irancima. Iako mu se u napadu priključio i Luis Scola, Argentinci nisu uspijevali pobjeći na više od deset poena razlike sve do pred kraj treće četvrtine. Tada odlaze na velikih plus 18 (72:54) i praktički rješavaju pitanje pobjednika. Do kraja su samo rutinski održavali tu prednost, sve do konačnih 97:82.

Ginobili je u 27 minuta provedenih u igri postigao čak 32 poena, šutiravši 6/8 za dva poena i 4/6 za tricu, a tome je dodao i četiri asistencije. Scola je ubacio 20 poena uz sedam skokova, a Pablo Prigioni 11 uz šest asistencija. Na drugoj strani sjajan je bio Hamed Ehadadi s 21 pogotkom i čak 16 skokova.