Klasnić ponovno Killer, Olić spasio HSV

Petar Plevnik • subota, 15.12.2007.

Posljednje kolo jesenske polusezone Bundeslige proteklo je u apsolutnom znaku Ivana Klasnića. Nakon duge pauze uzrokovane bolesti i transplatacijom bubrega, hrvatski napadač s dva je pogotka i asistencijom sudjelovao u uvjerljivoj pobjedi Werdera nad Bayer Leverkusenom. Uspješan je bio i Ivica Olić, čiji je pogodak u posljednoj minuti susreta donio bod HSV-u u Karsluheu, dok se bodom morao zadovoljiti Bayern protiv Herthe u Berlinu. Pravu katastrofu doživjela je Borussia na gostovanju u Wolfsburgu...

Ono u što je malo tko osim Ivana Klasnića uistinu vjerovao dogodilo se. Hrvatski napadač ne samo da se vratio u redove Werdera, već je s dva pogotka i asistencijom među najzaslužnijima za uvjerljivu pobjedu Werdera nad Bayer Leverkusenom. Gosti su u Bremen doputovali sa pet uzastopnih pobjeda, a da na Weser nisu stigli bez ambicija potvrdio je pogodak Barnette za vodstvo već u šestoj minuti. Domaćini su do izjednačenja stigli u 30. minuti zahvaljujući Klasniću, koji je s nekoliko metara ugurao loptu u mrežu nakon udarca Borowskog. Samo minutu kasnije trener domaćina Thomas Schaaf nezadovoljan igrom veznom linije u svlačionicu šalje Juricu Vranješa i Tima Borowskog.

Uraganskih drugih 45 minuta Werdera pogotkom za vodstvo domaćina najavio je Diego u 50. minuti, da bi Fritz u 57. minuti povisio na 3:1. Na novi pogodak Werdera čekalo se šest minuta, a po drugi put u strijelce preciznim se udracem sa 10-ak metara upisao Ivan Klasnić. Sjajnu partiju hrvatski napadač potvrdio je asistencijom za Rosenberga, koji u 69. minuti zabija za 5:1. Gosti su do kraja susreta uspjeli tek ublažiti poraz preko Kießlinga u 76. minuti.

Nakon sjajnog starta u sezonu, čini se kako stvari u Bayernu lagano izmiču kontrolu. Momčad Ottmara Hitzfelda istrčala je na Olimpijski stadion u Berlinu bez suspendiranog Kahna te Tonija, dok je u redovima uzdrmanog domaćina od prve minute na mjestu braniča krenuo Josip Šimunić. Bayern je bio puno bolja momčad u prvih 45 minuta, no usprkos terenskoj inicijativi gosti nisu uspjevali stvoriti ozbiljniju opasnost pred vratima Drobnya. Slično je bilo i u nastavku, a najbolju prigodu da dođe do sva tri boda Bayern je imao preko Klosea u 75. minuti. Usprkos jednakom broju bodova kao i Werder, Bayern će na odmor kao prvoplasirana momčad zbog bolje gol razlike.

Baš kao i Bayern, s bodom se morao zadovoljiti i HSV. Iako su na gostovanje u Karlsruhe otputovali kao izraziti favorit, Hamburgeri na kraju mogu biti presretni bodom. Domaćini su od prve minute nastavka pogotkom Timma bili u vodstvu, da bi Ivica Olić na ubačaj Van der Vaarta u posljednoj minuti susreta glavom donio bod HSV-u.

Nakon prolaska u drugi krug Lige prvaka, Schalke je uspješan tjedan zaokružio domaćom pobjedom nad Nürnbergom. Iako kažnjeni zbog afere "Mile Kitić", svoje mjesto u prvoj momčadi domaćina našli su Rakitić, Krstajić i Jones, a već u 14. minuti pohitali su u zagrljaj strijelcu vodećeg pogotka Asamoahu. Prednost Schalkea 10 minuta prije odlaska udvostručio je napadač gostiju Engelhardt, koji je umjesto protivničke zatresao svoju mrežu. Konačan rezultat nakon 10 minuta igre u nastavku postavio je Charisteas pogotkom za 2:1. Ivan Rakitić odigrao je do 75. minute za domaćine, dok je Leon Benko bio na klupi za goste.

Slika 1 od 2.

Sa igrama toplo-hladno nastavlja Borussia. Nakon što su uspjeli spojiti dvije pobjede, žuto-crni su teško poraženi na gostovanju u Wolfsburgu. Trener Borussije Thomas Doll nakon duže vremena odlučio je dati prednost Christianu Wörnsu u odnosu na Roberta Kovača i ta se odluka pokazala lošom. Već u osmoj minuti kapetan Borussije odbio je ubačaj Dejagaha ravno na nogu Schäfera, koji pogađa za rano vodstvo Wolfsburga, a samo tri minute kasnije Weidenfeller je ponovno morao vaditi loptu iz mreže, nakon što je Ricardo Costa pospremio ubačaj Schäfera u mrežu.

Ništa bolje za goste nije izgledao ni nastavak susreta. Raspoloženi Schäfer pronašao je usamljenog Gentnera u gostujućem 16-ercu, a veznjak domaćina zabija za 3:0. Točku na i najuvjerljivije ovosezonske pobjede Vukova u 79. je minuti stavio BiH reprezentativac Edin Džeko. Mladen Petrić odigrao je svih 90 minuta i bio je jedna od rijetkih svijetlih točki u momčadi Borussije, dok je Robert Kovač bio na klupi.

Da smjena trenera uistinu može izazvati pozitivan šok pokazao je primjer Arminije iz Bielefelda, koja je u prvom susretu nakon odlaska Ernsta Middendorpa s klupe svladala aktualnog prvaka Stuttgart. Odluka o pobjedniku u Bielefeldu je pala tek u posljednjih 10 minuta susreta. Kamper je u 79. minuti doveo domaćine u vodstvo, da bi pobjedu i bijeg iz zone najugroženij potvrdio Zuma u posljednjoj minuti susreta.

Bundesliga, 17. kolo, 15.12.2007.:
Arminia - Stuttgart 2:0, Hertha - Bayern 0:0, Karslruhe - HSV 1:1, Schalke - Nürnberg 2:1, Werder - Bayer 5:2, Wolfsburg - Borussia 4:0.