1. Hrvatska nogometna liga, 29. kolo, 16.04.2008, 20:05 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 3.000
Suci: Ante Vučemilović (Osijek), Krmar (Zagreb), Grgić (Osijek)

Bernard Jurišić • srijeda, 16.04.2008.

U derbiju 29 kola Hajduk je pobijedio Slaven Belupo i učvrstio se na drugom mjestu prvenstvene ljestvice. Majstorija Cernata za pogodak Rukavine dovela je Splićane u vodstvo, no sve do posljednje minute i eurogola Drage Gabrića nije bilo mira među Hajdukovim navijačima...

Krunoslav Jurčić

Početak utakmice nije odavao dojam da je Hajduk domaćin, a Slaven gost. Štoviše, koprivnička momčad kontrolirala je sredinu terena, više imala loptu u svojim nogama i djelovala puno aktivnije. Međutim, bez prave prijetnje prema Varvodiću.

Tek u 18. minuti Hajduk upućuje svoj prvi udarac prema gostujućim vratima. Andrić iz slobodnog udarca s 18 metara cilja pod gredu, Iveša boksa. Uzvraća Šehić majstorskim poluvolejem "iz koljena" nakon Sablićeve greške, lopta je fijuknula tek nekoliko centimetara od lijeve vratnice.

Slika 1 od 2.

Koprodukcija Rukavina - Cernat obilježila je završnicu prvog dijela. Najprije je Rumunj u prigodi, Iveša brani njegov udarac, da bi u 42. minuti kombinacija u suprotnom smjeru rezultirala vodstvom Hajduka. Cernat je zaustavio jednu već izgubljenu loptu u kaznenom prostoru, okrenuo Poljaka na malom prostoru i oštro ubacio paralelnu loptu. Rukavina ju dočekuje na metar od gol-linije i zakucava glavom u mrežu za 1:0.

Drugo poluvrijeme otvorila je počast Hajdukovih navijača legendarnom "Meštru" Borisu Dvorniku njegovim citatom iz Velog mista: "Krepat moredu svi kralji i carevi ma 'Ajduk će ostat!"

Slika 2 od 3.

Hajduk je prijetio tek iz kornera, no Ljubičić i Živković nisu bili opasni. Cernat u 72. minuti prolazi kroz sredinu i puca s 18 metara, no nije mu lopta bila na pravoj, lijevoj nozi.

Posljednje minute Hajduk je dočekao u svom kaznenom prostoru, gdje ga je utjerao pritisak gostiju. Kresinger se u 86. minuti othrvao domaćoj obrani i pogodio vanjski dio lijeve vratnice iz desnog kuta, a minutu kasnije pljesak je s travnjaka ispratio najboljeg na terenu, Florina Cernata.

Slika 3 od 4.

Kraj mukama domaćih navijača stigao je u posljednjoj minuti sudačke nadoknade. Čop je dovukao loptu do 20 metara od Iveše i ostavio natrčalom Dragi Gabriću, koji prekrasnim udarcem zakucava loptu u desne "rašlje" za 2:0. Eurogol za kraj i uljepšavanje dojma Hajdukove pobjede, koja ga je učvrstila na drugom mjestu.