Hajduk - Dinamo: Potpuna nemoć Splićana

Bernard Jurišić • ponedjeljak, 13.02.2006.

Toliko čekani derbi i nastavak sezone, još uvijek aktualnom prvaku države nije donio ništa dobroga. Dinamo je danas bio bolji protivnik, iako nije pokazao ništa spektakularno, i površnom promatratelju bilo je jasno da je puno organiziranija, kvalitetnija i bolja momčad.

Slika 3 od 3.

Dinamovih navijača na Poljudu - nikad više. Popunili su cijeli jugozapadni sektor, a po prvi put su dobili i dio zapadne tribine. Po završetku utakmice imali su razloga za slavlje.

Već od prve minuta "modri" su zagospodarili travnjakom. Da Silva je nakon kornera prihvatio nespredan udarac Drpića, no nespretno je zahvatio loptu u odličnoj situaciji.

Gosti su imali loptu, vrtjeli je oko šesnaesterca Hajduka, iako bez prave završnice. Na drugoj strani, Hajdukovci su djelovali nepovezano, stihijski i potpuno neuigrano.

Slika 1 od 1.

Modrić u 12. minuti "bombom" s oko 25 metara tjera Pletikosu na lijepu intervenciju. Tri minute kasnije, Da Silva dobiva loptu od Ettoa u srcu šesnaesterca, no Pletikosa još jednom spašava.

Aktivni Buljat, koji je izvodio sve prekide "modrih", u 35. minuti upućuje oštar udarac iz slobodnog udarca s ruba šesnaesterca. Pletikosa uz malu nesigurnost hvata loptu ispred Da Silve.

Prvi opasniji izlet prema Turini kreirao je solo-akcijom Niko Kranjčar, koji se s lijeve strane sjurio u šesnaesterac i pao u dvoboju s Drpićem. Sudac Svilokos nije taj prekršaj presudio jedanaestercem, već kornerom. Prvim za Hajduk u prvom poluvremenu.

Slika 2 od 2.

Posljednji pokušaj u prvom dijelu pripao je Dinamu. Da Silva je ostavio loptu Mamiću na udarac, no Pletikosa je još jednom na visini zadatka. Hajduk je prvi dio završio bez upućenog udarca na Dinamova vrata.

Drugi dio otvara prodor Režića, koji je krenuo sam prema Turini. No, sporost i nespretnost Režića omogućila je DInamovoj obrani da ga sustigne.

U jeku sad već tradicionalnog prekida na početku drugog poluvremena, uslijed "paljevine" na sjevernoj tribini, Dinamo je došao do pobjedonosnog pogotka.

Slika 4 od 4.

Da Silva je pucao s lijeve strane, lopta je zakačila Kralevskog i nezgodno padala u lobu preko Pletikose. Hajdukov kapetan uspio je spasiti pogodak u prvom udarcu, no lopta dolazi do Modrića, koji je šalje u mrežu za 0:1.

Sve što smo do kraja vidjeli od Hajduka je pokušaj Režića s 40 metara iz slobodnog udarca, što najbolje govori o tomu koliko su smislene i konkretne bile splitske napadačke akcije. U 74. minuti Kalinić donosi loptu do nevidljivog Ercega, koji puca iz okreta, no bez velikih problema za Turinu.

Dinamo je tako proslavio pobjedu koju su u Splitu čekali pet godina i s 11 bodova prednosti mogu mirno gledati u nastavak sezone. Hajduka čeka teška, a s obzirom na danas viđeno usuđujemo se reći i nemoguća misija u osiguravanju nastupa u Ligi za prvaka.