Branimir Korać • petak, 18.06.2010.

Los Angeles Lakersi stigli su do 16. naslova NBA prvaka. Naslov su obranili pobjedom u sedmom susretu finala protiv Boston Celticsa 83:79 u susretu u kojem su zaostajali u dobrom dijelu, bili u minusu i u posljednjoj četvrtini, ali su uspjeli preokrenuti te po drugi put zaredom i 16. put u povijesti proslaviti naslov...

16. put u povijesti Los Angeles Lakersi su se okrunili naslovom NBA prvaka. Lakersi 16. put, Phil Jackson 11. put, a Kobe Bryant peti put. Osvojili su naslov prvaka zasluženo, u doigravanju su bili pravi i na kraju su uzvratili Celticsima za poraz u finalu 2008. godine te smanjili u finalima protiv vječitog rivala na 9-3.

Prednost domaćeg terena pokazala se ključnom. Sa zaostatkom 3-2 vratili su se iz Bostona i na svom parketu završili seriju s dvije pobjede. Šesta utakmica bila je ključna, Celticsi su računali kako će u njoj imati priliku, međutim nisu imali šanse, u sedmu utakmicu ušli su oslabljeni, Lakersi su drugo poluvrijeme odradili bolje i uspjeli se vratiti iz minusa i slaviti.

Iako su nastupili bez Kendricka Perkinsa, Celticsi su se odlično držali. Osjetilo se njegovo neigranje, domaćin je dominirao u reketu i uhvatio čak 23 skoka u napadu. Garnett, Wallace i Davis nisu dobro zatvarali napadački skok Lakersa i on ih je držao u utakmici.

Bryant MVP

Titulu MVP-a finala doigravanja posve zasluženo odnosi Kobe Bryant. Bryant je seriju završio s 28 poena u prosjeku, odigrao je na najvišoj razini unatoč silnim problemima s ozljedama. Završnicu sezone je provodio po bolnicama, rehabilitacijama, praktički niti nije trenirao nego je samo igrao utakmice, ali je u doigravanju bio pravi vođa Lakersa.

Celticsi su odlično krenuli u utakmicu i iskoristili su velike probleme Lakersa sa šutom te prvu dionicu završili s vodstvom 23:14. Međutim na startu druge četvrtine LA se probudio, napravio seriju čak 11:0 i posve se vratio u utakmicu.

Poluvrijeme s malim brojem poena završeno je u korist Bostona 40:34 zahvaljujući Pierceu koji je u završnici Celticse ponovno vratio do nešto osjetnije prednosti.

Početak drugog poluvremena ponovno je bio na strani Bostona. Rondo i Garnett krenuli su jako dobro i odveli svoju momčad do najviših 49:36. U tim trenucima Lakersi nisu izgledali dobro i činilo se kako će teško do naslova prvaka.

Međutim Bryant, Gasol i Odom se nisu predavali, polako su spuštali zaostatak i na početku posljednje četvrtine gosti su imali još svega dva poena prednosti. Povratak Lakersa uoči posljednje dionice značio je i psihološku prednost za momčad Phila Jacksona u završnici koja na krilima navijača radi i potpuni preokret.

Fisherovom tricom na polovici četvrte četvrtine Lakersi su uspjeli poravnati na 64:64, a zatim Bryant i Gasol završavaju seriju od 9:0 za vodstvo aktualnog prvaka 70:64.

Do kraja susreta su ostale četiri i pol minute i bilo je jasno kako su Celticsi u problemima. Malu nadu su dobili kada su Rasheed Wallace i Ray Allen pogađali trice na ulasku u posljednju minutu za smanjenje na 79:76, međutim do kraja nisu dobili pravu priliku. 29 sekundi do kraja Bryant je promašio tricu, ali skok u napadu je uhvatio Gasol, zatim su Bryant i Vujačić bili precizni s linije slobodnih bacanja i Lakersi su mogli započeti sa slavljem.

Domaćin je odnio pobjedu uz tek 32 posto šuta iz igre, uz šut Bryanta 6/24, ali i njegovih 23 poena i čak 15 skokova. Sjajno se borio i Pau Gasol koji je dodao 19 poena i 18 skokova dok je Ron Artest ubacio 20 poena. Kod Celticsa 18 poena i deset skokova upisao je Paul Pierce, 17 poena Kevin Garnett, a 14 poena, deset asistencija i osam skokova Rajon Rondo.

• Obrisan korisnik19.06.2010. u 02:55
    Pamtim dane Jordanove igre,i ne sjecam se da su ga bas ovoliko velicali kao danas kada se povukao,to je ocito tako,tako ce biti i sa Kobeom kad se povuce.Ja jedino koju razliku vidim izmedu njih dvoje da je MJ bio skocniji i fizicki jaci,te imao je vecu saku,sta bi mu pomogle pri onim cudesnim... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik18.06.2010. u 23:53
    Ne bih se sad htio praviti pametan ali od početka finalne serije sam tvrdio da je forma R. Wallacea ključni faktor finalne serije, pogotovo kad se ozlijedio Perkins. Baz toga Boston ne može graditi napad iz reketa, tj. ograničeni su na šut izvana. Osim toga i unutrašnja obrana je "koma" -... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik18.06.2010. u 22:38
    samo da izrazim svoje nezadovoljstvo komentatorima na SportKlubu, ne bih se čudio da su imali dresove Lakersa dok su radili prijenos... Što se tekme tiče, Boston je propustio priliku u za koju sam sumnjao da će ju imati u 7. tekmi. Mada i preko 20 slobodnih za Lakerse u zadnjoj četvrtini nasuprot 3... [više na forumu]
  • Kockasti118.06.2010. u 15:51
    Zaslužen naslov za kvalitetniju momčad. Treba čestitati i Bostonu na sjajnoj igri u doigravanju, malo im je falilo da ne okrune odličnu igru naslovom, puno su napravili da finale bude zanimljivo, ali pobjedu je odnijela bolja momčad.