Reprezentacija - prijateljske utakmice, 23.05.2010, 19:00 h, Osijek, Stadion Gradski vrt, gledatelja: 15.000
Suci: Slavko Vinčič, Rojko, Kogej (svi Slovenija)

Bernard Jurišić • nedjelja, 23.05.2010.

Nakon uspješno odrađenog gostovanja u Austriji, hrvatska nogometna reprezentacija danas je u Osijeku pobjednički okončala i ogled s Walesom. S dvije majstorije, najprije Ivana Rakitića, zatim i koprodukcije Modrić-Gabrić, Bilićeva momčad zasluženo je slavila...

18
90'+1'
Boaz Myhill
46'
14
Mark Bradley
57'
13
Neil Taylor
62'
17
Sam Vokes
72'
16
Hal Robson-Kanu
72'
15
Christian Ribeiro
81'
John Toshack

Nakon dobrog izadnja i pobjede u Klagenfurtu, hrvatska nogometna reprezentacija danas je odradila drugu od tri prijateljske utakmice u ovom ciklusu. Wales je po drugi put došao u Hrvatsku, a za razliku od minulog prijateljskog gostovanja u Varaždinu, ovog puta se na Otok vratio poražen.

Pred oko 15.000 gledatelja u Osijeku naši reprezentativci dugo u prvom dijelu nisu uspijevali opasnije ugroziti velška vrata. Štoviše, u 19. minuti Walesu je nedostajalo samo završno dodavanje da Earnshaw izbije sam ispred povratnika na naša vrata Stipe Pletikose.

Desetkovani Velšani

Naš izbornik Slaven Bilić protiv Walesa nije mogao računati na Kranjčara, Olića, Pranjića, Eduarda, Runju, Ćorluku i Kalinića, no još veće probleme u sastavljanju momčadi imao je John Toshack.

Velški izbornik u Osijeku nije mogao računati gotovo na cijelu prvu postavu. Iz različitih razloga otkaz su mu poslali Craig Bellamy (Manchester City), Aaron Ramsey (Arsenal), Gareth Bale (Tottenham), Simon Davies (Fulham), Andy King (Leicester), James Collins (Aston Villa), Ched Evans (Sheffield United) i Danny Gabbidon (West Ham)

Prvu opasnost pred Hennesseyem Hrvatska je stvorila u 23. minuti, kad je Jelavić pobjegao čuvarima, ali nije uspio nadmudriti istrčalog vratara gostiju. Minutu kasnije gosti su postigli pogodak, no tek nakon zaleđa.

U 38. minuti Williams je rukom zaustavio Modrićevu povratnu loptu u kaznenom prostoru, no slovenski sudac nije pokazao na bijelu točku. Dvije minute kasnije Mandžukić glavom dobro puca, lopta je preskočila velškog vratara, ali je završila na vanjskom dijelu mreže.

Dok je semafor otkucavao završne trenutke prvog poluvremena, Hrvatska je ipak povela. I to pravom majstorijom Ivana Rakitića. Prošao je okomito Rakitić prema kaznenom prostoru, izmijenio dodavanje s Jelavićem, a onda s 20 metara neobranjivo naciljao i savladao nemoćnog Hennesseya za 1:0.

Dva debitanta

Utakmicu s Walesom dvojica igrača zapamtit će kao prvu u svojoj seniorskoj reprezentativnoj karijeri. Dvojica mladih reprezentativaca, Domagoj Vida i Milan Badelj, ubilježili su svoj debitantski nastup u A reprezentaciji.

I drugo poluvrijeme počelo je "sporije", vidjelo se da su igrači obje momčadi pri kraju snaga nakon duge sezone koja je na kraju. Do 57. minute čekala se opasnost pred bilo kojim vratima, a onda je Mate Bilić petom fino ostavio loptu Modriću na udarac na 16 metara, no naš razigravač nije uspio dobro naciljati.

Naši su nakon toga desetak minuta pritisnuli prema gostujućim vratima, ali bez završnog dodavanja koje bi stvorilo pravu opasnost. Uzvratili su potom i Velšani u dva napada, no Pletikosa je sigurno pokupio sve što je trebalo i na svom povratku na vrata opet zaradio pljesak i skandiranje s tribina.

Da utakmica ne bi ušla u bilo kakvu neizvjesnu završnicu pobrinuli su se Luka Modrić i Drago Gabrić. Modrić je fantastičnom loptom kroz sredinu izigrao cijelu velšku obranu, Gabrić se prišuljao iza njihovih leđa, izbjegao zaleđe i mirno poentirao oči u oči s vratarem Myhillom za potvrdu nove hrvatske pobjede.

Do kraja više nije bilo uzbuđenja, Hrvatska je mirno sačuvala drugu pobjedu u četiri dana i s optimizmom kreće u završni čin ove trilogije - gostovanje kod Estonije u Tallinnu.