Portsmouth pao u minuti, uskršnja čuda Newcastlea i Sunderlanda

Marin Vuković • subota, 22.03.2008.

Tottenham je pobjedom otvorio 31. kolo Premier lige, zasluženo svladavši Portsmouth s dva pogotka u razmaku od samo 60 sekundi, a za najveće priče subotnjeg poslijepodneva pobrinuli su se Newcastle i Sunderland. Manchester City sačuvao je mrežu na Reebok stadionu i kući odnio bod.

Prosječni Hrvati

Portsmouth je neatraktivnom igrom kakvu često pruža na gostujućim terenima 80 minuta uspijevao izdržati sve nalete Tottenhama, ali reprize Old Trafforda ovaj put nije bilo. Spursima je bila dovoljna samo jedna minuta da riješe pitanje pobjednika i na svoj konto upišu nova tri boda. Niko Kranjčar je odigrao cijelu utakmicu i s nekoliko poteza i dodavanja podsjetio na svoja najbolja izdanja, no Redknappov sustav u kojem se momčad u napadu može naći samo slučajno nikako ne odgovara našem reprezentativcu.

Iz igrom daleko sadržajnijeg prvog poluvremena bilježimo gredu Michaela Dawsona i jedini pravi pokušaj Portsmoutha prema domaćem golu, lob Seana Davisa ipak je zaustavio Paul Robinson. Premda su napadi Spursa stizali u valovima, golova nije bilo sve do 80. minute, a tada je Darren Bent načeo mrežu Portsmoutha, postigavši ujedno stoti ovosezonski pogodak na White Hart Laneu u svim natjecanjima. Već u sljedećem napadu isti je igrač povratnom loptom asistirao Jamieju O'Hari za konačnih 2:0.

Kad bi danas završilo prvenstvo u niži rang između ostalih otputovao bi i Bolton koji je na svom Reebok stadionu odigrao 0:0 protiv Manchester Cityja. Za razliku od prethodne dvije utakmice kada je Vedran Ćorluka pobrao kritike zbog pogodaka "na njegovu dušu", obrana Cityja danas je sačuvala svoju mrežu, a naš je reprezentativac odigrao solidnih 90 minuta.

Čudom na čudo

Kevin Keegan napokon može, barem na nekoliko dana, odahnuti. Po prvi put otkad se slavni nogometaš i trener vratio na klupu Newcastlea i prvi put u 2008. godini Newcastle je došao do tri boda. Niz od čak 13 utakmica bez pobjede prekinut je upravo protiv Fulhama, koji je igrom slučaja posljednja momčad koju je Newcastle uspio pobijediti. Davnog 15. prosinca prošle godine na Craven Cottageu bilo je 1:0 za Svrake, a danas na St. James Parku domaćin je slavio s 2:0.

Već na početku utakmice prednost Newcastleu donio je australski Hrvat Mark Viduka, dok se nekad najubojitiji napadač Premiershipa Michael Owen i ovaj put propisno ispromašivao prije nego je napokon pogodio mrežu za 2:0 sedam minuta prije kraja utakmice. U posljednje vrijeme pogled na ljestvicu crno-bijelima je donosio samo nervozu, no ovom vrijednom pobjedom stvorili su zalihu od šest bodova ispred opasne zone.

Slika 1 od 2.

Kad smo kod opasne zone, njen sastav nije se promijenio u odnosu na proteklo kolo. Derby County novim je porazom potvrdio kako je dobro izdanje protiv Manchester Uniteda bilo tek "labuđi pjev" sastava koji se nakon samo jedne sezone u elitnom društvu vraća u manje atraktivni Championship. Middlesbrough je slavio pogotkom Tuncaya Sanlija iz 32. minute. Već spomenuti Fulham ostao je na pretposljednjem mjestu, pa će se momčad od koje je vlasnik Mohamed Al-Fayed najavljivao napraviti londonski Manchester United vrlo vjerojatno zaputiti u suprotnom smjeru, u drugu ligu, a prema sadašnjem plasmanu tamo putuje i Bolton.

Osim Kevina Keegana dodatni razlog za slavlje ovoga vikenda ima i Roy Keane koji je na kormilu Sunderlanda stigao do svoje prve gostujuće premierligaške pobjede. Nakon čak 15 neuspjeha na gostovanjima, njegovoj se momčadi otvorilo u Birminghamu gdje su svladali Aston Villu s 1:0. Bodove Sunderlandu donio je Michael Chopra svladavši Scotta Carsona u 83. minuti.

Važnu pobjedu upisao je i Reading svladavši izravnog konkurenta u borbi za opstanak Birmingham s 2:1, a u utakmici koju su obje momčadi završile s po deset igrača Blackburn je slavio pobjedu nad Wiganom od 3:1. Crvene kartone su zaradili Christopher Samba i Wilson Palacios.

Nakon što je u proteklom kolu porazom od Fulhama izgubio korak s Liverpoolom, Everton je današnjim remijem s West Hamom propustio bodovno se izjednačiti sa svojim gradskim rivalom. S velikim će zanimanjem pratiti sutrašnji dvoboj na Old Traffordu i nadati se pobjedi Manchester Uniteda kako bi u gradski derbi u sljedećem kolu ušli s barem kakvim-takvim izgledima da u izravnom dvoboju preskoče Redse i zasjednu na četvrto mjesto. U osmoj minuti Aiyegbeni Yakubu je doveo domaće u vodstvo, no bod s Goodison Parka Čekićarima je donio Dean Ashton sat vremena kasnije.

Premiership, 31. kolo, 22.03.2008:
Tottenham - Portsmouth 2:0, Blackburn - Wigan 3:1, Bolton - Manchester City 0:0, Middlesbrough - Derby County 1:0, Newcastle - Fulham 2:0, Reading - Birmingham 2:1, Everton - West Ham 1:1.