MAXtv Prva liga, 21. kolo, 27.02.2013, 19:00 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 25.000
Suci: Ivan Bebek (Rijeka), Petrović (Valpovo), Grgić (Osijek), Vučkov (Rijeka), Vučemilović-Šim. (Osijek)
Dinamo

S Poljuda:Bernard Jurišić • srijeda, 27.02.2013.

Veliki derbi je u drugom pokušaju uspio, a Dinamo je pobjedom protiv Hajduka praktično pečatirao još jednu titulu prvaka Hrvatske. Utakmica je riješena u prvih 45 minuta kad su pogotke postizali Krstanović, Jozinović i Ibanez, koji je još jednom u završnici prvog poluvremena zabio na Poljudu. Dinamo je utakmicu završio s desetoricom, a nedosuđena ruka Vrsaljka ispred svog vratara u završnici zalog je da će i ovaj derbi imati "treće poluvrijeme"...

U splitskim je derbijima uglavnom Hajduk bio taj koji je radio početni pritisak, no ovog je puta utakmicu bolje otvorio Dinamo. Čvrsto su se postavili gostujući igrači od prve minute, kao da su željeli odmah otupiti očekivanu žestinu domaćina.

I već u 11. minuti Dinamo je poveo. Mladi stoper, večeras odlični Tin Jedvaj oduzeo je jednu loptu duboko u svojoj polovici i odmah je sjajno proslijedio naprijed. Ivan Krstanović je izbjegao zaleđe, prošao istrčalog Blaževića i pogodio praznu mrežu za 0:1.

Ibanezu sretna završnica

Luis Ibanez neobičnim pogotkom vratio je Dinamo u prednost samo minutu nakon što je Hajduk izjednačio. Sličan scenarij veliki derbi imao je i u prošlom splitskom izdanju, kad je Srđan Andrić doveo Hajduk u vodstvo u 44. minuti, a odmah nakon polaska s centra Dinamo je izjednačio preko - Ibaneza.

Hajdukovci se i dalje nisu uspijevali povezati, a dvije pogreške prisilno složenog stoperskog para gotovo su Dinamu osigurale poduplavanje prednosti. Milićev kiks u 21. minuti i Nižićev tri minuta kasnije Brozović i Sammir nisu uspjeli pretvoriti u 0:2.

Pola sata Hajduk nije ugrozio Kelavu, a kad je to učinio bila je ne 100, nego 101 postotna šansa. Milić je nakon kornera ostao sam na drugoj vratnici na dva metra udaljenosti, domaći navijači već su poskočili slaviti izjednačenje, no Milić je uspio promašiti nepromašivo.

Ipak, bio je to početak konkretnijeg desetminutnog pritiska domaćina koji je ipak urodio izjednačenjem. Goran Jozinović dočekao je jednu loptu nakon kornera na 20 metara, zakačila je putem nekoga iz Dinamove obrane, prevarila Kelavu i odsjela u mreži za 1:1.

Erupcija oduševljenja još se nije ni stišala, a Dinamo je opet poveo. Luis Ibanez ubacio je loptu s lijevog krila, ona je išta duboko prema vratima, prevarila Blaževića i odsjela u mreži. Izgledalo je spektakularno, iako Dinamov branič nije planirao ono što se na koncu dogodilo.

Zajednička poruka Torcide i BBB-a

Na početku utakmice navijači Hajduka s dvije su spojene koreografije ispisali "Močvaru hrvatskog nogometa isušit će snaga navijačkog pokreta". U 23. minuti, kao po dogovoru, navijači Hajduka na sjeveru i navijači Dinama na jugozapadu podigli su poruke protiv uvođenja ćirilice u Vukovaru.

U drugo poluvrijeme treneri su poslali iste momčadi, a isti je bio i odnos snaga kao i na početku prvog dijela. Dinamo je bio konkretniji, prijetili su Ademi i Čop, a Hajduk je prvi put zaprijetio tek u 63. minuti kad je Caktaš pokušao kopirati ono što je napravio Ibanez. Kelava je, međutim, bolje reagirao nego Blažević.

U 65. minuti Marcelo Brozović je zbog prekršaja na Limi zaradio drugi žuti karton, a Dinamo ostao s igračem manje. Žestoko je navalio Hajduk nošen podrškom s tribina u narednih nekoliko minuta, no kako je vrijeme prolazilo tako se Dinamo sve bolje poslagao i bez jedne figure.

Prvu prigodu za novo izjednačenje imao je Sušić u 81. minuti kad nije uspio ugurati u mrežu loptu koja je zapela u prometu nakon udarca Andrijaševića. Vrsaljka je pritom lopta pogodila u ruku, no ni jedan od pet sudaca (prvi put u našem derbiju) to nije vidio, tek je Sušić dobio karton zbog prosvjeda.

Čop je mogao zaključiti utakmicu u 83. minuti kad ga je fino uposlio Sammir, no nije uspio realizirati jedan na jedan s Blaževićem. Uzvratio je Hajduk preko Andrijaševića glavom, lopta je fijuknula preko grede praćena uzdasima domaćih navijača. Dinamo je sačuvao vodstvo do kraja i odnio iz Splita tri boda s kojima praktično može računati na novu titulu prvaka Hrvatske.

• Obrisan korisnik28.02.2013. u 09:38
    Vrsaljkova obrana sa rukom čist penal! Dali je bio faul nad njim sekundu prije? Moglo bi se reći. Ali onda daj faul a ne korner. Sudac pogriješio 100%. Neznam kako Leko nije dobio ni žuti haha. A Sammir i Čop da mogu fulati 100% prilike, nevjerojatno!
  • Obrisan korisnik28.02.2013. u 08:44
    Penal Leke na Jozinoviću... najčišća situacija... čisto izbacivanje lopte... A kaj se tiče penala kod Milićevog promašaja, kako se Milić riješio Vrsaljka? To nije faul? Andrijaševićev faul? To nećemo komentirati... Pa Čop i dalje hoda znači da nije za crveni... Jozinovićevo bahato ponašanje tokom... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik28.02.2013. u 07:55
    Za ovo ide inače direktni crveni, pitaj Luisa Suareza... Repovi iza ove sudačke odluke hranit će medije još danima. Što je još najveća fora, organizator utakmice (Hajduk) bi trebao platit dnevnice sucima, cca 1,000€ sve skupa...
  • JeremijaX28.02.2013. u 01:21
    Koliko volim ja tvoje pobjede, ma igraj muški kad te ne ide! Samo jako i borbeno, rezultati će doći.