1. Hrvatska nogometna liga, 25. kolo, 14.04.2010, 18:00 h, Stadion HNK Cibalia, gledatelja: 2000
Suci: Mlinar (Zagreb), Ambrinac (Zagreb), Olujić (Zagreb)

Ante Jukić • srijeda, 14.04.2010.

Pravu su dramu gledateljima priredili nogometaši Cibalije i Šibenika večeras u Vinkovcima. Nakon ranog vodstva i još nekoliko promašenih izglednih prilika domaćina, Šibenčani su u samoj završnici prvog poluvremena okrenuli rezultat i šokirali nebesko-plave, no bio je to tek uvod u prava uzbuđenja. Cibalia je početkom drugog poluvremena još jednom došla u vodstvo, koje je čuvala sve do 90. minute, kada je Ademi pogodio za 3:3. No, ni to nije bio konačan rezultat utakmice, s obzirom da je Tomić u 94. minuti postigao svoj drugi pogodak sezone i osigurao Cibaliji veliko slavlje...

Tomislav Jurić
67'
10
Davor Bagarić
70'
19
Krešimir Prgomet
86'
Mehmed Alispahić
62'
8
Ivan Elez
62'
19
Ivan Fuštar
70'
Branko Karačić

Sve do sat vremena prije početka utakmice izgledalo je kao će dvoboj druge i treće momčadi prvenstva upropastiti kiša, no nebo nad Vinkovcima tada se odjednom razvedrilo i ponudilo dodatni razlog za dolazak na stadion svim ljubiteljima nogometa u gradu na Bosutu. Daleko od toga da je posjeta na vinkovačkom zdanju ove srijede bila impresivna, ali brojci od 2000 gledatelja na jednoj utakmici HNL-a jednostavno ne možete gledati u zube.

Prvu priliku okupljeni su vidjeli već u trećoj minuti. Dino Kresinger je na samo pet metara od vrata Blaževića dobio neočekivan poklon šibenske obrane, no kao i da je njega samoga zatekla takva situacija, s obzirom da mu je udarac bio "traljav". Šest minuta kasnije u izglednoj prilici se nakon prizemnog ubačaja Grgića našao i drugi vinkovački napadač, Ivan Baraban, čiji je udarac Blažević odbio u korner.

Nekoliko trenutaka kasnije pokazalo se kako je taj Barabanov pokušaj zapravo bio začetak akcije za vodstvo domaćina. Nakon udarca iz kuta obrana Šibenika nakratko je otklonila opasnost, no "svijeća" koja je pala na 15-ak metara pogodila je Medvida u ruku, što je sudac Mlinar okarakterizirao kao najstrožu kaznu. Dojma smo kako je zagrebački sudac u ovoj situaciji pogriješio, ali Josipa Milardovića to nije previše zanimalo - sigurnim udarcem vezni igrač Cibalije pogodio je za, sumnjivom penalu usprkos, zasluženo vodstvo svoje momčadi.

Na krilima Milardovićevog pogotka nebesko-plavi su u sljedećih pet minuta naprosto opsjedali gol Šibenčana, a u 15. minuti propustili su i dvije izgledne prilike za udvostručenje vodstva. Prvu je propustio Kresinger, dok je kod druge za malo neprecizan bio Milardović. Bili su to trenuci u kojima je Šibenik vrlo loše izgledao - gosti gotovo da nisu mogli iznijeti loptu iz svoje polovice, a o nekoj prijetnji prema Antoloviću mogli su samo sanjati.

Poslije vatrometnih uvodnih 15 minuta, uslijedilo je razdoblje prilično nezanimljive igre "između dva šesnaesterca", da bi onda počeo pravi show. Dino Kresinger je u 34. minuti propustio i treću dobru priliku na utakmici, samo nekoliko minuta kasnije i Baraban je s ruba kaznenog prostora mogao puno bolje pucati, i sve je upućivalo na onu teoriju o kazni i propuštenim šansama, koja, doduše, u većini slučajeva ne drži vodu, no kada se obistini zna izgledati vrlo ružno za momčad koje je promašivala.

Stipe Bačelić-Grgić je u 40. minuti iz slobodnog udarca s 20-ak metara uhvatio Antolovića na "spavanju" i pogodio za 1:1, a dok su domaćini još u čudu pogledavali jedni druge zbog iznenađujućeg pogotka gostiju, uslijedio je još jedan šok za Vinkovčane. Marijan Antolović je u 42. minuti udarac Jusufa Dajića odbio točno pred Bačelića-Grgića, kojemu s nekoliko metara nije bilo teško po drugi puta zatresti mrežu i kreirati potpuni preokret. U samo dvije minute Šibenčani, koji su gotovo cijelo prvo poluvrijeme proveli u podređenom položaju, napravili su veliki posao i puni optimizma otišli u svlačionicu na odmor.

Drugi dio obje su momčadi započele žustro i angažirano, tako da je već tada bilo izgledno kako dotadašnjih 2:1 Šibenčana neće biti konačni rezultat utakmice. Opet je prvu izglednu priliku "potpisao" Kresinger, no i scenarij je bio isti kao u prvom poluvremenu - zaista je nevjerojatno koliko je Kresinger ovog proljeća zapucao prilika u domaćim utakmicama.

Kad je vidio da napadačima nikako ne ide, stvari je u svoje ruke uzeo Josip Milardović. Lijepo izvedenim slobodnim udarcem s gotovo 30 metara, Milardović je u 56. minuti pogodio za drugo izjednačenje na utakmici, iako treba reći da je ovome pogotku uvelike kumovala loša reakcija Blaževića. Cibalia je tada "poletjela", osjećalo se da su domaćini ponovno u psihološkoj prednosti i da je novi preokret pred vratima.

Nakon niza propuštenih prilika, Dino Kresinger je u 59. minuti konačno pronašao put do mreže Blaževića i na najbolji mogući način pokazao gostima kako su se Vinkovčani osjećali krajem prvog poluvremena, kada su u samo nekoliko minuta "prosuli mlijeko". U posljednjih pola sata utakmice ušlo se, tako, s 3:2 vodstvom domaćina, ali i situacijom na terenu koja je jamčila neizvjesnost do posljednje minute.

Sve dvojbe oko pobjednika u 79. minuti je mogao otkloniti Baraban, koji nije uspio riješiti "1 na 1" situaciju s Blaževićem, te tako lišiti svoje suigrače muka u posljednjih desetak minuta. Kada je Arijan Ademi u prvoj minuti sudačke izjednačio na 3:3, izgledalo je kako će Barabanov promašaj skupo koštati Vinkovčane, no tada se ukazao Petar Tomić, koji u 94. minuti pogađa za konačnih 4:3 i evocira uspomene na prošlosezonsku utakmicu Cibalije i Dinama na ovom stadionu. S ova tri boda šanse Cibalije za osvajanje drugog mjesta znatno su ojačale.