Vodeni sportovi

Povijesni trijumf Crne Gore

Vedran Babić • nedjelja, 13.07.2008.

Svoj debitantski nastup na Europskom prvenstvu reprezentacija Crne Gore okrunila je titulom prvaka te je time postala prva momčad u povijesti kojoj je to pošlo za rukom. U tvrdom i neizvjesnom finalu nadigrali su branitelje naslova iz Srbije sa 6:5 nakon produžetaka...

Prije samo tri godine Srbija i Crna Gora činile su jednu državu, da bi večeras ''mlađi brat'' pobijedio starijeg i najavio borbu za odličja na Olimpijskim igrama u Pekingu. Očekivano, bio je to oštar dvoboj prepun isključenja i prekršaja u napadu, a zanimljivo je da su Srbi svaki svoj pogodak postigli s igračem više. Bolje su otvorili dvoboj, poveli preko Duška Pijetlovića u 2. minuti, a i Denis Šefik na vratima je bio siguran i pouzdan. Crnogorci su, pak, svoj prvi pogodak dočekali u 6. minuti, kada je precizan bio Vladimir Gojković. U posljednjoj minuti prve četvrtine Crna Gora stječe prednost i to preko kontranapada kojeg je uspješno okončao Mlađan Janović.

Druga dionica susreta u potpunosti je pripala Srbiji. Obrana im je funkcionirala savršeno, a realizacija napada s igračem više još bolje, pa su tako Nikola Rađen, Branko Peković i Aleksandar Šapić pogocima odveli svoju reprezentaciju na dva pogotka prednosti. U trećoj četvrtini Crna Gora djelovala je bezidejno, ali su ipak pred kraj pomalo neočekivano uspjeli izjednačiti dvama pogocima s igračem više (Jokić, Tičić). Filip Filipović početkom posljednje četvrtine preokreće rezultat i Crna Gora vodi 5:4. Vratar Miloš Ščepanović ključnim je obranama održavao minimalno vodstvo, no konačno ga je dvije minute prije kraja matirao Pijetlović. Do kraja regularnog dijela niti Srbija niti Crna Gora nisu konkretizirali svoje zadnje napade, tako da je sve bilo spremno za druge uzastopne produžetke na prvenstvu.

U narednih šest minuta jedini pogodak postigao je Nikola Vukčević, a izvođenje peteraca spriječio je Ščepanović obranom Vujasinovićevog udarca u posljednjim sekundama susreta. Crnogorski tabor bio je u deliriju: ''Ovo je fantastično, ne mogu vjerovati. Jedino mi je ova titula falila da upotpunim svoju kolekciju. Ipak, ne smijemo uživati previše u ovome jer se moramo fokusirati na Peking'', rekao je izbornik Petar Porobić, dok je jednako veseo bio i Mlađan Janović: ''Ovo je naše prvo međunarodno natjecanje i osjećaj je uistinu čudesan. Utakmice su postajale sve teže što je turnir odmicao. Veliki nam je motiv prenijeti ovu igru i na Olimpijske igre.''

Dejan Udovičić nije sa Srbijom uspio obraniti naslov europskog prvaka te se nije ponio najkorektnije. Tek je kratko izjavio: ''Ne želim ništa reći. Ovo večeras nije bio sport.''

Europsko prvenstvo, finale, 13. 7.: Crna Gora – Srbija 6:5 (2:1, 0:3, 2:0, 1:1, produžeci 1:0, 0:0)