EP 2016, kval. skupina H, 13.10.2014, 20:45 h
Rashad F. Sadigov 61' (ag)
6:0(4:0) Azerbajdžan
Azerbajdžan

Mario Katušić • ponedjeljak, 13.10.2014.

Hrvatska reprezentacija nije dozvolila iznenađenje u Gradskom vrtu i nakon tri utakmica ima maksimalnih devet bodova, bez primljenog pogotka. Azerbajdžan je savladan rutinski, rezultatom 6:0, a strijelci su bili Kramarić , Modrić, Brozović i dva puta Perišić, a svoju je mrežu pogodio Sadykov.

Agabala Ramazanov
30'
16
Cavid Hüsejnov
41'
22
Tarlan Gulijev
67'
Berti Vogts

Hrvatska je, prema najavama izbornika, krenula otvoreno i vrlo visoko postavljeno, a plan je bio širiti igru i pokušavati ubačajima s krila. Tako je prva prava prigoda došla u sedmoj minuti, no, nakon ubačaja Kovačića, glavom preko gola šutira Rakitić. No, već četiri minute kasnije domaći su poveli. Srna je prošao po desnoj strani, ubacio prizemno na vrh peterca gdje uklizuje Andrej Kramarić i postiže prvi pogodak.

Hrvatska reprezentacija je nastavila na isti način napadati i dalje, a Kramarić je u 17. minuti imao još dvije prigode. Prvo je nakon ubačaja iz kuta za malo promašio glavom, a nakon toga i nogom s ruba kaznenog prostora. U 20. minuti Danijel Pranjić pogađa vratnicu. Vratar Agayev stigao je do jedne lopte prije Rakitića, no ona se odbija lijevo do člana Panathinaikosa, koji puca svom snagom, ali okvir gola spriječio je prekrasan pogodak. Momci iz zemlje vatre su prvi put zaprijetili u 22. minuti, no udarac Aliyeva nije uzrokovao veću opasnost.

Hrvatska je onda još više podigla tempo, a u 24. minuti dogodio se bitan trenutak. Kovačić je izašao zbog ozljede aduktora, a u igru je ušao Ivan Perišić, koji šest minuta kasnije prvi puta prijeti, no neprecizno. Zato je precizniji bio u 35. minuti. Rakitić je ubacio iz prekida, a Perišić je prvi na lopti i pogađa glavom za 2:0. U 41. minuti Perišić ponovno prijeti, no promašuje gol, ali zato je u posljednjoj minuti prvog dijela ponovno precizan. S lijeve strane ubacuje Pranjić, a Omišanin u kockastom dresu je ponovno najviši.

U sudačkom vremenu Hrvatska dolazi i do četvrtog pogotka. Marcelo Brozović prima loptu na rubu kaznenog prostora, okreće se, puca i postiže svoj prvi pogodak u reprezentativnom dresu. Tako se na odmor otišlo s četiri pogotka u mreži Azerbajdžana, uz potpunu dominaciju hrvatske momčadi, kakva uistinu nije dugo viđena, čak niti protiv slabijih reprezentacija od današnjih gostiju.

Prvu priliku u drugom dijelu Hrvatska ima u 47. minuti, Brozović lomi svog čuvara, no udarac mu je blokiran, a u 53. minuti Kramarić šutira nakon solo prodora, no ni on ne pogađa. U 56. minuti kazneni udarac za Hrvatsku. Nakon prekršaja na Srni, Luka Modrić pogađa s bijele točke za 5:0, a pet minuta kasnije je 6:0, kad Sadykov posprema loptu u svoju mrežu, nakon ubačaja Perišića.

Dvije minute nakon šestog pogotka umalo i sedmi, no Rakitić sa sedam metara šutira kraj gola, a sjajnu priliku imao je i Kramarić u 71. minuti. Sam se izborio za poziciju, no Agayev mora nešto i obraniti. Hrvatska je nakon toga primirila igru te su gosti imali više prostora, no bez konkretne završnice. Posljednju priliku imao je Halilović u 90. minuti, no njegov udarac se odbija od Perišića i završava u vratnici.

Na kraju rutinski 6:0 uz odličnu igru, koja se bazirala na probojima po bokovima i ubačajima u sredinu. Izbornik Kovač je odlično pročitao ekipu Azerbajdžana i to se vidjelo na terenu. Šteta samo što nije postignut još jedan pogodak, pa da se izjednači rekordna pobjeda u službenim utakmicama, no devet bodova iz tri utakmice je sjajan rezultat, a Hrvatska je to postigla samo jednom. U prvim odigranim kvalifikacijama, za Europsko prvenstvo 1996. godine.

• Obrisan korisnik15.10.2014. u 00:58
    a čuj...ja sam mišljenja da protiv jačih repki u formaciji 4-4-2, imamo igrača manje u sredini... i da to ne možemo nadoknaditi... ali, nisam ja izbornik..
  • Obrisan korisnik15.10.2014. u 00:56
    bolero...smanji doživljaj...ako sam rekao da ne može više...ne znači da nije moguće isto... a o atmosferi na poljudu uopće ne želim trošiti riječi...svoje frustracije liječi na nekom drugom mjestu
  • Obrisan korisnik14.10.2014. u 19:24
    Da,nogomet je sjeban jer razno razni Mamići,kriminalci,Sinovčići,menađeri i ostali šljam dižu nogomet na višu razinu, a huligani sve to jadni ruše.Daj pa ko vas plaća da pišete ovakve gluposti.Naravno da iz naroda treba doć revolt kako jedan Šuker i na koji način vodi savez.No Hrvati ko Hrvati... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik14.10.2014. u 19:21
    O kojem zasićenju pričaš?Jesi ti vidio CIJENE ulaznica za MALTU???
  • skembi14.10.2014. u 11:38
    Lijepa utakmica i zadovoljan sam igrom, no moram napomenuti da je Tomečak trebao igrati. Ne zato što je Srna loš (daleko od toga, sinoć je dobar bio), već zbog činjenice da nemožemo čekati da Srna kaže doviđenja pa nekoga ubaciti u vatru. Treba dečke uigrati. Srna ima 33 godine i neće biti u... [više na forumu]