EP 2008., Natjecanje po skupinama, Skupina A, 2. kolo, 11.06.2008, 20:45 h, Basel, St. Jakob Park

Maja Giljanović • srijeda, 11.06.2008.

S obzirom na utakmicu Portugala i Češke u kojoj su Scolarijevi igrači stigli nadomak plasmana u sljedeću rundu, večerašnji su protivnici na St- Jakob Parku - Švicarska i Turska krenuli va banque...

Johan Vonlanthen
66'
7
Ricardo Cabanas
76'
14
Daniel Gygax
85'

Mehmet Topal
46'
9
Semih Senturk
46'
18
Kazim Kazim
85'
Fatih Terim

Večerašnja je utakmica uvelike opterećena prošlošću. I to nedavnom, kad je Švicarska u dodatnim kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2006. eliminirala Turke posred Istanbula - pod također Kuhnom Švicarci su zahvaljujući golovima u gostima (2:0 u Bernu, a 4:2 u uzvratu) izborili Njemačku. Uslijedila je u tunelu potom opća makljaža i suspenzije igrača: Švicarci su uglavnom prošli lišo, a bijesni su Turci optuživali Seppa Blattera za uplitanje i pomoć sunarodnjacima.

Slika 1 od 1.

Po strašnom daždu prvo je poluvrijeme prošlo u dopadljivoj igri - u prvih je 30 minuta Turska, tehnički potkovanija, stvorila dvije-tri lijepe prigode primjerice Hakan Yakinov udarac u 24. kojeg zaustavlja Benaglia odnosno stativa Turana u 29. minuti nakon slobodnog udarca Nihata.

Slika 2 od 2.

Švicarci su s druge strane zaprijetili slobodnjakom Barnette kojeg Fenerov Volkan čupa iz samog kuta da bi u 32. minuti turska veza u švicarskim redovima zabila svojima: Derdiyakov ubačaj, naime, Yakin posprema za 1:0 i oduševljenje na tribinama.

Borbenost i agresivan pristup Švicarci su umalo naplatili i u 34., ali Yakin Behramijev izvrstan prodor po desnoj strani s metra udaljenosti šalje pored vratiju.

U drugom dijelu, kiša staje i Turci preuzimaju konce igre u svoje ruke. Car Terim mijenja dvojicu i upravo Semih Sentürk, ove sezone prvi strijelac turskog prvenstva u dresu Fenebahçea, u 58. minuti poravnava krasnim udarcem glavom na centaršut Nihata.

Slijedi dominacija gostiju, a turska se klupa za glave hvata u 74. kada na Tuncayev ubačaj Nihat ne uspijeva postaviti nogu i bez po' muke ga pospremiti u mrežu, dok Švicarcima uzdah mami 84. minuta i kontra petorice na trojicu koju na koncu iz dva pokušaja (Yakinu inače prvom strijelcu švicarske lige) zaustavlja sjajni Volkan.

Ipak - drugu pobjedu Turcima u povijesti EP-a i to drugu nad domaćinima nakon trijumfa protiv Belgije 2000. i erupciju oduševljenja donosi u drugoj minuti sudačke nadoknade svojim drugim golom u okruglo 20. nastupu donosi 21-godišnji Arda Turan - udarac Galatasarayevog veznjaka odbija se od Müllera i u paraboli svladava nemoćnog Benaglija.

Švicarci su gotovi, Portugal čeka rasplet u našoj B skupini, a Turska i Češka će u susretu golemog uloga odlučiti o putniku u osminu finala.