Zimski sportovi

Majdič polomila rebra i osvojila broncu

Maja Giljanović • četvrtak, 18.02.2010.

Najveća favoritkinja klasičnog sprinta Petra Majdič na treningu je izletjela sa staze, pala u jarak, polomila rebra i završila u bolnici. Slovenska olimpijka na vlastitu se odgovornost otpustila iz bolnice, vratila na stazu i kroz kvalifikacije, četvrtfinale i polufinale u finalu osvojila brončanu medalju. Hrvatska olimpijka Nina Broznić u 19. je godini na svojim prvim OI zauzela 52. mjesto.

Kraljica sprinta koja je u karijeri osvojila 20 utrka Svjetskog kupa i u Top 3 je svih vremena Petra Majdič je senzacionalno osvojila brončanu medalju u klasičnom sprintu. Od 30-godišnjakinje Slovenci su priželjkivali olimpijsku titulu, ali bronca osvojena nakon što je na treningu izletjela sa staze, pala u jarak, polomila rebra, samoinicijativno se otpustila iz bolnice i kroz kvalifikacije, četvrtfinale i polufinale u finalu izborila treće mjesto, nevjerojatan je trijumf volje.

Viceprvakinja svijeta iz Sappora 2007. provukla se u finale kroz ušicu igle. U drugoj polufinalnoj utrci Majdič je zauzela četvrto mjesto, ali 3:41,2 joj je donijelo poziciju lucky-loserice iza Justine Kowalczyk i Anne Olsson na prva dva mjesta i druge "sretne gubitnice" Celine Brun-Lie. U prvom polufinalu Astrid Jacobsen ni treće mjesto nije zajamčilo finale jer prema propozicijama dalje izravno idu dvije prvoplasirane i dva najbolja rezultata, a Norvežanka je za Majdič zakasnila 1,7 sekundu.

U finalu dugo je vodila prošlogodišnja ukupna pobjednica Svjetskog kupa, prošle godine u Liberecu dvostruka svjetska prvakinja i prije četiri godine u Torinu brončana na OI na 30 km Kowalczyk. Poljakinja, međutim, nije izdržala i za olimpijskom je pobjednicom Marit Björgen zakasnila 1,1 sekunde. Majdič je sedam stotinki ispred Olsson posljednjim atomima snage uzela broncu i iznurena se srušila na cilju nakon što su je iznijeli sa staze i prevezli u bolnicu.

29-godišnjoj Björgen, bivšoj (2003. i 2005.) četverostrukoj svjetskoj prvakinji, ovo je prva olimpijska zlatna medalja nakon srebra u štafeti 4x5 km 2002., srebra na 10 km 2006. i bronce na 10 km prije dva dana.

Hrvatska olimpijka Nina Broznić na svojim je prvim OI zauzela 52. mjesto (4:15,31 za 1,5 km dugu stazu) u kvalifikacijama ispred Turkinje Kelime Cetinkaye i Kirgistanke Olge Rešetkove.

• Obrisan korisnik18.02.2010. u 11:35
    Bravo, Petra! Bravo! Koji duh, koja volja... Neopisivo. Takvo nešto mogla je još samo Janica...
  • sraka18.02.2010. u 09:31
    Ne znam jel ovo olimpijski duh ili budalaština, ali svejedno duboki naklon :-) Čestitke na medalji.
    sraka
  • Kauboj18.02.2010. u 07:46
    Veliki respekt, ogromni. Čestitke Petri Majdič i Sloveniji na medalji.
    Kauboj
  • Obrisan korisnik18.02.2010. u 07:21
    Petra ima 4 polomljena rebra i prebušena pljuča i takva je osvojila broncu ! Poklon do poda !