1. Hrvatska nogometna liga, 27. kolo, 24.04.2010, 20:15 h, Stadion HNK Cibalia, gledatelja: 5.000

Ante Jukić • subota, 24.04.2010.

U derbi susretu 27. kola 1. Hrvatske nogometne lige, pred otprilike sedam tisuća gledatelja, Cibalia je u Vinkovcima rezultatom 2:0 svladala Dinamo. Ovom pobjedom Vinkovčani su se ponovno bodovno izjednačili s drugoplasiranim Hajdukom, dok su istodobno spriječili i službenu potvrdu petog uzastopnog naslova prvaka Zagrepčana. Pogotke za pobjedničku momčad postigli su Kresinger i Baraban...

Krešimir Prgomet
88'
10
Davor Bagarić
90'
21
Tomislav Jurić
90'+2'

Krunoslav Jurčić

Iako je Stanko Mršić najavio ofenzivu od samog početka, Cibalia je utakmicu započela jako oprezno, kao što je to bio slučaj i prije dva tjedna kad je gostovala u Splitu. Gosti iz Zagreba, koji su večeras igrali u zlatnim dresovima, od prve su minute zagospodarili terenom i jasno dali do znanja kako u Vinkovcima žele proslaviti petu uzastopnu titulu. Prvu situaciju koja je "mirisala" na opasnost vidjeli smo u devetoj minuti, kada je Antolić ostao neometan na 20-ak metara od vrata Antolovića, no na sreću domaćina mladi igrač Modrih nije dobro zahvatio loptu.

U 12. minuti vratara nebesko-plavih protegnuo je Mandžukić, a samo nekoliko trenutaka kasnije stigla je i prva prava prilika na utakmici. Suprotno naznakama, ista se dogodila pred vratima Butine, s obzirom da je Kovač na centru početnički reagirao i oslobodio Barabanu put prema golu. Ipak, vinkovački napadač izgubio je kontrolu nad loptom u ključnom trenutku, tako da je Butina uspio reagirati i u posljednji čas otkloniti opasnost.

Nakon što su probili led, Vinkovčani su konačno počeli igrati malo slobodnije. Istina, lopta je i dalje puno više bila u posjedu Zagrepčana, no nije to bila dominacija kakvoj se Jurčić nadao uoči početka utakmice. Sammir i Badelj nikako nisu uspijevali preuzeti konce igre u svoje ruke, pa su i napadi gostiju bili sterilni i bezopasni.

S druge strane, Cibalia je strpljivo čekala priliku za novi udar, koja je stigla u 25. minuti. Lukačević je probio lijevu stranu, došao s loptom do ruba šesnaesterca, te potom potražio Kresingera na drugoj vratnici. U posljednji trenutak ispred centarfora domaćih reagirao je Cufre, ali i ova je situacija pokazala ranjivost gostujuće obrane, koja je u uvodnoj trećini utakmice pokazala dosta nesigurnosti.

Kad već njegovi renomiraniji suigrači iz vezne linije nisu mogli doći do izražaja, Antolić je još jednom odlučio isprobati svoj udarac. Za razliku od onog s početka utakmice, Domagojev pokušaj iz 33. minute bio je puno opasniji po Antolovića, koji je lijepom reakcijom odbio loptu u korner.

Do zasluženog vodstva Vinkovčani su došli u 40. minuti. Ponovno je opasnost prodorom po lijevoj strani "zakuhao" Lukačević, čiji je prizemni ubačaj Baraban primirio za natrčalog Kresingera. Taman kad se najbolji strijelac Cibalije spremao uputiti udarac, prema lopti je uklizao Bišćan, no niti njegova intervencija nije uspjela spasiti Zagrepčane. Lopta je u visokom luku preletjela Butinu i odsjela u mreži za zasluženih 1:0 Cibalije, iako treba reći kako je pogotku prethodilo zaleđe Barabana.

Domaćini su, tako, u svlačionicu otišli u odličnoj atmosferi, dok su gosti imali dosta toga za raspraviti među sobom. Usprkos većem posjedu lopte, Dinamo u prvih 45 minuta nije uspio stvoriti niti jednu pravu priliku pred vratima Antolovića, tako da je proslava prvaka Zagrepčana nakon viđenog u prvom dijelu izgledala dosta upitno.

Premda je kandidata za izmjenu bilo podosta, Krunoslav Jurčić dao je na početku drugog poluvremena još malo kredita početnoj jedanaestorici. I ovog puta uvodne minute nakon izlaska iz svlačionica pripale su gostujućoj momčadi, no učinak je ostao jednak - Antolović je i 50. minutu utakmice dočekao bez ozbiljnije prijetnje pred svojim golom.

Kao da je to vinkovačkog vratara malo uspavalo, pa je u 53. minuti "zaplivao" na centaršut Cufrea i otvorio prazan gol Antoliću, kojeg ovaj ipak nije uspio pogoditi. Pogoditi gol samo nekoliko trenutaka kasnije nije uspio ni Sammir - njegov slobodan udarac sa 17 metara završio je u živom zidu. Iako nisu uspjeli doći do izjednačenja, odlučnost koju su gosti pokazali u otvaranju drugog dijela pokazala je kako Cibaliju očekuje vrlo težak posao u nastavku utakmice.

Već u 57. minuti Dinamo je došao i do treće izgledne prilike u nastavku, prve izrađene. Dotad prilično nevidljivi Badelj podvalio je loptu za Mandžukića, napadač gostiju potom izlazi sam pred Antolovića, no njegov udarac vratar nebesko-plavih uspijeva zaustaviti.

U tako ofenzivno postavljenoj igri Dinama, za očekivati je bilo kako će domaćini dobiti još koju priliku za brzu kontru. Jednu takvu je u 60. minuti dočekao Kresinger, koji se nakon proigravanja Milardovića sam s centra sjurio prema Butini. Ipak, udarac Kresingera izgledao je kao da je prije toga pretrčao 500, a ne 50 metara, pa je i vrataru gostiju bilo puno lakše reagirati.

Odmah po ovom promašaju, Jurčić je umjesto Vrsaljka na teren poslao Moralesa, od kojeg se očekivao dodatni impuls napadačkim akcijama Modrih. No, ulazak čileanskog igrača donio je uzbuđenja na drugom kraju terena.

Nakon nimalo bezazlenih dalekometnih pokušaja Pavličića i Milardovića, Cibalia je u 70. minuti povela 2:0. Pavličićev korner Baraban je vrlo vjerojatno želio samo proslijediti dalje u gužvu, no njegova lopta dobila je zaista čudnu putanju i završila u suprotnom kutu protivničkog gola. Dvadeset minuta prije kraja Vinkovčani su stigli na prag velike pobjede i plasmana u Europu. Istodobno, bilo je sve izvjesnije kako će proslava petog uzastopnog naslova Dinama morati još malo pričekati.

Iako su godinu dana ranije pokazali kako u Vinkovcima mogu okrenuti i 0:2, takve utakmice ipak se ne događaju tako često - Dinamo večeras nije bio ni blizu spomenutog preokreta. Nakon drugog gola domaćina Modri su ponovno potonuli, izostao je očekivani završni pritisak prema vratima Antolovića. Umjesto njega, u 83. minuti stigao je crveni karton Igora Bišćana, koji je neoprezno i grubo startao na Lukačevića.

Da je bilo više koncentracije i spretnosti, Cibalia je do kraja mogla potpuno poniziti goste, no i ovih 2:0 bilo je okupljenim gledateljima "kraj svijeta". Posljednji zvižduk Ivana Bebeka označio je početak velikog slavlja na obalama Bosuta.

• Obrisan korisnik26.04.2010. u 22:14
    Bravo Cibalia! Ove godine ste zaista oduševljenje. Klub kojem ne odobre 10000 kn za karantenu, još je u igri za prvaka... Svaka čast! Hajdukovac
  • Obrisan korisnik25.04.2010. u 09:23
    facepalm još jednom za dinamo...jurčiću se bliži smjena izgleda.čestitke ekipi iz vinkovaca na borbenoj partiji i na kraju čak uvjerljivoj pobjedi :)
  • Obrisan korisnik25.04.2010. u 02:43