Zimski sportovi

Fak 51., Svendsenu titula, dvojica srebrni

Maja Giljanović • četvrtak, 18.02.2010.

Brončani u sprintu na 10 kilometara i 25. u pursuitu Jakov Fak je u svojoj najjačoj disciplini nakon prvog pucanja bio 53., drugog 50., trećeg 36. i četvrtog 52., a u konačnici je osvojio 51. mjesto. Olimpijski pobjednik na pojedinačnoj utrci na 20 kilometara je srebrni u sprintu prije pet dana Emil Hegle Svendsen, a srebro dijele peterostruki olimpijski pobjednik Ole Einar Björndalen i jedini iz Top 20 bez promašaja Sergej Novikov.

Hrvatski olimpijac Jakov Fak nastupio je večeras po srednjoeuropskom vremenu u trećoj disciplini na 21. ZOI u Vancouveru i svojoj najjačoj. Brončani u sprintu prije pet i 25. u pursuitu prije dva dana prošle je godine brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu u Pyeongchangu, naime, osvojio upravo na pojedinačnoj utrci na 20 kilometara.

Uoči starta utrke iz tabora hrvatske reprezentacije su poručili: "Top 30 je dobar rezultat", a sam Mrkopljanin je izjavio: "S nestrpljenjem očekujem start, nadam se da se problemi s materijalom iz dohvatne utrke neće ponoviti, motiviran sam, smiren i vjerujem da ću utrku odraditi kako treba".

Biatlonci u utrci na 20 km trče pet krugova i pucaju četiri puta, prvi put u ležećem položaju, drugi u stajaćem stavu, treći ponovno u ležećem i četvrti u stajaćem položaju, a Fak je nakon prva dva gađanja zaradio dvije minute kazne (svaki promašaj skupo se plaća jednom minutom kazne dodanom na ukupno vrijeme) i zauzimao 50. mjesto.

22-godišnjak je nakon prvog promašaja (4/5) za vodećima u tom trenutku Ole Einarom Björndalenom (5/5) i Christophom Sumannom (5/5) zaostajao 1:33,2 minutu, a nakon drugog (8/10) za Emil Hegleom Svendsenom (10/10) 2:50,8 minuta.

Ponovno u ležećem položaju Fak je pucao 5/5 (ukupno 13/15) i poboljšao plasman za 15-tak mjesta - za Svendsenom (15/15) je zaostajao 3:17,6 - na 36. poziciju, ali na četvrtom je pucanju izgubio još dvije minute (16/20) i pao na 52. mjestu nakon čega je u konačnici zauzeo 51. više od pet i pol minuta iza pobjednika (53:56,0).

Usporedbe radi, Fak je u Pyeongchangu broncu osvojio uz jedan promašaj i u vremenu 52:45,1 iza Björndalena i Christopha Stephana.

Olimpijski pobjednik na 20 kilometara pojedinačno je bivši četverostruki svjetski juniorski prvak i svjetski prvak u individualu u Östersundu 2008. godine Svendsen. Srebrni u sprintu iza Vincenta Jaya i ispred Faka i u pursuitu osmi, 24-godišnjak je uz jedan promašaj slavio (48:22,5) ispred peterostrukog olimpijskog pobjednika (2002. u Salt Lake Cityju na 20 km) Björndalena i Sergeja Novikova izjednačenima na drugom mjestu.

36-godišnjak koji je osvojio 92 utrke u karijeri (91 u biatlonu i jednu u skijaškom trčanju), 10 olimpijskih medalja i 14 titula svjetskog prvaka prokockao je dvije minute (18/29), a Bjelorus koji je jedini u Top 20 savršeno ispucao svih 20 metaka istrčao je identičnih 8,5 sekundi zaostatka za Svendsenom.

Branitelj naslova iz Torina 2006. Michael Greis je osvojio 10. mjesto (18/20), jedan od tri najveća favorita kladionica (uz Svendsena i Björndalena) Sumann je platio skupu cijenu tri promašaja (8.), najbolji Rus je Jevgenij Ustjugov na četvrtom mjestu (19/20), olimpijski pobjednik u pursuitu Björn Ferry je 29. (15/20), a zlatni iz sprinta Vincent Jay 60. (16/20).

Svaka čast Athanassiosu Tsakirisu. Grk je zauzeo 80. mjesto (15/20), a što ga čini posebnim je podatak da mu je 45 godina i da mu se kćerka natjecala dva i pol sata prije tate u utrci na 15 kilometara (19-godišnja Panagiota je osvojila 85. mjesto).

Tragičar dana je sin olimpijskog pobjednika na 20 km na OI 1976. u Innsbrucku Nikolaja Kruglova. Nikolaj Jr. je jedini uz Novikova pucao 20/20, ali mu je u samom finišu puknuo remen puške, izgubio je dragocjeno vrijeme popravljajući ga i zauzeo 11. mjesto.