Vodeni sportovi

Latina i Sori ispali, Recco drugi

Matej Milanović • ponedjeljak, 26.04.2010.

Zadnje kolo regularnog dijela vaterpolskog prvenstva Italije donijelo je ispadanja Latine i Sorija. Pro Recco je pak remijem s Brixijom osigurao drugo mjesto pred doigravanje...

U 22. kolu Pro Recco i Brixia Leonessa igrali su za drugu poziciju pred doigravanje. Gostima je trebala pobjeda, dok je Reccu bio dovoljan i remi. Domaći su u susret krenuli puno bolje i poveli s 3:0. Gosti su do kraja prve dionice smanjili na -1, ali je Pro Recco u drugoj četvrtini vratio prednost na tri gola, 6:3. Gosti su se minimalni zaostatak vratili s dva gola u trećoj dionici, na koje je Recco odgovorio s vlastitom serijom od dva gola za 8:5.

Golovima šest sekundi prije zadnjeg odmora i nakon 11 sekundi posljednje dionice, Brixia Leonessa je uspjela doći na samo gol minusa. U 28. minuti stigao je i gol Roberta Calcaterre za 8:8, no do kraja više nije bilo golova te su domaći zadržali drugo mjesto na ljestvici. Guillermo Molina je predvodio Recco s tri gola, a Danijel Premuš je dodao jednog. Kod Brixie je pak tri pogotka upisao Calcaterra, dok su Fran Paškvalin i Marko Jelača dodali po jednog.

U borbi za ostanak Nerviju je doma protiv Florentije trebala pobjeda za sigurnost. Domaći su gubili 4:3 nakon 11 minuta, ali su do kraja prvog poluvremena zaredali tri gola i poveli 6:4. Do 26. minute oba su sastava zabila po dva zgoditka, nakon čega je Nervi s još dva gola dodatno povećao svoje vodstvo, 10:6. Do kraja dvoboja sa svake strane su realizirana po dva zgoditka za konačnih 12:8 Nervija koji se time spasio i čak uspio i izboriti doigravanje. Edoardo Caliogna i Alessandro Celia su svoje predvodili do pobjede s tri gola.

Latina se protiv Imperie još nadala u opstanak, dok su gosti baš u tom susretu tražili bodove kojima bi se spasili i krenuli su odlično, s 3:0 nakon pet minuta. Do 19. minute Imperia je već vodila 5:1, a tri minute kasnije još je vodila četiri razlike, 7:3.

Do kraja treće dionice Latina je smanjila na samo gol minusa što je domaćima dalo nadu da mogu preokrenuti rezultat i spasiti se, no do kraja dvoboja stigao je tek jedan gol i to u samoj završnici, za konačnih 7:7. Domaći, koji su tako ispali iz lige, zabili su samo tri gola u 12 prilika, dok ih je Imperia realizirala četiri od devet. Kod Latine je Fabrizio Di Patti zabio četiri gola, a Heiko Nossek je predvodio Imperiu s tri pogotka.

Druga momčad koja seli u drugu ligu je Sori, koji je imao još teoretske šanse za opstanak, ali je u zadnjem kolu morao igrati kod prvoplasirane Savone. Nakon domaćeg vodstva od 4:1, Sori je uspio smanjiti na 5:4. Ipak, Savona je već do poluvremena zabila četiri gola i pobjegla na pet razlike. Domaći su prednost dodatno povećali u zadnjoj četvrtini s četiri gola za konačnih 16:8. Kod prvoplasirane momčadi regularne sezone Federico Mistrangelo i Valerio Rizzo su zabili po tri gola.

Roma je pak kod Bogliasca tražila pobjedu kojom bi ušla u doigravanje. No, Bogliasco je poveo sa 6:1 i gosti su tek uspjeli smanjiti na -4 do poluvremena. Domaći su polovicom treće dionice vodili i šest razlike ,a do kraja dvoboja su mirno kontrolirali rezultat i slavili s 13:8. Kod domaćih je Steven Camilleri zabio pet golova, a Goran Krstonošić ih je realizirao šest kod gostiju. Roma se tako spasila, ali je ostala bez doigravanja, dok će Bogliasco u doigravanje sa sedmog mjesta.

Lazio i Posillipo su već bili osigurali doigravanje i nisu mogli ići ni više, ni niže na ljestvici. Tijekom cijelog susreta Lazio je držao inicijativu, a gosti su stizali rezultat. U konačnici su domaći ipak došli do pobjede, a ključan gol za 10:9, zabio je Zdravko Delaš, u situaciji s igračem više, četiri minute prije kraja utakmice.

Doigravanje počinje petog svibnja, najzanimljiviji par četvrtfinala, barem na papiru, je onaj Posillipa i Florentije. U ostalim dvobojima Savona igra s Nervijem, Pro Recco s Bogliascom i Brixia Leonessa s Lazijom.