Marin Vuković • utorak, 01.01.2008.

Dok se svijet polako budi nakon burne novogodišnje noći, u Engleskoj je ponovno vrijeme za nogomet i vrijeme za Eduarda da Silvu! Naš je reprezentativac 2008. godinu otvorio novim pogotkom u dresu Arsenala, trećim u samo dvije utakmice. Nešto lošiji početak godine ubilježio je pak Niko Kranjčar, promašenim jedanaestercem u susretu s Readingom. Pobjedom nad Birminghamom Manchester United je ostao za petama Arsenalu...

Nakon što je u prošlom kolu potopio Everton, Eduardo da Silva i u današnjem je londonskom derbiju protiv West Hama dobio priliku od prve minute i iskoristio je na najbolji mogući način, za prvi pogodak na utakmici bilo mu je potrebno manje od dvije minute! Praktički u prvom napadu Arsenala majstorski je prsima prihvatio loptu Cesca Fabregasa i potom iz voleja zatresao mrežu za 1:0. Već u 18. minuti Topnici su udvostručili vodstvo nakon lijepe duge lopte Gaela Clichyja, koju Emmanuel Adebayor glavom odnosi ispred vratara West Hama, a potom iz mrtvog kuta i gotovo nemoguće situacije uz pomoć vratnice postiže pogodak.

Eduardov pogodak West Hamu

Iako prednost od 2:0 djeluje uvjerljivo, teško je reći da je West Ham bio podređena momčad. U više navrata u prvom poluvremenu ozbiljno su zaprijetili Manuelu Almuniji, a posebno su opasni bili iz prekida. Iz jednog takvog u 11. minuti udarac Antona Ferdinanda s gol crte morao je očistiti Clichy, a valja spomenuti i vrlo lijep pokušaj Johna Pantsila škaricama u 31. minuti. Eduardo je u prvih 45 minuta u još dva navrata iz daljine pokušao zaprijetiti Greenu, a da je Adebayor u jednoj prilici bio manje sebičan, naš bi reprezentativac vrlo vjerojatno pored svog imena upisao još jedan pogodak.

Kvaliteta nogometa, a s njom i broj prilika, u drugom je poluvremenu pokazala tendenciju pada. Čekićari su djelovali bitno nemoćnije nego u prvom dijelu, dok je Arsenal odlučio bez srljanja i bespotrebnog rizika dovršiti ovu utakmicu. U 59. minuti Eduardo je imao lijepu priliku nakon ubačaja Emmanuela Ebouea, no iz kontakta s Lucasom Neillom glavom je pucao pored vratnice. Tri minute kasnije uz ovacije prepunog Emirates stadiona, naš je reprezentativac napustio travnjak, a zamijenjen je Theom Walcottom. Topnici su bez većih problema utakmicu priveli kraju i s nova tri boda zadržali čelnu poziciju u Premier ligi.

Ne tako dobar početak godine imao je Niko Kranjčar na gostovanju kod Portsmoutha. Iako je njegova momčad izborila pobjedu i tako barem donekle isprala gorak okus niza neuspjeha na vlastitom stadionu, Niko će ovaj susret pamtiti po promašenom jedanaestercu već na početku utakmice. U četvrtoj je minuti Ibrahim Sonko zaradio crveni karton zbog rušenja Benjanija, a naš je reprezentativac s bijele točke pogodio vratnicu.

Reading - Portsmouth 0:2

Promašen kazneni udarac ipak nije skupo stajao gostujuću momčad koja samo nekoliko minuta kasnije ipak stiže do vodećeg pogotka. Nakon ubačaja s desne strane i gužve u petercu Readinga, na pravom se mjestu našao Sol Campbell te gurnuo loptu u mrežu za 1:0. Utakmica je i definitivno odlučena u 66. minuti kada John Utaka u situaciji jedan na jedan vara vratara Hahnemanna i potom šalje loptu u praznu mrežu.

Manchester United se pobjedom nad Birminghamom oporavio od neuspjeha u prošlom kolu kada su porazom od West Hama izgubili i vodeću poziciju na ljestvici. Od promašenog se jedanaesterca u toj utakmici oporavio i Cristiano Ronaldo, ponovno najopasniji pojedinac među Crvenim vragovima kojima je danas ponovno nedostajao Wayne Rooney. Alex Ferguson odradio je i posljednju, drugu utakmicu kazne zbog koje je susret morao pratiti s tribina, a u ovoj utakmici odmarao se i Ryan Giggs.

Obrana Birminghama izdržala je opsadu svog šesnaesterca sve do 25. minute kada Ronaldovu sjajnu asistenciju petom Carlos Tevez pretvara u vodeći pogodak. Napadi drugoplasirane momčadi prvenstva nastavljeni su i u drugom poluvremenu, a bezbroj dobrih prigoda promašili su Ronaldo i Tevez. Najizglednija je pripala Argentincu čijem se udarcu u 57. minuti ispriječila vratnica. Gosti iz Birminghama oslobodili su se pritiska tek u posljednjih 15 minuta iz kojih bilježimo dvije opasnosti pred vratima Kuszczaka, no rezultat je ostao nepromijenjen, a bodovi na Old Traffordu, iako United ni u ovoj utakmici nije briljirao.

U 2008. godinu Fulham je ušao s novim trenerom Royem Hodgsonom i željom da tek drugi put nakon 1979. godine upiše pobjedu nad gradskim rivalom. Ako je ikad bila prilika za to, onda je to bio današnji susret u kojeg je Chelsea ušao značajno oslabljen. Samo od imena suspendiranih i ozlijeđenih igrača Avram Grant mogao bi složiti momčad za sam vrh Premiershipa.

Čak i tako oslabljena momčad s Craven Cottagea odnosi sva tri boda nakon dva po mnogočemu različita poluvremena. U prvih 45 minuta Grantova je momčad djelovala uspavano, pa ne čudi da je već nakon deset minuta Fulham poveo. Moritz Volz je srušen u šesnaestercu, a sudac Mark Halsey pokazao je na bijelu točku. Kazneni udarac izveo je Danny Murphy i postigao prvi pogodak u Premiershipu u 2008. godini.

Menadžer Chelseaja očito je dobro prodrmao i razbudio svoje igrače u svlačionici jer smo u nastavku gledali daleko bolju igru Bluesa. Promjena pristupa ubrzo je donijela i promjenu rezultata: u 54. minuti nakon kornera Chelseaja Alex je bio najviši na drugoj vratnici, vratio loptu u sredinu, a tamo se našao Salomon Kalou i izjednačio. Samo osam minuta kasnije Clint Dempsey je povukao za dres Michaela Ballacka, skrivio jedanaesterac kojeg Nijemac iskorištava za konačnih 2:1.

Middlesbrough je ponovno opravdao status drugog najgoreg domaćina u Premiershipu, na Riversideu su u deset utakmica uspjeli slaviti tek dvaput, a danas su protiv Evertona doživjeli i peti poraz. Gosti iz Liverpoola pobjedu su osigurali u drugom poluvremenu s dva pogotka u razmaku od samo pet minuta. Prvo je Johnson načeo mrežu Middlesbrougha, a pobjedu Evertona potvrdio James McFadden.

Posljednju utakmicu prvoga dana 2008. godine odigrali su Aston Villa i Tottenham, a slavili su domaći nogometaši rezultatom 2:1. U prvom poluvremenu Villa je bila bolji protivnik i pogotkom Olofa Mellberga otišla na odmor minimalnom prednošću.

U nastavku se pak vraćaju gosti i 11 minuta prije kraja preko Jermainea Defoea stižu do pogotka koji im je trebao jamčiti bod, ali u 87. minuti Martin Laursen donosi pobjedu Aston Villi i nastavak niza od pet utakmica bez poraza.

Premiership, 21. kolo, 01.01.2008:
Fulham - Chelsea 1:2, Arsenal - West Ham 2:0, Manchester United - Birmingham 1:0, Middlesbrough - Everton 0:2, Reading - Portsmouth 0:2, Aston Villa - Tottenham 2:1.