Slovenci zamijenili Šveđane, Srbi kucaju

Tomislav Pacak, Vedran Attias • srijeda, 20.01.2010.

Kao što smo i mogli predvidjeti, prvo kolo EP-a dalo nam je razloga za "pretumbavanje" ljestvice osam najboljih selekcija. U prvih pet tek su Španjolci i Danci zamijenili pozicije, no ostatak društva već je bilo malo teže složiti...

Najveće iznenađenje prvog dana vjerojatno je remi svjetskih i olimpijskih pobjednika Francuza protiv Mađarske, no to ipak nije bilo dovoljno da maknemo Tricolore s prve pozicije. Jedan slabiji dan Omeyera ne mora puno značiti u "big picture".

Direktan ogled za mjesto na ovoj ljestvici imali su Slovenci i Šveđani, pa su osim dva boda Slovenci pobjedom od dva razlike zaslužili i mjesto među Sportnetovih Top 8. Srbija je bodom protiv Islanda pokazala da je al pari Stefanssonu i društvu, te da bi se već nakon iduće utakmice mogla naći u ovom društvu, no ispred njih morali smo pronaći mjesto za odlične Mađare.

Najdojmljivije djelovali su Španjolci koji su tako zaslužili pomak ispred neuvjerljive Danske, a nakon poraza od Poljske iz ovog kruga ispala je Njemačka. Ipak, već danas će se Nijemci imati priliku vratiti u ogledu sa Slovenijom...

Kakvo je vaše viđenje prvog kola? Slobodno se javite s komentarima na e-mail adrese autora, najzanimljivija mišljenja objavit ćemo u idućem izdanju Topa 8, nakon drugog kola natjecanja po skupinama.

Francuzi nikoga nisu impresionirali u svojoj prvoj utakmici na Euru u Austriji i uzeli su samo bod protiv Mađarske. Kako se tako nešto dogodilo? Rekli bismo - jednostavno Omeyer ništa nije mogao obraniti. Kada najbolji golman na svijetu Mađarima obrani četiri udarca, a Karaboue mu "pomogne" s dvije obrane - ne može završiti dobro. Zabili su Francuzi 29 golova (Karabatić sedam, a Fernandez i Abalo po šest) i pokazali da su dobri u napadu, a obranu će već uštimati jer, nažalost, teško Omeyer može ponoviti ovako loš dan. Unatoč svemu tome, nitko nije posebno dobro odigrao prvu utakmicu pa Francuzi ostaju vodeći; makar su pet minuta prije kraja gubili 29:25. Ništa posebno nismo pametniji u vezi naše reprezentacije nego što je to bio slučaj prije utakmice s Norveškom. Znali smo da se trude i bore (igraju rukomet pa je teško zamisliti drugačiji pristup, ali dobro), znali smo da nemamo desnog vanjskog i znali smo da Červar ne zna koliko je Vuković dobar. Srećom, bili smo loši na početku u napadu pa je Červar morao "pokušati" s Dragom i, gle čuda, pogodio je. Osim Vukovića, posebno veseli Balić čija je igra podsjetila na onu iz najboljih dana, veseli što Štrlek ima pet različitih šuteva s krila, a brine loša igra Duvnjaka i Vorija, no oni će se već dignuti jer svi znamo o kakvim se igračima radi i to nadamo se što prije jer teško će Alilović ponoviti 46 posto obrana. Evo i prve reprezentacije koja se dignula u našem poretku. Predviđali smo kako je konačno došlo vrijeme da Romero na reprezentativnoj razini pokaže koliko je dobar i - je, pokazao je. 14 golova iz 18 pokušaja zaista zvuči sjajno, a ako tome dodate šut 10/11 krila Tomasa i Garcije - izgledaju opasni. S druge strane, pobjedu im je zasjenila ozljeda Arpada Šterbika koji neće braniti na ovom Euru, a Hombradosovih 22 posto obrana neće biti dosta za pravi rezultat. Opet, 8:0 serija u zadnjih deset minuta prvog dijela protiv Češke zaista je bila impresivna. Branitelji naslova nisu impresionirali na otvaranju, no uvijek je teško igrati protiv domaćina; posebno prvu utakmicu. Danski "Vuković" bio je Mogensen koji je pucao sjajnih 6/7 s vanjskih pozicija, no svakako Wilbeka može brinuti što njegova momčad nije napravila niti jednu jedinu kontru. Hvidtovih jedanaest obrana zvuči bolje nego 31 posto, no Kasper će biti pravi kada će trebati. Unatoč svemu, iako se očekivala uvjerljivija pobjeda protiv Austrije Danci su rutinski kontrolirali rezultat i mirno upisali dva boda. Jedna od najjačih utakmica prvog kola između Njemačke i Poljske očekivano je otišla na stranu Poljaka. Budući da gotovo svi igrači i jedne i druge reprezentacije igraju u Bundesligi nije bilo nepoznanica, a bome niti neizvjesnosti oko pobjednika jer su Poljaci cijelo vrijeme vodili; nekad i sa šest razlike. Szmal je bio dobar (37 posto), na drugoj strani Bitter bolji (39 posto), a uz šest golova Bieleckog za što mu je trebalo čak 14 lopti, razliku je radio Jurecki koji je s crte zabio četiri gola i izborio mnoga isključenja. Slovenija je prva reprezentacija koja se ubacila u naš Top 8. Nakon što su zabili samo sedam golova u prvih 30 minuta činilo se kako će Šveđani lagano do pobjede. Dapače, činilo se tako i u 37. minuti kada je Doder zabio za 18:12, no Slovenci se ne predaju, na krilima sjajnog vratara Zagreba Gorazda Škofa (20 obrana/44 posto) i sigurnog Kavtičnika sa sedam metara (7/7) dolaze u završnicu do egala, a tamo imaju više sreće i koncentracije te uz 20 golova u drugih 30 minuta dolaze do velike pobjede. Gudjon Valur Sigurdsson s devet golova i Arnor Atlason sa sedam golova izvukli su lošiju igru Olafura Stefanssona koji je potrošio deset lopti za četiri gola, no unatoč remiju protiv Srbije - Island ide mjesto gore. Islanđani su vodili cijelu utakmicu protiv Srbije, od druge pa sve do zadnje minute, da bi ostali bez gola posljednjih pet minuta i na kraju se morali zadovoljiti bodom. U svakom slučaju odličan rezultat za Hrvatsku; što više remija u skupini B - to bolje. Neriješeni rezultat s Francuskom uz dodatak kako su bili blizu pobjedi koliko se teoretski može biti, a da ne slavite na kraju - zaslužuje ulaz u naših osam najboljih momčadi. Od 40. do 51. minute su pretvorili minus dva u plus četiri da bi na kraju u zadnjih pet minuta prosuli veliku prednost od četiri pogotka i morali se zadovoljiti bodom. Istaknuli su se Ferenc Ilyes sa sedam golova i Milorad Krivokapić sa šest golova, a odličan je bio novi pivot Zagreba Gyula Gal (5/5).

• irilov21.01.2010. u 15:07
    a francuzi skroz neuvjerljivi, sta ipak nista ne mora znacit...
    irilov
  • danchy20.01.2010. u 21:46
    morat ćete opet mjenjat tablicu jer španjolci trenutno igraju najbolji rukomet na ovom prvenstvu