Europska liga, Kvalifikacije, 4. pretkolo, 26.08.2010, 21:15 h, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 10.000
Suci: Andre Marriner, David Richardson, Stuart Burt (svi Engleska)

S bijele točke do nove pobjede

Tomislav Pacak, Dario Dodić • četvrtak, 26.08.2010.

Četvrtu godinu zaredom hrvatski prvak igrat će u Europskoj ligi. Dinamo je europsku jesen izborio s dvije pobjede protiv Gyora, iako u lijepoj atmosferi na Maksimiru nije odigrao na razini prve utakmice. No, u Maksimiru se time neće previše opterećivati, ponovno je ostvaren realni europski cilj, igranje skupine Europske lige. Da stvar bude bolja po hrvatski klupski nogomet, Dinamo će konačno u skupinama imati i društvo splitskog Hajduka…

Győr
Dinamo
Győr
77
(do 66')
7
33'

Otto Szabo
33'
5
Marko Dinjar
55'

Fouad Bouguerra
66'
Atilla Pinter

Zagrebački sastav u ovoj fazi natjecanja još nije uspio spojiti dvije dobre utakmice, no srećom, i protiv Ajaxa i protiv Sparte i protiv Heartsa jedan pravi nastup bio je dovoljan. Kako je ovoga puta Dinamo po prvi puta u obje utakmice zabilježio pobjede, očito je da razloga za nezadovoljstvo ne može biti previše, bez obzira na neuvjerljiv nastup u uzvratu.

Dinamo je odigrao vrlo slabih prvih 45 minuta, no srećom po Modre, igrala se i sudačka nadoknada u kojoj su uspjeli postići pogodak iz dvojbenog jedanaesterca, pa su na odmor ipak otišli s ne toliko strašnih 1:1.

Lijepa atmosfera

Dinamo se ne može pohvaliti nogometnom euforijom kao Hajduk, no više od 10 tisuća ljudi stvorilo je vrlo lijepu, pozitivnu nogometnu atmosferu. O takvom, pozitivnom stavu publike dovoljno govori da su tribine pljeskom pozdravile plasman Hajduka u Europsku ligu. Iako je Dinamo odigrao uglavnom razočaravajuće, tribine su pljeskom pozdravile svaku bolju akciju, pokušaj prema golu Gyora, ili jednostavno trud Dinamovih nogometaša. Skandiranjem su nagrađeni i trener Halilhodžić i Šime Vrsaljko i Andrej Kramarić, a zvižduke je dobio tek zaista neprepoznatljivi Pedro Morales.

Nova europska jesen donosi tako Dinamu ne samo dvoboje protiv europskih suparnika već i dvoboj većeg dijela BBB-a i ovih ostalih, ”običnih” navijača koje nogometni klub Dinamo, jednostavno, zanima više od borbe sa Zdravkom Mamićem.

Blijeda igra, posebno u ofenzivnom dijelu momčadi koji se izgubio u brojnim solo akcijama i presporim ili netočnim dodavanjima, išla je na mlin Mađara koji su i u Zagrebu pokazali da im bolje leži igranje u gostima. Tako su izbacili Montpellier, a u 17. minuti pokazali su da ni u Zagreb nisu došli na turistički izlet.

Volgti je izvrtio Vrsaljka na desnoj strani, ubacio na visinu šesnaesterca odakle je Ceolin vrlo lijepim volejem pospremio loptu u mrežu za 0:1.

Dinamo nije trgnuo ni nakon primljenog pogotka, nisu se Modri mogli riješiti lošeg ulaska u utakmicu, a među slabim pojedincima isticao se Mesarić, pa ga je u 34. minuti Halilhodžić povukao s terena i ubacio Etta, premjestivši Vrsaljka na lijevi bok.

Dinamo je u tih posljednjih desetak minuta odigrao nešto bolje, Vrsaljko je par puta probio stranu, a u jednoj od takvih akcija uspio je doturiti loptu do Rukavine koji glavom puca pored gola. Šest minuta kasnije i inače nevidljivi Kramarić uspio je zaprijetiti Stevanoviću, s ruba šesnaesterca naciljao je malo pored gola.

Ipak, i s tom anemičnom igrom Dinamo je uspio doći do izjednačenja u sudačkoj nadoknadi. Nakon dobre duge lopte Sammira, Morales je ušao u šesnaesterac, prevario Fehera koji ga malo povlači, dovoljno za suca Marrinera koji pokazuje na bijelu točku. Sammir je siguran izvođač, loptu je poslao lijevo, a Stevanovića desno.

Taj pogodak primirio je ambicije Gyora, Mađari su znali da će usprkos slabostima Modrih teško na Maksimiru postići još dva pogotka. Stoga je drugi dio protekao u terenskoj dominaciji Zagrepčana, iako je hrvatski prvak i dalje vrlo teško dolazio u izglednije situacije za pogodak.

Jednu takvu u 68. minuti prokockao je Andrej Kramarić – u lijepoj akciji Rukavina je idealno poslužio mladog napadača, no Krama se spetljao pred golom, uputio vrlo slab udarac koji je Stevanović uspio obraniti – u nastavku akcije Dodo je pucao preko gola.

Halilhodžić nije mogao imati puno razloga za zadovoljstvo, razveseliti su ga mogle tek predstave dvojice igrača iz U-19 reprezentacije, Ademija i Vrsaljka, koji su požrtvovnošću, kretanjem i motorikom jamačno skupili određen kredit kod Vahe.

U 84. minuti Dinamo je uspio stići i do potvrde prolaska, ali i pobjede za klupski koeficijent – Dodo je izborio novi jedanaesterac, ovoga puta čist kao suza, a Sammir je još jednom precizan izvođač.

Halilhodžić je tako upisao i treću pobjedu u isto toliko utakmica, prvu na Maksimiru, ali i prvu nakon koje može biti nezadovoljan prikazanim. No, zadovoljstvo zbog prolaska u Europsku ligu sigurno će biti veće, posebno kada u petak u 13.30 Dinamovi navijači vide kuglicu s imenom svog kluba u europskom društvu ..

• Obrisan korisnik28.08.2010. u 02:12
    @bguljas nadam se da nisi samo mene nagovoria majstore...;-)
  • Obrisan korisnik27.08.2010. u 11:00
    Što se mene tiče BBB se ne moraju ni vraćati, baš pozitivna vibra je bila cijelo vrijeme na tribini. Je da je ponekad navijanje bilo pomalo nezgrapno i neuštimano, ali je bilo dovoljno glasno. Neka se BBB i dalje bore plahtama protiv duhova, ali najpametnije bi im bilo da svrgnu trenutno vodstvo i... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik27.08.2010. u 10:14
    Bravo svima koji su bili jučer na tekmi, odlična atmosfera.
  • Obrisan korisnik27.08.2010. u 08:08
    Ne kuzim tu negativnu atmosferu sada... Dinamo je prosao dalje s dvije pobjede i tocka. Trece pretkolo, gdje nema vise jazavaca. Istina, malo su slabije igrali u prvom poluvremenu, ali su ipak pobijedili. Hajduk nije pobijedio u svom uzvratu, pa ih ipak ne razapinju toliko. Osim toga, i nije Dinamo... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik27.08.2010. u 07:16
    Nisam. Na žalost bio sam spriječen....ali sam gledajući prijenos (na koji sam isto zakasnio) u prvi mah pomislio da su se kinoamateri vratili na tribinu..kad ono moj istok grmi !....pun sam ponosa i poštovanja prema svim dinamovcima koji su jučer pohodili naše svetište Maksimir!Dinamo je veći od... [više na forumu]