Mensur Mujdža 89'
Zagreb

Napad proradio, obrana procurila

Tomislav Pacak, Vedran Attias • nedjelja, 02.12.2007.

U posljednjoj utakmici 18. kola Prve HNL, Dinamo je u gradskom derbiju potopio Zagreb sa 6:3 i tako napravio novi korak prema obrani naslova koju ionako gotovo nitko ne dovodi u pitanje. Nakon tri utakmice u kojima je Dinamo imao problema s realizacijom, protiv "Pjesnika" je Modrima ušlo skoro sve što su puknuli prema Stojkiću, a otvorilo se i Josipu Tadiću koji je zabio dva pogotka. Idealnu uvertiru za HSV ipak je malo pokvarila završnica utakmice, Zagreb je "nezgodnih" 6:0 pretvorio u relativno prihvatljivih 6:3 nakon čega je Dinamo ispraćen u svlačionice sa - zvižducima. Rijetka pojava kad momčad zabije šest pogodaka...

Marin Oršulić
63'
9
Miroslav Pejić
63'

Miroslav Blažević

Zagreb je ušao u utakmicu jako mlako, kao da se unaprijed predao, što će sigurno razočarati trenera Pjesnika Miroslava Blaževića. Takav Zagreb, bez pravog htijenja, srčanosti i hrabrosti bio je lak plijen za Dinamo, bez obzira što je Ivanković poštedio napora neke prvotimce. Već je nakon dvadesetak minuta bilo jasno da će Dinamo upisati novu pobjedu, ali gledatelji su, ako već ne u neizvjesnosti kakvu bi gradski derbiji trebali imati, mogli uživati u nekoliko prekrasnih golova.

Ako su gosti i došli s kakvim planom da na Maksimiru što dulje izdrže bez primljenog gola (premda tako nisu izgledali), plan je "pio vodu" samo četiri minute. Mario Mandžukić zabio je "svojima" gol za 1:0 udarcem s 18 metara, bila je to prva naznaka lošeg dana vratara Stojkića.

Slika 1 od 2.

Zagreb je nakon tog gola čak uspio stvoriti nekakav mini-pritisak, premda ne i neke velike prilike. U 18. minuti Kartelo je nakon dobrog prodora raspoloženog Lovreka pucao preko gola s 20-ak metara. S druge strane kombinirali su Mandžukić i Modrić, kapetan Dinama pucao je s 12-13 metara preko gola.

Idući ozbiljniji napad Dinamo je pretvorio u gol i time riješio utakmicu; možda 2:0 nije tako nedostižan rezultat, no Zagreb nije izgledao kao momčad koja ima želju, a kamoli kvalitetu za učiniti takvo što. U jednostavnoj akciji Modrić je odigrao za Boška Balabana koji lako pored Stojkića šalje loptu u mrežu.

Kruno Lovrek jedini je među zagrebašima zaslužio prolaznu ocjenu, a kvalitetu je pokazao i u 29. minuti kada je pokušao škaricama iznenaditi Kocha, no nejak udarac ipak nije ugrozio njemačkog vratara. Minutu kasnije Lovrek opet pokušava, ovoga puta iz slobodnog udarca, ali još jednom je kao pobjednik izašao Koch.

Slika 2 od 3.

Ako je dvojbe o pobjedniku i bilo, sve je otklonio Luka Modrić golom u 34. minuti. Skupocjeni veznjak nije posebno dobro izveo slobodan udarac, no lopta se odbila od "živog zida" i odsjela iza loše postavljenog Stojkića.

Drugo poluvrijeme bilo je zaista jedna neobična predstava nogometa - Dinamov je skoro svaki udarac završio kao gol, pobjegli su Modri na po Zagreb zaista ružnih 6:0, ali su Pjesnici ipak u završnici postigli tri gola i čak natjerali Kocha na dosta obrana, što će dovoljno reći o koncentraciji Dinamove obrane. Rezultat je možda donekle opravdanje, no zvižduci na kraju utakmice jasno su poručili Modrima što misle o takvoj vrsti opuštanja.

I drugi dio počeo je očajno za Zagreb, u 48. minuti Ivica Vrdoljak je lijepo okrenuo čuvara i još ljepše s više od 20 metara zakucao loptu u gornji lijevi kut Stojkićevog gola. Lovrek se nikako nije predavao, u 53. minuti se uspio riješiti dvojice čuvara, no opet je siguran Koch. Uzvraća Mandžukić škaricama, no morao je Stojkić nešto obraniti.

Slika 3 od 4.

U 58. minuti dogodilo se - čudo. Kako drugačije objasniti pogodak Josipa Tadića? Do tog trenutka golovi su bili ukleti za talentiranog Đakovčanina ove sezone, no bilo je jasno da "prokletstvu" mora doći kraj. Stigao je nakon asistencije Mandžukića, Tadić lijepim udarcem savladava Stojkića za velikih 5:0.

Mogli smo i očekivati da će Tadić često zabijati kad mu se konačno jednom otvori, iako vjerojatno nismo očekivali da će zabiti opet već za pet minuta. Buljat ga je lijepo proigrao, Tadić je do lopte stigao prije Stojkića i gurnuo loptu u mrežu za 6:0.

Kad se već činilo da će Zagreb biti ozbiljno osramoćen na Maksimiru, Dinamova obrana potpuno je zaboravila na koncentraciju i odgovornost te je svojom prezentacijom do kraja utakmice vjerojatno zabrinula trenera Ivankovića.

Slika 4 od 5.

U 70. minuti Lovrek je konačno svoje pokušaje naplatio pogotkom, s 20-ak metara pogodio je prvi kut Kochovog gola. Već dvije minute kasnije Lovrek fenomenalnim lobom prebacuje Dinamovog vratara za 6:2, nakon čega je Zagreb živnuo i shvatio da u Maksimiru ipak može polučiti malo manje sramotan rezultat. Koch se prilično nabranio do kraja utakmice, no nije mogao ništa u 89. minuti kada je Mujdža gromovitim udarcem zakucao loptu pod prečku za konačnih 6:3.

Bez obzira na slabu završnicu utakmicu, u Dinamu imaju razloga za zadovoljstvo - napadu je konačno krenulo, otvorilo se i Tadiću, zabili su i Balaban i Mandžukić, a uoči HSV-a to su bili najveći problemi za Dinamo. Lapsusi u obrani ipak su došli nakon što je utakmica već bila riješena, pa razloga za nezadovoljstvo nema previše...