Vodeni sportovi

Opet bez medalje

Ivana Jurica • nedjelja, 13.07.2008.

Hrvatski vaterpolisti vodili su tešku i neizvjesnu utakmicu za brončanu medalju s Mađarima. Nakon četiri četvrtine nije bilo pobjednika, ušlo se u produžetke gdje su Mađari do pobjede došli tri sekunde prije kraja utakmice kad se lopta, nakon Vićanove obrane, sretno odbila u ruke Denesa Varge koji pogađa za konačnih 14:15...

Hrvatska – Mađarska 14:15 (1:3, 4:2, 5:5, 3:3, produžeci 1:0, 0:2)

Malaga, plivački centar

Hrvatska: Vićan, Burić, Bušlje, Vrdoljak 1, Kunac 1, Joković 1, Smodlaka 1, Đogaš 2, Marković 1, Barać 3, Hinić 1, Bošković 2, S. Sukno 1, trener: Ratko Rudić.

Mađarska: Szecsi, T. Varga 1, Madaras 1, De. Varga 4, Kasas, Hosnyanszky 3, Ge. Kiss 1, Benedek, Da. Varga, Biros 3, Ga. Kis 2, Molnar, Nagy, trener: Denes Kemeny.

Igrač više: Hrvatska 5/17, Mađarska 5/12

Peterci: Hrvatska 2/2, Mađarska 3/3

Osobne pogreške: Hrvatska 17, Mađarska 21

Tri osobne pogreške: T. Varga 20., Hosnyanszky 28., Bušlje 28., Kasas 29., Kunac 35., Da. Varga 38., Hinić 38.

Suci: Georgios Stavridis (Grčka) i Mark Koganov (Azerbajdžan)

Nakon što su hrvatski vaterpolisti na početku Europskog prvenstva, u natjecanju po skupinama, doživjeli poraz od Mađari, isto se, doduše tek u produžecima, dogodilo i u utakmici koja je odlučivala o osvajaču brončane medalje. Mađari su gotovo cijelo vrijeme bili u prednosti, u nekim trenucima i po tri pogotka prednosti, ali Hrvatska se uvijek znala vratiti, no, na kraju je ipak poražena.

Utakmicu je pogotkom otvorio Teo Đogaš realiziravši prvog igrača više naše reprezentacije. Već u sljedećem napadu, također s igračem više, Mađarska je poravnala rezultat. I jedni i drugi nakon toga propustili su po nekoliko igrača više. Mađarske je povela iz peterca kojeg je realizirao Biros, a valja kazati da je u napadu ranije, u gotovo identičnoj situaciji, Hrvatska ostala bez peterca (suci su bili proturječni u svojim mišljenjima, no, na kraju je prevagnulo mišljenje grčkog suca koji je smatrao da su Hrvati napravili prekršaj u napadu). Mađari su, nakon toga, u preostalih 15 sekundi do kraja prve četvrtine uspjeli još jednom loptu poslati iza Vićanovih leđa: Varga je izbačen u kontru koju sigurno realizira za 1:3.

Niti na početku druge četvrtine Hrvatska nije izgledala dobro. Mađarska je imala vodstvo od 4:1, nešto zatim i 5:2, ali tada se bude i svjetski prvaci i s tri uzastopna gola dolaze do izjednačenja na kraju druge četvrtine. Prvo je Aljoša Kunac smanjio na 3:5, Pavo Marković realizirao je igrača više za 4:5, dok je posljednji gol u prvom poluvremenu postigao Miho Bošković.

U najefikasnijoj četvrtini, trećoj u kojoj je postignuto čak deset pogodaka (koliko i u prve dvije zajedno) ponovno je krenulo loše za Hrvatsku. U manje od četiri minute igrači Ratka Rudića primili su četiri pogotka, od čega tri iz kontranapada. Mađari su vodili s 9:6, ali Sandro Sukno s igračem više i Igor Hinić s centarske pozicije smanjuju na samo minus jedan (8:9). Vrdoljak je pogotkom iz peterca izjednačio, a do kraja četvrtine po jedan pogodak sa svake strane za 10:10.

Na početku posljednje četvrtine prednost Mađarima donio je Biros koji je na ovom Europskom prvenstvu proglašen za najboljeg igrača. Hrvatska uzvraća pogocima Boškovića i Smodlake, pa u 27. minuti ponovno dolazi do prednosti (12:11). Mađari su izjednačili iz novog peterca, ali Đogaš je ponovno donio na hrvatsku stranu. Realizacijom igrača više Mađari su došli do 13:13. Hrvatska je imala posljednji napad u zadnjoj četvrtini ali nije iskoristila igrača više. Svoju su priliku imali i Mađari, no, ni oni je nisu iskoristili pa se krenulo u produžetke.

Tu je Hrvatska ponovno prva došla do prednosti: Samir Barać odmah je izveo prekršaj koji je bio napravljen nad njim i zatresla se mreža Mađara koji u prvom produžetku nisu zatresli Vićanovu mrežu. Doduše, nisu niti Hrvati njihovu, jer suci su u više navrata našoj momčadi svirali prekršaj u napadu.

Prvi pogotkom Madarasa Mađari su u prvoj minuti drugog produžetka došli do novog izjednačenja, 14:14. Igralo se bez pogodaka sve do posljednjih 30 sekundi kad je u posjed lopte došla naša reprezentacija. No, nakon samo desetak sekundi sviran nam je novi prekršaj u napadu, pa su priliku dobili Mađari. Tri sekunde prije kraja Madaras je pucao prema našem golu, Vićan obranio, ali lopta se, na nesreću, odbila do Denesa Varge, koji je bez problema šalje u mrežu za konačnih 14:15 i brončanu medalju Mađarske.