Barcelona, Real i Caja u polufinalu, Perasovićeva Valencia u majstoricu

Ante Zovko • ponedjeljak, 21.05.2012.

Riješena su tri od četiri četvrtfinalna para Endesa lige. Barcelona i Real Madrid uvjerljivim su pobjedama osigurali polufinale, dok je Banićev Bilbao ispao nakon produžetka. Valencia Velimira Persovića morat će igrati majstoricu.

Pablo Prigioni bio je junak druge utakmice u Bilbaa. Zabio je ključne poene u pobjedi Caje Laboral 88:90 u produžetku kojom su se gosti plasirali u polufinale. Marko Banić je bio jedan od tragičara Bilbaa nakon što je promašio dva slobodna bacanja šest sekundi prije završetka osnovnog dijela utakmice, kad je njegova momčad imala prednost 81:79. Prigioni je pogodio šut sa sirenom za produžetak, a sekundu prije kraja produžetka pogodio je dva slobodna bacanja za pet razlike.

Banić, koji je počeo utakmicu s klupe, pružio je za svoje standarde ispodprosječnu partiju s 13 poena i tri skoka za 28 minuta. Najbolji kod Bilbaa bio je Jackson s 20 poena, tri skoka i četiri asistencije (valorizacija 25). Prigioni je za 38 minuta ubacio 13 poena uz šest skokova i šest asistencija. San Emeterio je predvodio goste sa 17 poena i šest skokova.

U polufinale se laganom pobjedom 82:55 protiv Banca Civice plasirao i Real Madrid Ante Tomića. Uz dobru hrvatskog centra u prvoj četvrtini, Kraljevski klub poveo je u prvoj četvrtini 22:12. Zabio je tada svih svojih osam poena dodavši četiri skoka. Gdje je on stao, nastavio je Carroll i prednost je u 16. minuti iznosila 35:14. Domaćin se probudio i do poluvremena stigao na 41:31. No, proradili su Realovi šuteri i vodstvo je opet poraslo.

Carroll je postigao 20 poena, Llull se zaustavio na 13 (pet skokova) kod Reala, a za momčad iz Seville Urtasun je ubacio 16, a Calloway 12.

Iako se na kraju osnovne sezone kao najzanimljiviji par činio Bilbao - Caja Laboral, treću utakmicu igrat će jedino Lagun Aro i Valencia Velimira Perasovića koja je u San Sebastianu poražena u produžetku 86:82. Valencia je vodila većim dijelom susreta, a nije iskoristila odlijepiti se značajnije već u prvoj četvrtini koja je završila 25:19 iako je gostujuća momčad imala 24:12 u jednom trenutku.

Činilo se da je priča riješena na poluvremenu (40:24). Međutim, posljednju četvrtinu domaćini dobivaju 19:9 i Panko u posljednjoj minuti izjednačuje na 71:71. Vraćanje u susret nakon velikog minusa inspiriralo je Neta i Doublasa koji su predvodili Narančaste u efikasnom produžetku. Doblas je upisao 21 poen za domaće, a Baron 14, Panko 13. Marković je bio najefikasniji kod Valencije sa 17 poena, a De Colo je dodao 13.

Iako rezultat 84:57 sugerira "šetnju", Barcelona nije imala tako lagan posao protiv Lucentuma u Alicanteu. Iako je imao prednost 24:13 u prvoj četvrtini, branitelj naslova mučio se do posljednjih pet minuta. Trice Marija Stojića i Urtasuna približile su Lucentum u 17. minuti na 35:31, a posljednjih šest minuta momčadi su dočekale s 61:53.

Barcelona je tada s udarnim snagama na parketu pojačala ritam, a domaći su se raspali i posljednja četvrtina završava rezultatom 27:8. Stojić je ubacio jednu tricu uz šut iz igre 1/4 i imao dva skoka te tri asistencije za 35 minuta na terenu. Najbolji kod domaćih bio je Llompart sa 16 poena. Kod Barcelone dvoznamenkasti su bili Ndong (14), Eidson (13), Wallace (11) i Vazquez (10).